Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sante ve fatura-muh.itibariyle yanıltıcı belge

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

sante ve fatura-muh.itibariyle yanıltıcı belge

Biliyorsunuz ki sahte fatura ve muh.itibari ile yanıltıcı belge konusunda meslek mensupları korku yaşıyorlar, her an önünüze gelen faturaları işlerken tereddüt ettiğimiz oluyor, sahte fatura konusunda idarenin eğer isterse çözüm bulması çok kolay ancak neden yapılamıyor , örneğin ilgili vergi dairesinde memurlardan o ilgili vergi dairesinin baktığı alandaki mükellef sayısına göre değişebilir, 1 veya duruma 2-3 memur görevlendirirsiniz , her ay vergi dairelerinde aylık ve yıllık mükelleflerin kdv matrahları listeleniyor yüksek ciro yani matrah beyan eden mükelleflerden şüphe edilen ünvan veya ismi yazılı firmaya yoklama çıkaracaksınız, yoklama memura gidip ilgili firmanın yerinde fiziken olup olmadığını, üretim yapıyorsa makine ve teçhiçat olup olmadığını, çalışan işçi olup olmadığını, ticari mal alıp satıyorsa
    depo alanı, ve ürünlerin satılıp satılmadığı gibi konularda tespitlerde bulunacak, şüphe duyulan firmalarda bu en az yılda bir yapılacak, o zaman naylon faturayı hiç smmm ye yüklemeden çözülür, benim bulunduğum yerdeki vergi dairesinde tarama servisinde memur tüm mükelleflerin kdv matrahlarını listelediğinde listeye en yüksekten aşağıdaya doğru baktığında zaten çoğu firma gerçekten üretip yaptığını ezbere biliyor, o listeden şüphe duyulacak kadar yüksek matrahları veya şüphe duyulan isimlere yoklama çıkarabilir, bir firma bakıyorsunuz 1 milyon üstünde aylık kesiyor ama bakıyorsunuz, firmanın yerinde yeller esiyor veya 3-5 m2 yerde göstermelik büro var bunun gibi şeyleri ortaya çıkarmak çok kolay, muh.itibari ile yanıltıcı belge konusunda tespiti daha zor olanları ayrı tutuyorum o ancak inceleme ile ortaya konabilir.

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    Şu anda buna benzer bir uygulama var, yıl içinde az gelir beyan edip birden yıksek gelir beyan edince 1 ay içinde yoklama memuru bizzat gidip işyerinde tesbit yapıyor, işyerinin, gelir gider faturalarının fotoğraflarını çekiyor, özellikle müteahhit firmalar inşaat bitene kadar fatura kesmiyor bildiğiniz gibi, inşaat bitip fatura kesildiği anda gelir birden yükseldiği için hepsine gidiliyor, yazdığınız durumda güzel bir esbit.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Sayın Aydın Özmen teşekkür ederim size, doğrudur böyle uygulama vardır ancak bizim çevremizde böyle bir uygulama hiç denk gelmedi , gelen faturalar sahte mi diye vergi dairesinden sorgulattığımda hakkında rapor tutulmamış ancak beyanlarından ben sahteyim diyen firmalara rastladım ama hiçbirinde yoklama olmadığından fatura kesmeye devam ediyorlar.

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    Antalyada yapılıyor, belki pilot bölge filan seçilmiş olabilir, aslında böyle basit ama önemli birkaç tedbirle kısmende olsa önüne geçilebilir, birde ticaret odasında ünvan bölümünde sırıtan firmalar var, mesela hemen canlı bir örnek kopyalıyorum, bu firma Antalya ticaret odasına kayıtlı, maşallah yok yok kolay gelsin.

.......NAKLİYAT KIRTASİYE TARIM HAYVANCILIK MADENCİLİK İNŞAAT HAFRİYAT PEYZAJ MİMARLIK MÜHENDİSLİK ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ MOBİLYACILIK EĞİTİM HİZMETLERİ PETROL ÜRÜNLERİ GIDA TEKSTİL OTOMOTİV KUYUMCULUK GAZETECİLİK VE MATBAACILIK UYDU VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ EMLAK EKSPERTİZ VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ REKLAM AJANSLIĞI BİLGİSİYAR TELEKOMİNİKASYON TEMİZLİK HİZMETLERİ HIRDAVAT VE MEDİKAL KOZMETİK DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI ŞANS OYUNLARI SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    ne isterseniz var yani bu ünvanda