Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kat karşılığı Arsa sahibine devredilen dairenin BS bildirimi.

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya

Question Kat karşılığı Arsa sahibine devredilen dairenin BS bildirimi.

Selam üstadlar.
    Arsa karşılığı daire teslimi yaptık. 200.000 TL + 2000 KDV fatura ettik. BS bildiriminde ve KDV beyanında bu 200.000 i nasıl göstereceğiz?
    Birde KDV yi inşaat maliyetlerine attım. Doğru mu yaptığım işlem.
    İlk inşaatım olduğu için iyi araştırıyorum ama araştırıp da bulamadığım durumlarda sizden yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.
    Sevelim sevilelim dünya
    kimseye kalmaz
    Yunus EMRE

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın toros arsa karşılığı daire teslimi yapan firma inşaat firması yani ticari faaliyet kapsamında olduğundan Bs formunda 200.000 lirayı göstereceksiniz, %1 KDV si olan 2000 lirayıda KDV beyanında beyan edeceksiniz çünkü bu sizin faaliyetiniz,KDV nin maliyete atılması bu kapsamda yanlış olur,eğer yukarda dediğimin dışında bir özel durum varsa belirtiniz ona göre cevap arayalım,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Sanıyorum inşaat maliyetini yükseltmek için kdv'yi atmak istiyorsunuz. Sayın Hadisat Moderatörümüzün dediği gibi bu yanlış bir işlemdir. Ayrıca çok tartışılan ve bir türlü çözüm bulunamayan konuların başında arsa sahiplerinin çok olmasından dolayı, hepsine tek fatura kesip, bs formumda hangisinin ismi ve tc numarası yazılacağı konusudur. Burada bir açıklama olmadığı için hepsinin ismini yazıp sadece bir tanesinin tc numarası yazmak gereklidir. O kadar defterimiz incelendi bu bs konusunda hiçbir ceza gelmedi. Yeterki siz bir tanesinin tc'sini doğru yazın ve matrahı adedini doğru bildirin.

Kıdemli Üye
    Burada acaba anlatılmak istenen,

1-arsa alıp karşılığında daire verilmesi mi acaba?
    2-Yoksa bir arsa sahibi ile kat karşılığı daire sözleşmesi yapılıp arsa sahiine teslim edilen daireler mi kastediliyor.?

Eğer 2. seçenekten bahsediliyorsa burada arsa sahibine kesilen daire bedelleri için bir çok makalede ve yazılarda sadece KDV belirtmek için fatura düzenlenir. KDV ilave edilecek KDV de gösterilir. Matrah ayrıca KDV beyannamesinde gösterilmez denilmektedir.

Yanlış mı anladım acaba?

Müdavim Üye
    Alıntı cemabay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada acaba anlatılmak istenen,

1-arsa alıp karşılığında daire verilmesi mi acaba?
    2-Yoksa bir arsa sahibi ile kat karşılığı daire sözleşmesi yapılıp arsa sahiine teslim edilen daireler mi kastediliyor.?

Eğer 2. seçenekten bahsediliyorsa burada arsa sahibine kesilen daire bedelleri için bir çok makalede ve yazılarda sadece KDV belirtmek için fatura düzenlenir. KDV ilave edilecek KDV de gösterilir. Matrah ayrıca KDV beyannamesinde gösterilmez denilmektedir.

Yanlış mı anladım acaba?
    İkinci seçenek arsa sahiplerinden arsa alıp, bu arsanın üzerine daire yapmak. Genelde sizin söylediğiniz 1.nci şık Türkiye'de fazla gerçekleşen bir iş değil. Nedeni ise kişilerin mahalleye sokağa alışmalarıdır. Bahçeli eski evleri var ise, bunu müteahhite verseler dahi, babamın annemin hatırası var diye kimse başka yerde oturmak istemez. Hatta apartmanın ismini soyadları veya annesinin ismini konulmasını ister.

Kıdemli Üye
    2. seçenekse. Burada arsa sahiplerine kesilen sadece KDV belirtmek amacı olan fatura ilave edilecek KDV de gösterilir matrah beyannamede gösterilmez deniyor belirttiğim gibi bazı makalelerde ve uygulamalarda. Bu konuda yorumlarınız?...

Kıdemli Üye
    Hadisat ustad Karce ustad yanlismi dusunuyorum,
    Arsa maliyeti dedigimiz sey arsa sahibine yapilan daie teslimi ve nakit odemelerdir.Kdv miktari kadar arsa sahibine gider pusulasi duzenlersek yani arsa sahibine o miktarda odeme yapip onunla kdv yi kapatirsak bu durumda kdv yi maliyete atmamizda bir sakinca olur mu?

