Sayfa 4 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci ... 2345614 ... SonuncuSonuncu
Toplam 147 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hangi muhasebe programi sizce?

Müdavim Üye
    Paket programlar yapıları gereği mevzuata yetişemiyorlar. Veritabanına erişmek için Borland Database Engine kullanıyorlar genelde.

Nedir bu BDE. Bu veritabanına erişim sağlayan bir motor. Tarlayı sürerken kullandığımız traktör misali. Teknolojisi eski ve ucuz olduğundan dolayı tercih ediliyor.

Ama her güncelleme yeni bir sorgu yaratmanıza sebep oluyor. Traktöre ekstra pulluk atmak gibi. Bir süre sonra veritabanına erişim hatası, yazım hatası, arşiv sorunları meydana çıkıyormuş.

Sayın yesilcan' ın yazdığı hususlar da bu detaya tabi. Programa o güncellemeleri yapmak çok sorun değilmiş gibi görünse de aslında program motoruna ekstra yük bindiriyor. Her değişimde o motora yük bindirmek bir süre sonra hatalara sebebiyet veriyor.

Ha, çözümü var mıdır diye sordum, varmış. Ama o çözümlerin program altyapıları çok pahalı olduğu için biz kullanamıyormuşuz. Bir paket programa 8-10 bin TL gibi paralar vermeyi kabul edersek, sürekli güncel, değiştirilebilir ve veritabanı sıkıntısı yaratmayacak çözümler sunulabilirmiş.

Yani özetle; ne kadar ekmek o kadar köfte. Sayımız belli, program sayısı belli. 3-5 bin adetlik satışlarla, BDE kullanan paket programlarla sürekli güncel, sürekli değişime ayak uyduran bir çözüm mümkün değil gibi.

Bu konuda keşke gelir idaresi başkanlığı el atsa. Zaten bir sürü bildirim yapıyoruz, bir de paket program tasarlasınlar, verileri otomatik vergi idaresine gönderebilsek... Beyannameleri, bildirimleri, sgk bildirgelerini kendisi yapsa, yazsa, çizse. Olmaz mı acaba?

Müdavim Üye
    Baktığımızda yıllık güncelleme bedeli, destek, iletişim adı altında az paralar ödenmiyor. Kullanıcı sayısı asla azımsanamayacak düzeyde. Yani daha fazla kar gütme politikasıdır bence. Şahsi görüşüm bu yönde sayın Kerem21.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı yesilcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zirveyi bu kadar tavsiye eden meslektaşlarım, şu aşağıdaki hususları nasıl kotardıklarını bana izah ederler ise, ben de programı severek kullanayım en azından.

