Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ticaret sicil tescilinden sonra ayni gün vergi dairesinde mükellefiyet tesisi

Kıdemli Üye
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Umarım dediğiniz gibidir de ben yanılıyorumdur. Ama e-tebligat diye anamızı ağlattıktan aylar sonra bile hala elle tebligat yapılan sistemde, yoklamaya gelen memurun tabletle fotoğraf çektikten sonra tutanağı yine arasına karbon kağıdı konmuş kağıtla tutup işlenmek üzere daireye götürdüğü sistemde, yönetmelikte yazıyor, işe başlamayı ticaret sicil müdürlüğü bildirecek dediğiniz zaman" ben ticaret sicil yönetmeliği bilmem, illa işa başlama formu vericen" diye kafasına göre kural koyan memurların olduğu sistemde böyle bir şeyin sağlıklı işleyeceğine dair şüphelerim var. Umarım yanılıyorumdur.
    Sayın bayikbocuk,
    e-tebligat başvuru zorunluluğu Gelir vergisi mükelleflerinden ticari, zirai ve mesleki yönden kazanç elde edenler ile Kurumlar vergisi mükelleflerini kapsamaktadır.

Kazançları basit usulde tespit edilenler, gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ,diğer vergisel yükümlülükleri bulunan mükellefler, kurumlar vergisi mükellefleri dışında kalan tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan teşekküllerin e-tebligat başvuru zorunluluğu yoktur.

Bu açıklamadan sonra, elle tebligat yapılan mükellef başvuru zorunluluğu olmayan mükellef olabilir mi?

Ayrıca "tutanağı yine arasına karbon kağıdı konmuş kağıtla tutup işlenmek üzere daireye götür" ifadeniz için size soruyorum.
    Sizin cep telefonunuz her pasajın 2-3 kat altındaki bir işyerinde iletişim kurabiliyor mu? Bu tabletler GSM hattı ile bağlantı kuramaz ise yoklama fişi kağıt ortamında üç örnek olarak düzenleniyor.

Tebliğdeki ilgili bölüm aşağıdadır.
    "Yoklama faaliyetinin teknik imkansızlık ya da yapılacak işin niteliği gereği elektronik ortamda yapılamaması halinde, yoklama fişi kağıt ortamında üç örnek olarak düzenlenir ve nezdinde yoklama yapılana veya yetkilisine imzalatılır. Nezdinde yoklama yapılan veya yetkilisi bulunmaz veya imzadan imtina ederse durum fişe yazılır. Yoklama fişlerinin birinci örneği nezdinde yoklama yapılana veya yetkilisine bırakılır. Bunlar bulunmazsa ilgilisine 7 gün içerisinde gönderilir."

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı HELP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın bayikbocuk,
    e-tebligat başvuru zorunluluğu Gelir vergisi mükelleflerinden ticari, zirai ve mesleki yönden kazanç elde edenler ile Kurumlar vergisi mükelleflerini kapsamaktadır.

Kazançları basit usulde tespit edilenler, gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ,diğer vergisel yükümlülükleri bulunan mükellefler, kurumlar vergisi mükellefleri dışında kalan tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan teşekküllerin e-tebligat başvuru zorunluluğu yoktur.

Bu açıklamadan sonra, elle tebligat yapılan mükellef başvuru zorunluluğu olmayan mükellef olabilir mi?

Ayrıca "tutanağı yine arasına karbon kağıdı konmuş kağıtla tutup işlenmek üzere daireye götür" ifadeniz için size soruyorum.
    Sizin cep telefonunuz her pasajın 2-3 kat altındaki bir işyerinde iletişim kurabiliyor mu? Bu tabletler GSM hattı ile bağlantı kuramaz ise yoklama fişi kağıt ortamında üç örnek olarak düzenleniyor.