Müdavim Üye
    60 nolu kdv sirküleri

1.8. Arsa Karşılığı İnşaat İşleri
    1.8.1. Arsa karşılığı inşaat işlerinde KDV uygulamasına ilişkin olarak gerekli açıklamalar 30 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin D bölümünde yapılmıştır.
    Arsa karşılığı inşaat işlerinde iki ayrı teslim söz konusudur. Bunlardan birincisi, arsa sahibi tarafından müteahhide arsa teslimi; ikincisi ise müteahhit tarafından arsaya karşılık olarak arsa sahibine bağımsız birim (konut veya işyeri) teslimidir.

Arsa karşılığı inşaat işlerinde vergiyi doğuran olay, müteahhidin arsa karşılığı konut, işyeri gibi bağımsız birimleri arsa sahibine teslimiyle gerçekleşmektedir. Bu tarih itibariyle arsa açısından da vergiyi doğuran olay vuku bulmaktadır. Taşınmazda teslim kural olarak tapuya tescil ile gerçekleşmekle birlikte, tapuya tescilden önce bağımsız birimlerin alıcının tasarrufuna terk edilmesi durumunda da vergiyi doğuran olay gerçekleşmektedir. Dolayısıyla, arsa sahibinin arsa tesliminin ticari nitelikli olması durumunda arsa için, müteahhidin ise arsa sahibine teslim ettiği bağımsız birimler için, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarih itibariyle eş zamanlı olarak fatura düzenlemesi gerekmektedir.

Buna göre;
    - Arsanın bir iktisadi işletmeye dahil olması veya arsa sahibinin arsa alım satımını mutad ve sürekli bir faaliyet olarak sürdürmesi halinde, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihte, müteahhide yapılan bu arsa teslimi nedeniyle düzenlenecek faturada arsa karşılığı alınan bağımsız birimlerin emsal bedeli (arsa payı dahil) üzerinden genel oranda KDV hesaplanması gerekmektedir.
    - Arsa sahibinin, gerçek usulde mükellefiyetini gerektirmeyecek şekilde arızi faaliyet olarak arsasını bağımsız birimler karşılığında müteahhide tesliminde KDV uygulanmayacaktır.
    - Vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihte, müteahhitten arsa sahibine yapılacak bağımsız birim teslimleri için müteahhit tarafından düzenlenecek faturada bağımsız birimin niteliğine göre emsal bedeli (arsa payı dahil) üzerinden % 1 veya % 18 oranında KDV hesaplanması gerekmektedir.
    Öte yandan, her iki teslimde de işlem bedelinin emsaline göre açıkça düşüklük göstermesi halinde KDV Kanununun 27/3 üncü maddesine göre işlem yapılacağı tabiidir.
    ////
    dendiğinden ve bir teslim olduğundan KDV beyannamesine satışlarda ve BS formunda gösteriyorum.
    Arsa maliyetini ruhsat daki toplam inşaat alanı ile arsa sahibine düşen alanı hesaplayıp ona göre ve her hissedara ayrı ayrı fatura kesiyorum. Örneğin 1 dairede 5 hissedar varsa her birine ayrı fatura düzenleyerek açıklamaya daire no ve hisse oranını yazıyorum. artı % 5 ilave ederek faturaları + kdv hesaplıyorum. %1 %8 %18
    %5 hesaplanmadan oluşan maliyeti arsa maliyeti olarak kayıtlara alıyorum.

Kıdemli Üye
    Nereden
    sm
    60 nolu kdv sirküleri doğrultusunda işlem yapacaksınız.. hesaplanan kdv KKEG yazınız..
    eaung

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Üstadlar ilginize teşekkür ederim.
    Bir vatandaşın arsasına daire karşılığı inşaat yaptık. Vatandaş Vergi mükellefi değildi şahsi arsası idi. İnşaat bitti. Arsa payına karşılık bir daire fatura etmemiz gerekiyordu. 200.000 + KDV. Matrah dikkate alınmayacak ama KDV yi nasıl muhasebeleştireceğiz.
    Ben KDV yi ilave edilecek KDV kısmına yazdım beyan ettim. KDV beyanında başka satış da YOK iken Şimdi BS formuna bu matrahı yazarsam Maliye benden izahat istemez mi?
    Sevelim sevilelim dünya
    kimseye kalmaz
    Yunus EMRE