Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MeslekiYardımlaşma Fonu Hk..

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sayın Meslektaşlarım;

SMMMO Odaları veya Türmob bünyesinde oluşturulabilecek bir yardımlaşma fonuyla ilgiliyapılmış bir çalışma olup olmadığını araştırıyoruz.Varsa bununla ilgili bilgilerinizi paylaşmayı istiyorum. Biz birkaç genç meslektaş olarak bu konuda bir ön çalışma hazırladık ve Edirne SMMMO na sunduk.

Ancak buçalışmamız özellikle belli ekonomik rahatlığa ermiş ve yöneticiliği icrakurumu değil sadece "etiket olarak" kullanan bazı kişilerce birşekildehiç edildi. Birçok meslektaşımız ve aileleri çeşitli nedenlerle tabiri yerindeyse "sefil olurken" madden çare olmasa bile bir nebze katkısı olacak vemanevi desteklerimizi hissedecekleri böylesosyal bir çalışma nedense görmezden gelinmekte...

Ana hatlarıyla fon yönetmeliği aşağıda olup bunu sadece hastalık ve ölüm yardımı olarak değil evlenme vs. diğer konulara dayayma çalışmalarımız devam ediyor.

EDİRNE SMMM ODASI ÜYELERİNE YAPILACAK YARDIM FONU YÖNETMELİĞİ<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

I BÖLÜM

GENEL HÜKÜMLER
    AMAÇ:
    Madde 1 : Bu yönetmelik; Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerinden yardıma muhtaç durumda bulunanlara karşılıksız olarak, ağır hastalık halinde, hastalık yardımı, ölümü halinde ise ölüm yardımı yapılmasının usul ve esaslarını düzenlemektedir.

KAPSAM:
    Madde 2 : Bu yönetmelikte, Oda üyelerine ağır hastalık ve ölüm hallerinde yapılacak yardımın koşulları düzenlenmiştir.

HUKUKİ DAYANAK:
    Madde 3 : Bu yönetmelik 3568 sayılı yasa ve yönetmeliklerle, Edirne SMMM Odası Genel Kurulu kararı gereğince düzenlenmiştir.

TANIMLAR:
    Madde 4 : Bu Yönetmelikte yer alan;
    Oda: Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası.
    Üye: Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na kayıtlı üyeler.
    Yardım: Ağır hastalık veya ölüm halinde fondan yapılacak ödeme
    Yardım Fonu: Edirne SMMM Odası bütçe gelirlerinden ayrılan paylardan oluşan fonu İfade eder.

II BÖLÜM
    YARDIMA İLİŞKİN ESASLAR

TEMEL ESASLAR
    Madde 5 : Yardım fonundan yaralanmak için,
    1-Yardıma muhtaç durumda olmak,
    2-Oda Yönetim Kuruluna yazılı başvuruda bulunmak gerekir
    Yapılan başvuru sonucu Oda Yönetim Kurulunca yapılacak incelemelerden sonra yardımın yapılıp yapılmamasına karar verilir.

HASTALIK YARDIMI
    Madde 6 : Ağır hasta olan Üyenin, birinci derecedeki yakınları, Oda Yönetim Kuruluna yazılı olarak müracaat eder. Oda Yönetim Kurulu yapılan müracaat üzerine 5.Maddeye göre inceleme yaptırarak yardımın yapılıp, yapılmamasına karar verir. Ağır hastalık hali, kanser, verem, felç, kalp krizi, siroz, gibi ölüm riski yüksek hastalıkları kapsar. Yönetim Kurulunca ağır hastalık kabul edilen durumlarda bir kez olmak üzere üye veya kanuni mirasçılarına güncel yasal Brüt Asgari Ücretin iki ( 2 ) katı yardım yapılır. Bu miktar, diğer yıllarda Genel Kurul kararı ile artırılabilir.