- 2 nolu kdv'nin 1 nolu tam tevkifat tablosunun olduğunu kabul etmez, tevkifat oranları 9/10 da kalır, tam tevkifatların hepsini elle düzeltirsiniz. Hele benim gibi ayda onlarca tam tevkifatlı gider pusulası veya yurtdışı telif ödemesi yapan firmalarınız varsa, onları düzenlerken de kulakları çınlatırsınız.
    - Döviz kira ödemesini kabul etmez, her seferinde kirayı kur ile çarpar yazarsınız. Hisseli kirayı da kabul etmez, her hisse için aynı kaydı defalarca kopyalarsanız. Bazen 6-7 ortaklı mülklerde çok eğlenceli oluyor...
    - Sen istediğin kadar döviz parametrelerinden kur farkı fişlerinde döviz kurunu kullan olarak işaretle, o ısrarla efektif kuru kullanır.
    - Programın bir bölümünde / işareti tarih ayırır, bir yerinde nokta ayırır
    - Personele maaşından fazla avans girersen o ayki maaşı eksiye düşürür
    - Belirli süreli iş sözleşmesi seçersin, personel kaydedersin belirsize çevirir. Belirli süreli ben programı aldığımdan beri "belirili" olarak hatalı yazılıdır düzeltmez.
    - Kendi oluşturduğu otomatik fişleri eşitleyemez, 1-2 kuruş fark ile kaydeder. (amortisman fişleri)
    - "2222222222" vergi numarasıyla ihracat firması oluşturmak istersin bu numara daha önce kullanılmıştır hatası verir. Nasıl olduğunu çözemediğim şekilde bazen de vermez, takla atarak 5-10 denemede yaparsın.
    - Personel bölümünde rapor tanımlamana izin vermez, a4'den daha büyük bir formata döküm aldırmaz.
    - Muhtasar-Peşin vergi önlü arkalı tek seferde yazdırılırken, kdv ve kdv-2 yazdırılamaz.
    - PDF den banka ekstresi çekerken birden fazla satır tutan açıklamanın sadece son satırını alır, döner tek tek düzeltirsin açıklamaları.
    - İcra ödemelerinde önceliği olan nafaka dosyasına öncelik veremezsin. Elden kapatılan icra dosyasından sonrakine atlamasını sağlayamazsın.
    - Kapanan firmaya serbest meslek listesinde gösterme dediğinde, önceden kesilen makbuzların stopaklarını tevkifat listesinde de göstermez.
    - Açılır listelerden (masraf merkezi) seçim yapmak için direkt numara yazmak istersiniz, kabul etmez, mouse ile listeyi açıp seçersiniz.
    - ctrl+s stopaj listesinde cari listeyi açıp firma seçimi yapmak istersin, f1 tuşu ile listeyi açıp, yine f1 tuşu firma vergi numarası ve firma ismi arasında geçiş yapmak istersin, yapmaz. O kendisini vergi numarasına mıhlamıştır, isim bölümüne asla geçmez. İstediğin kadar bas o imleç firma vergi numarası alanına geri döner, ancak mouse ile tıklayınca firma ismi ile arama yapılabilir. Arama yapıp firmayı seçince de kayıt girişlen henüz tamamlanmamış aktif satırı bırakır, bir alt satıdan devam eder işlemlere.
    - Peşin vergi beyannamesinde basılı evrak bilgilerini yazmazsanız beyannamenin 2. sayfasını yazdırmaz.
    - Firma kartından gösterme dediğiniz modülde o firmayı gösterir. Misal firma tasfiyeye girdi ve aynı sicil numarasından tasf.hal ön ünvanıyla tekrar firma açtınız. Tasfiye öncesi firmayı modüllerde kapattınız. O firma evlere şenlik olur. Siz istediğiniz kadar tasf. halinde olana makbuz kesin, stopaj listesinde daha önce kayıt edilen firma görünür. Beyanname kontrol listelerinde ba yı ilk firmada birinde, bs yi tasfiye halinde gösterir. Bazen bunu daha da karıştırır. Aşağıyı görselini ekleyeyim de, abarttın demesin bazı meslektaşlar.

Bunları ve daha fazlasını yazarsın kimse cevap vermez, hiç birini düzeltmez, nasıl biliyorlarsa öyle yapmaya devam ederler.

Ha pardon geçen sene benzer bir konuya benzer bir mesaj göndermiştim, bir mesaj gelmişti "yardımcı olmak istersiz, iletişim bilgilerinizi gönderir misiniz?" diye. Gönderdim, ona da dönüş olmadı.

Zirve'yi bunları bilerek seçin, zira program değiştirmek kolay olmuyor.
    Sayın yesilcan'ın şikayetlerinin çoğuna katılıyorum. Katılmadıklarım ise kullanmadığım için bilmediğim noktalar.

2010 yılından beri Zirve kullanıyorum. Ondan önce,1990'ların ortasından itibaren 2010 yılına kadar Mikrokom'un DOS versiyonunu kullanırdık. Dünyanın parası verilmiş diğer DOS versiyonu programlara göre o kadar kullanışlıydı ki, uzun süre kullandık. Artık teknoloji gereği değiştirme vakti geldiğinde ise GMS.net olsun, zenom olsun, orka olsun, hepsinin demolarını yükleyip inceleme fırsatı buldum. Hatta hepsinin görevlisi demo yüklemekle kalmayıp tanıtım da yaptı. İçlerinden en kullanışlısı yine Zirve idi.

