Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 6736 eczane stok affi bildirimi

Yeni Üye

6736 eczane stok affi bildirimi

Merhabalar,

6736 ile eczacı mükellefimiz için stok düzeltmesinde bulunduk ve faturasını kasım ayına kestik.

Kestiğimiz bu fatura için ayrı bir beyanname verdik zaten, şimdi kasım ayı KDV beyannamesinde de matrah ve kümülede gösterecek miyiz tekrar??

Müdavim Üye
    Soru : İyi çalışmalar.Eczaneler için stok düzeltmesi yapıldı ve faturaları kesildi.Kesilen fatura tutarları hasılat olarak kaydedildi.Bu tutar KDV 1 beyannamesinde kümülatif matrah bölümüne ilave edilecek mıdır?

Cevap : Hayır edilmeyecektir.Özel KDV beyannamesi ile beyan edilmiştir. Kümülatif toplama eklenmez.

Müdavim Üye
    Bence kümülatife ekleyin.Sonra gelir tablosu kdv beyannmesi izahatıyla uğraşmayın.

Yeni Üye
    Merhabalar;

bizde eczane stok düzenlemesinde bulunduk. yıl sonu işlemleri konusunda kafamda soru işaretleri var. ilk muhasebe kaydı şöyleydi.
    ------ / / ------
    689 104.000,00
    600 100.000,00
    360 4.000,00
    ----- / / ----------
    yıl sonu muhasebe kayıtlarında takıldım. yardımcı olabilecek varmı?

Müdavim Üye
    https://muhasebedr.com/eczanelerde-s...sil-yapilmali/

360 Ödenecek kdv rakamı olan 4.000 tl'sını. Ödediğiniz tarihlerde düşerek sıfırlayacaksınız.
    689 rakamın, geçici vergide kâr zarar yapılınca, 689 diğer olağan dışı gidere yazacaksınız. Karşılığında Kanunen Kabul Edilmeyen Gidere atıp gelir yazacaksınız.

Eğer stoklara kâr koydunuz ise, ayrıca bu kâr'ın vergisini de hesap edip, normal Kârınıza ekleyeceksiniz.

Yeni Üye
    gelir vergisi mükellefi.
    geçici vergi beyannamesinde kkeg bölümü yok.

Müdavim Üye
    Alıntı yeniadali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gelir vergisi mükellefi.
    geçici vergi beyannamesinde kkeg bölümü yok.
    Defterde normal kâr zarar etmiş. Zarar olarak 80.000.- tl diyelim. Bunun üzerine mesela yukarıda verdiğiniz örneğe istinaden kafadan 104.000.- tl ilave edeceksiniz. Geçici vergide veya gelir vergisinde zarar yerine yazmayacaksınız. 104.000 Kanunen k.e.g - 80.000 zarar = 24.000 tl çıkan rakamı direk gelir veya geçici vergiye ekleyeceksiniz. Geçici vergide matrah bildiriminde, ticari kazanç kâr bölümüne 24.000 yazacaksınız.
    Beyannameyi açtığınızda, matrah bildiriminin en alt satırda * işaretinin yanında şöyle yazar. * Bu satıra kanunen kabul edilen giderler dikkate alınarak bulanan kazanç toplamı yazılacaktır.
    Ticari Kazanç* (yıldız işareti vardır.)

Yeni Üye
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Defterde normal kâr zarar etmiş. Zarar olarak 80.000.- tl diyelim. Bunun üzerine mesela yukarıda verdiğiniz örneğe istinaden kafadan 104.000.- tl ilave edeceksiniz. Geçici vergide veya gelir vergisinde zarar yerine yazmayacaksınız. 104.000 Kanunen k.e.g - 80.000 zarar = 24.000 tl çıkan rakamı direk gelir veya geçici vergiye ekleyeceksiniz. Geçici vergide matrah bildiriminde, ticari kazanç kâr bölümüne 24.000 yazacaksınız.
    Beyannameyi açtığınızda, matrah bildiriminin en alt satırda * işaretinin yanında şöyle yazar. * Bu satıra kanunen kabul edilen giderler dikkate alınarak bulanan kazanç toplamı yazılacaktır.
    Ticari Kazanç* (yıldız işareti vardır.)
    üstadım, çok tşkler. aradığımı sayenizde buldum. zirve yazılım kullanıyorum ve gecici vergi beyannamesinde *(yıldız) ın açılımı yok. dolayısıyla kanunen kabul edilmeyen giderleri nereye gelir yazacağımı bulamamıştım. vergi dairesindeki gecici vergi beyannamesine girince orda yazdığını gördüm. çok tşkler.