Tebliğdeki ilgili bölüm aşağıdadır.
    "Yoklama faaliyetinin teknik imkansızlık ya da yapılacak işin niteliği gereği elektronik ortamda yapılamaması halinde, yoklama fişi kağıt ortamında üç örnek olarak düzenlenir ve nezdinde yoklama yapılana veya yetkilisine imzalatılır. Nezdinde yoklama yapılan veya yetkilisi bulunmaz veya imzadan imtina ederse durum fişe yazılır. Yoklama fişlerinin birinci örneği nezdinde yoklama yapılana veya yetkilisine bırakılır. Bunlar bulunmazsa ilgilisine 7 gün içerisinde gönderilir."
    Bahsedilen mükellef bizzat benim. Serbest meslek faaliyetinde bulunan bir mali müşavir. E-tebligat zorunluluğum var ve de yaptım. Elden tebligat da yine bana yapıldı. Aynı zamanda Kızılay'da bulunan işhanımızın yöneticisiyim. Handa işi bırakan mükellefleri kontrole gelen yoklama memurları dairenin boş olduğuna ve ilgili kişinin taşındığına dair tutanağı bana imzalatırlar. Kızılay'ın göbeğinde 4. katta bulunan dairemde telefon da çekiyor, internet de çekiyor. Ama adam tabletle dairenin fotoğrafını çekmiş, tutanağı elle tutup bana imzalatıyor. Dağ başı değil burası, Ankara Kızılay.

Var olan kanunu işlerine gelmediği için uygulamayan memurları bana savunmayın. Ben de istiyorum kolaylık olsun, hızlı olsun, her şey internetten olsun. Keşke adam gibi uygulansa diyorum ama uygulanmıyor maalesef.

Hala vizite kağıdı isteyen hastane, doktor var memlekette. Yıllar oldu bu iş otomasyona geçeli, ama adam kanun tanımayıp getirmezsen bakmam diyor. Ben şimdi buna laf etmeyeyim mi? Ankara Kızılay'da e-tebligat başvurusundan aylar sonra elle tebligat getiriliyorsa buna iki çift laf söylemişim çok mu? Ben e-tebligata başvurmuşsam e-tebligat gelmeli. Başvurmayana çatır çatır ceza kesiyorlar, ama başvurana da hala elle getiriyor. Nasıl iş bu? Kusura bakmayın. Ben işlemesi gerekirken işlemeyen sisteme itiraz ederim. Kuralına uygun işletmeyen adamları savunmayın lütfen. Siz de itiraz edin, mecbur kalsınlar kurallara uymaya.

Söylediğim gibi, umarım yazıldığı gibi uygulanır. Tüm dileğim bu. Ama maalesef hiç umudum yok.
    SMMM Bora G.

Kıdemli Üye
    Seçilen vergi dairesi doğru ise Saat 15:00 e kadar tescil olan tüzel kişiliklerin mükellefiyet kaydı aynı gün yapılıyor. Tescil edildikten sonra ilgili adreste yoklama yapılacağı için işyerinin tescilden itibaren açık olması gerekiyor.
    Bilgilerinize...

Müdavim Üye
    Nereden
    Manisa/Soma
    Tebliğde yetkili/görevli personel her yarım saatte bir kontrol edecek diyor..
    Acaba bu denileni yapar mı memurlar.?
    Eskiden olduğu gibi olur bu iş yine hiç üzmeyin kendinizi..
    SMMM Yücel ÜNAL - Soma/Manisa
    www.yucelunal.com

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı HELP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Seçilen vergi dairesi doğru ise Saat 15:00 e kadar tescil olan tüzel kişiliklerin mükellefiyet kaydı aynı gün yapılıyor. Tescil edildikten sonra ilgili adreste yoklama yapılacağı için işyerinin tescilden itibaren açık olması gerekiyor.
    Bilgilerinize...
    Mükellefiyet tescilinin yapılması, yine insan iradesine bağlı olduğu için isterse aynı gün değil aynı dakika içinde tescil yapılsın, o yoklama memuru gelip yoklamayı tutana kadar o tescil işlemi geçerlilik kazanmıyor. Vergi dairesi kayıtlarına işlenmiyor, vergi levhası alamıyorsunuz.