Benim çok yüklü mükellefim yok. Aradığım şeyler de çok basit. Mesela mizanda iken bir hesabın üstünde F4 yapınca o hesabın muavinine giriyor. Muavinde bir satıra F3 yapınca fişine giriyor. Girdiğiniz fişte herhangi bir satıra F4 yapınca yine o hesabın muavinine giriyor. Defalarca iç içe mizandan muavine, fişten muavine, muavinden fişe vs. geçebiliyorsunuz. Çok basit bir özellik. Ama bunu yapmayan programlar var. Mizandaki bir hesabın muavinine, muavinden fişine girmek için mizandan çıkıp muavin defter seçip, oradan ilgili hesba falan girmek gerekiyor. Yahu ben ekrandan mizan incelerken bir satır çizgisi, farklı satır renkleri vs. yapmadığı için ekrana cetvel dayayarak bakıyorum bazı programlarda. Çok basit şeyler bunlar. Zirve bunların hepsini karşılıyor.

Muhasebesi bünyesinde tutulan, benim müşavirliğini yaptığım bir firma var. Patron inadı nedeniyle Likom Presto kullanıyorlar. Allahım ben böyle karman çorman bir program görmedim. Fiyatı da Zirve'nin üç katı falan ve hala ya muhasebecinin beceriksizliği, ya programın beceriksizliği, Ba Bs formu yapamıyorlar. Bana muavin dökümleri gönderiyorlar, ben elle yapıyorum. Oysa kayıtlarını kendim tuttuğum firmaların Zirve ile Ba Bs'sini yapmak 10 dakika sürüyor.

Excel veya PDF halindeki banka dökümlerini programa çekip banka fişi işlemeyi ben Zirve'den başka programda görmedim. Ben 2010 yılında alırken hiçbirinde yoktu, şimdi ekledilerse bilemem.

Ama saçma sapan eskileri yok değil. Örneğin fiş girişi yaparken rakam girilecek yere yanlışlıkla harf yazdınız mı bittiniz. Ekranın ortasında "Bu alan için geçerli değil" diye bir uyarı çıkıyor ve kesinlikle gitmiyor. Ya tamam yanlış yazdım, şu uyarıyı ekrandan çek de harfi sileyim diyorsunuz, esc yapıyosunuz, enter yapıyorsunuz, yok Allah yok gitmiyor o uyarı. Sonra dellenip klavye tuşlarına rastgele basınca kayboluyor.

2 numaralı puantaj düzenleyip eksik gün bildirilen adama gün eklemek istiyorsunuz, döküm almak isteyince "2 numaralı puantajda bordrosu hazırlanmamış personel var, diğerlerine de tahakkuk yap yoksa döküm vermem" diyor. Yahu diğerlerinin ek bir şeyi yok, sen kime ek yaptıysam sadece onu dök diyorsunuz, ı-ıh, illa hepsine bordro tahakkuku istiyor.

Bu arada hisseli kira için her hisse sahibine ayrı gayrimenkul açıyorsunuz, hepsine bir seferliğine hisseleri oranında kira tutarı yazıyorsunuz. Tahakkuk yapınca hepsine ayrı ayrı tahakkuk da yapıyor, muhtasarda da ayrı ayrı gösteriyor, ayrı ayrı hepsine fiş de kesiyor.

Muhasebe büroları için eksiklerine rağmen Zirve diyorum ben de.
    SMMM Bora G.

Yeni Üye
    Nereden
    ANKARA
    luca ile ilgili kısayollarında proglem olduğu,çok fazla mause kullanıldığı şikayetleri var,siz de öyle düşünüyor musunuz?
    teşekkür ederim

Kıdemli Üye
    Nereden
    KEMER
    Açık ara farkla Datasoft diyorum. Deneme Sürümünü inidirip bi deneyin. Hem kullanışlı hemde devamlı güncellenen bir program. Müşteri Hizmetleride gayet iyi. Dene sürümü kullanmadan önce biraz kullanma klavuzuna bakıp araştırın.
    Ne Mutlu Türküm Diyene !!!

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Tüm meslektaşlarıma değerli görüşleri için teşekkür ederim.