ÖLÜM YARDIMI
    Madde 7 : Ölüm halinde üyenin kanuni mirasçıları, Oda Yönetim Kuruluna yazılı olarak müracaat eder, Oda Yönetim Kurulu, yapılan müracaat üzerine 5.Maddeye göre inceleme yaptırarak, yardımın yapılıp yapılmamasına karar verir.
    Ölüm halinde kanuni mirasçılarına güncel yasal Brüt Asgari Ücretin iki ( 2 ) katı yardım yapılır. Daha önce hastalık yardımı yapılanlara, ölüm yardımı yapılmaz. Bu miktar, diğer yıllarda Genel Kurul kararı ile artırılabilir.

YARDIM FONU GELİRLERİ
    Madde 8: Oda üyelerine tahakkuk ettirilen maktu ve nisbi aidat tutarlarının %3’ü yardım fonu hesabına gelir olarak aktarılır. Şartlı olarak bu fona yapılacak yardım ve bağışlar da yardım fonu hesabına gelir kaydedilir.

III BÖLÜM
    SON HÜKÜMLER

YÜRÜRLÜK
    Madde 9 : Bu yönetmelik Oda Genel Kurulunda kabul edilmesi halinde 01.06.2006 tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

YÜRÜTME
    Madde 10 : Bu yönetmelik hükümlerini Oda Yönetim Kurulu Başkanı yürütür.
    .

Ziyaretci

Türmob genel kurulunda ve bölge başkanları toplantılarında bu konuyla ilgili bir çalışma yapmak lazım bunu oda başkanları gündemine almaları lazım.Vefat eden meslek mensubunun maddi durumuna bakılmaksızın yardımda bulunmak lazım,bu bizim geleneğimizde vardır.Üyesi vefat eden oda durumu türmoba bildirir,türmobda bir yazıylatümilerin odalarına durumu bir yazıyla bildirir.Mesleki dayanışma bunu gerektirir.

Müdavim Üye cemo22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üzülerek görüyorum ki uzun bir süredir forumda açık olmasına rağmen meslektaşlarımız için iyi niyetli olunduğunda çokfaydalı olabilecek bu konuya ne fikir ne görüş ne yorum bildirilmiyor.

Arkadaşlar Bülent Ersoyun aldatılması, Tuğba Özayın hapisteki bilmem kaçıncı gecesi, falanca artizin selüliti, feşmekan mankenin bikinisi bizim zor durumdaki meslektaşlarımızdan daha mı önemli konular?

Bazı şeylerin farkına varmak için illa o durumlara düşmeyi mi bekliyoruz? Bu durma üzülüyor ve esef duyuyorum...
    .

Müdavim Üye
    Nereden
    Kütahya
    DEĞERLİ MESLEKTAŞIM HAZIRLAMIŞ OLDUĞUNUZ MESLEKİ YARDIMLAŞMA FONU TASARINIZ ÇOK GÜZEL FAKAT BİRKAÇ EKSİK YANLARININ BULUNDUĞU KANAATİNDEYİM. BİR ÖNERİM DAHA OLACAK.

İŞSİZLİK YARDIMI

1- MESLEKTAŞIMIZIN İŞSİZ KALMASI VE İŞİNİ YÜRÜTEMEYECEK DURUMDA OLMASI HALİNDE ASGARİ ÜCRETİN 2 (İKİ) KATI TUTARINDA YARDIM YAPILIR. BU MİKTAR İLERİKİ YILLARDA GENEL KURUL KARARIYLA ARTIRILABİLİR.

BURADAKİ AMAÇ TÜM MESLEKTAŞLARIMIZ BAĞIMSIZ OLARAK ÇALIŞMAMAKTA VE BAĞIMLI ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZ ÇALIŞTIĞI FİRMANIN HERHANGİ BİR NEDENLE ZOR DURUMA DÜŞMESİ, KÜÇÜLMESİ VE KAPANMASI NEDENİYLE İŞSİZ KALMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA KALMASI SÖZ KONUSUDUR VE HEMEN BÜRO AÇIP ÇALIŞMASI DA KOLAY DEĞİLDİR.

AYRICA STAJER MESLEK MENSUPLARI OLAN STAJER MESLEKTAŞLARIMIZDA BU FONA DAHİL EDİLMELİDİR. DÜŞÜNCESİNDEYİM
    S.M.M.M. BÜLENT TOPRAKTAN -KÜTAHYA