Yukarıda "nasıl olsa aynı tas aynı hamam devam eder" dedim diye eleştiren arkadaşlar oldu.

20 Ekim tarihinde limited şirket adres değişikliğini tescil ettirdim. Ticaret sicil gazetesi 25 Ekim'de çıktı. 27 Ekim'de vergi dairesine -ki vergi dairesi de değişmedi- adres değişikliği dilekçesi verdim, kontratın damga vergisini ödedim. 11 Kasım tarihi itibariyle daha yoklama memuru teşrif etmedi. Hala vergi levhası alamıyoruz. Muhtemelen yeni tescil de olsaydı, ticaret sicil vergi dairesinde mükellefiyet tesisini aynı gün de yapsaydı biz 15 gün boyunca yoklama memuru bekleyecektik. Ondan sonra da bunun adı "aynı gün tescil kolaylığı getirdik" olacaktı. Ankara burası yanlış anlama olmasın. Doğanbey vergi dairesi. Tek bir yoklama memuru çalışan köyde falan değiliz ki hangi birine yetişsin adamcağız falan diyelim.

Sistemler ne kadar online, ne kadar hızlı olursa olsun, ipin ucu bir insanın inisiyatifinde olduğu sürece sen tesisi istediğin kadar hızlı yap, yine memur keyfi beklemek zorundayız. İlla ki o memurlardan birinin keyfini beklemek zorunda kalacağız.

O yüzden çok da heveslenmeyin.
    SMMM Bora G.

Kıdemli Üye
    Alıntı bayikbocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mükellefiyet tescilinin yapılması, yine insan iradesine bağlı olduğu için isterse aynı gün değil aynı dakika içinde tescil yapılsın, o yoklama memuru gelip yoklamayı tutana kadar o tescil işlemi geçerlilik kazanmıyor. Vergi dairesi kayıtlarına işlenmiyor, vergi levhası alamıyorsunuz.

Yukarıda "nasıl olsa aynı tas aynı hamam devam eder" dedim diye eleştiren arkadaşlar oldu.

20 Ekim tarihinde limited şirket adres değişikliğini tescil ettirdim. Ticaret sicil gazetesi 25 Ekim'de çıktı. 27 Ekim'de vergi dairesine -ki vergi dairesi de değişmedi- adres değişikliği dilekçesi verdim, kontratın damga vergisini ödedim. 11 Kasım tarihi itibariyle daha yoklama memuru teşrif etmedi. Hala vergi levhası alamıyoruz. Muhtemelen yeni tescil de olsaydı, ticaret sicil vergi dairesinde mükellefiyet tesisini aynı gün de yapsaydı biz 15 gün boyunca yoklama memuru bekleyecektik. Ondan sonra da bunun adı "aynı gün tescil kolaylığı getirdik" olacaktı. Ankara burası yanlış anlama olmasın. Doğanbey vergi dairesi. Tek bir yoklama memuru çalışan köyde falan değiliz ki hangi birine yetişsin adamcağız falan diyelim.

Sistemler ne kadar online, ne kadar hızlı olursa olsun, ipin ucu bir insanın inisiyatifinde olduğu sürece sen tesisi istediğin kadar hızlı yap, yine memur keyfi beklemek zorundayız. İlla ki o memurlardan birinin keyfini beklemek zorunda kalacağız.

O yüzden çok da heveslenmeyin.
    Sayın Bayikbocuk,
    Tüzel kişiliğin ilk tescil işlemi saat 15:00 'e kadar yapılır ve mükellefiyet tesisi de aynı gün yapılmaz ise vergi dairesi günsonu işlemini yapamıyor. Artık mükellefiyet tesisi kişi insiyatifinde değildir. Tüzel kişilik kuruluş işlemlerinde mükellefiyet tesisi için seçilen vergi dairesi hatalı ise bir sonraki işgünü doğru vergi dairesinde mükellefiyet tesisi yapılmaktadır.

Bu Konu için Etiketler