Bu arada ben de 8.53 versiyon mikro, datasoft ve bir kısım orka programlarını kullanmıştım. Mikro 8.53 makroları, neredeyse her parametresi ile oynanabilen rapor kriterleri ve sade fiş giriş ekranı ile efsanedir. Orka'nın da benim kullandığım dönemde en sevdiğim özelliği rapor tanımlayabilme özelliğiydi. Doğan bey ile de tanışmıştık, oldukça nev-i şahsına münhasır birisi.

Benim kuzenim de yazılımcı, bazen fikir teattisi yaparız. Benim açımdan bir işi bir kez yapmak evladır, ikinciye ayrılan zaman israftır. Onun bakış açısından gereksiz olan hiç bir iş için şimdiden zaman harcamaya gerek yoktur.

Misalen Türkçe yazdığı bir programı, uluslararası firmaya da pazarlamayı istiyor. Ben kendisine şimdiden bu konuda yatırım yapmasını ve programı tercüme edilecek bir dil dosyasını eklemekle her dile çevrilecek şekilde tasarlamasını, bu durumda potansiyel müşteri karşısında çok daha avantajlı olacağını, adam ispanyolca veya ibranice gibi ekstrem bir istekte de bulunsa, bir tercüme işi ile programı bu dile entegre edebileceğini söylüyorum. Kendisi ise bunun çok zaman alacağını, programı belli bir dilde yazmanın çok daha hızlı olduğunu ve "müşteri çıkarsa" onun isteğine göre ayrıca ücret talep ederek programı yazacağını söylüyor.

Bana göre bu bir vizyon meselesidir. Bizim işimiz iyi organize yapmak ve problem çözmek. Biz yeri geliyor günü 30 saat yapar şekilde çalışıyoruz, normal zamanda 30 günde dahi yetişmeyen işleri 9 günlük bayram tatili olan aylarda 20 günde bile tamamlıyor, 28 günlük şubat ayında 12 aylık peşin vergileri yetiştiriyoruz. Nisan ayı için hiç konuşmuyorum zaten.

Ben bu firmaya eksikliklerini, hatalarını bildireli 2,5 sene olmuş. Bu eksikliklerin bir kısmı da "kozmetik" eksiklikler değil, bildiğin bodroyu, ssk primini yanlış hesaplıyor(du) program. Bu problemlerin bile bir kısmını düzelttiler.

Bu iş, yapmayı istemekle alakalı. Maliyenin yaptığı abuk sabuk mevzuat değişikliklerini 1 haftada ekliyorlar programa. Neden? Çünkü mecburlar. Bu hususları ise üzerlerinde yeterli baskı olmadığı sürece eklemeyecekler, düzeltmeyecekler. Ben dahil bir grup meslektaşın çek modülü eklenmesi hususunda ısrarcı olması ama ekseriyetten bu yönde baskı olmadığından bunu kabul etmedikleri gibi.

Ha bu kadar yerdikten sonra şunu söyleyeyim. Ben Zirve'yi satın alırken tercih etmemin en temel sebebi şuydu; Bilgiyi benden bir kez alıp, gerekli tüm noktalarda bunu kullanacak bir program. Bunu yapar mı? Evet yapar.

Sevgi&Saygılar

Üye
    Nereden
    Çankırı

Smile

Sayın yesilcan, değerli meslektaşım, tüm eksik yanlarına rağmen sıkı bir Zirve kullanıcısınız anladığım kadar, zaten şuan için eksik yanlarına rağmen Zirve aktif bir program, biz meslek mensuplarını pek yormuyor, yardımcı bir personel gibi bizim epey bir iş yükümüzü üzerimizden alıyor, kolay anlaşılır pratik de bir program benim gördüğüm kullandığım kadarıyla, hele ki bundan önce kullandığım dos tabanlı bir programdan sonra Zirve kullanmaya başlayınca, traktörden uçağa binmiş gibi oldum, tüm eksik yanlarına rağmen iyi ki varsın ZİRVE

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Değerli meslektaşım, ben de tam olarak söylediğiniz şu cümleyi içten gelerek söylemek istiyorum "İyi ki varsın ZİRVE"

Lütfen zirve bize/bana bu cümleyi söylet, eksiksiklikleri ve hataları gidermek için çaba gösterdiğini görelim. Hepsini aynı anda yapamıyorsan da bu kadar ağırdan alma.

Bu sektörde kullanıcıya kulak tıkamak ve yerinde saymak gerilemektir. Yarın başkası çıkar, sizin yapmadıklarınızı yapar, ZİRVE'yi elinizden alıverir

Sevgi&Saygılar

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Datasoft, Eta, Mikro tecrübelerimden sonra 2006 Yılında Zirvenet Müşavir ile başladığım meslek hayatımda Zirve Ekibinin Amatör ruhla, Kullanıcı düşünce ve isteklerine verdikleri değer sayesinde Zirve gerçekten ZİRVEye oynadı. Ofis Muhasebeciliği için olmazsa olmaz değerleri ile ofisimize çok şeyler kattı.
    Eskiden bir güncelleme çıktımı programcı gelecekde programı güncelleyecekte dataları yedekleyeceklerde .....
    Zirve basit bir exe dosyası ile bunu bitirdi.
    Kullanıcı sayısını dert olmaktan çıkardı.
    BaBs Kontrolu-Mutabakatı...
    Beyannameleri otomatik indirmesi, kontrol etmesi...
    İşçi giriş çıkışlarını APHB lerini otomatik gönderme...
    Banka Hareketlerini fturaları excelden aktarma vb... sayamıyacağım bir çok yeniliği İLK kez uygulayan...
    Ama tüm bu yenilikleri yaparken ZİRVE yalnız değildi. Yanında Binlerce meslek mensubu vardı. Programı kullanan eksikliklerini gören ZİRVEyi uyaran bir kullanıcı kitlesi...Zirveyi ZİRVE yapan bir kitle.
    AMA ne zaman Zirve NOVAya(İnternet Tabanlı Zirve) başladılar bu kullanıcı isteklerine kulak tıkadılar işte o zaman arkalarında ki Meraklı ve ilgili ZİRVECİLERİ kaybetmeye başladılar. İşte bu noktada serenişler ve şikayetler artmaya başladı. Zirveden başka programa kayan en az 13 meslektaşım var.
    Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen Bu Tarih itibari ile Ofis muhasebesi için Zirveyi tek geçerim.
    Kullandığım Test ettiğim programları tavsiye edecek olursam
    1. Zirve Müşavir (Server 2012 üstünde RDP ile kullanırsanız LUCA'yı dert etmezsiniz.)
    2. LUCA ( Online olması büyük avantaj. Güncelleme ve yedek alma dersi yok. Ama ay sonu milletin canına okuyor. Bu nedenle 2. sıraya mı koysam sonuncu sıraya mı karar veremedim.)
    3. Mikrokom.GMS.Net (Biraz Makro biliyorsanız özelleştirilebilir. Her ihtiyacınızı çözebilir. Özellikle Kira takip modulu için bile alınabilir.)
    4. ORKA (Eksiklikleri olmasına ragmen iş gören bir program.)
    Diğer Muhasebe programlarına bir yorum yapamıcam ama yukardaki 4 programıda kullandık.(Zirve ağırlıklı).

Eğer Zirve NOVA yakında çıkarsa( yaklaşık 5 yıldır çıkamadı) bekleyip onu da değerlendirmenizi ŞİDDETLE tavsiye ederim...

Kıdemli Üye
    Nereden
    Nevşehir
    1997 yılından beri eta kullanan birisi olarak, çok ilkel ve eski hantal bir program idi servis sıkıntısı da cabasıydı.Ancak son yıllarda kullanıcıların bir çoğu başka programları tercih edince kendini yeniledi, servis iyi işlemeye başladı.Şuan eta8 sql 8.25 kullanan birisi olarak zirve vs. programlarda yapılan bütün işlemleri yapıyorum ve gayet güzel kullanışlı bir program.Ofis işlerinde nasıl, bir şey diyemeyeceğim ama şirket ve üretim işletmelerinde gayet kullanışlı.şiddetle tavsiye ederim.
    yarla hemdem olmayan hicrandaki azabı bilemez.

Bu Konu için Etiketler