Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: e-beyanname (mahkeme kararı)

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  63
  T.C.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  İSTANBUL
  4.VERGİ MAHKEMESİ


  ESAS NO : 2005/
  KARAR NO : 2005/
  DAVACI :

  DAVALI : Galata Vergi Dairesi Müdürlüğü / İST


  Davanın Özeti : 2004 yılına ait kurumlar vergisi beyannamesini elektronik ortamda vermeyen davacı şirket adına 213 sayılı VUK.nun mükerrer 355/1. maddesi uyarınca kesilen özel usulsüzlük cezası dolayısıyla açılan davada; anılan Kanunun 257/4.maddesi hükmüne dayanılarak yayınlanan 346 seri nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tebliğde belirtilen şartları taşıyan mükelleflerin gelir, kurumlar, geçici vergi …. Beyannamelerini elektronik ortam da vermeleri hususunun ifade edildiği, elektronik ortamda beyanname verilmemesi halinde sözü edilen Kanunun mükerrer 355/1.maddesine göre özel usulsüzlük cezası kesilmesinin öngörüldüğü ancak bu maddeye göre ceza kesilebilmesi için yükümlüsüne tebligat yapılıp bilgi verilmesinin isteneceği, şirketlerine bu yönde yapılmış bir tebligat bulunmadığı gibi, uyuşmazlık konusuyla ait beyannamenin yasal süresinde verildiği, elektronik ortamda beyanname verilmesi olayının şekle ilişkin olduğu, şekli noksanlıklardan dolayı 213 VUK.nun 352.maddesinin uygulanabileceği ileri sürülerek terkini talep edilmektedir.

  Savunmanın Özeti : Uyuşmazlık konusu 2004 yılına ait beyannamenin elektronik ortamda vermeyen davacı şirket adına fiiline uygun olarak 213 sayılı VUK.nun mükerrer 355/1.maddesi uyarınca kesilen özel usulsüzlük cezasında yasaya uyarsızlık bulunmadığı ileri sürülerek davanın reddi talep edilmektedir.

  TÜRK MİLLETİ ADINA

  Karar veren İstanbul 4.Vergi Mahkemesi Hakimliğince dava dosyası incelenerek gereği düşünüldü;
  Dava ; davacı şirket adına kesilen özel usulsüzlük cezasının dava dilekçesinde yazılı nedenlerle terkini istemiyle açılmıştır.

  213 sayılı Vergi Usul Kanununun,mükerrer 257/4.maddesinde, “Vergi Beyannameleri ile bu Kanunun 149.maddesine göre devamlı bilgi vermek zorunda olanlardan; istenilen bilgilerin yazı yerine mikro fiş, mikro film, manyetik kayıt ortam ve araçları ve benzeri vasıtalarla verilmesine izin vermeye veya zorunluluk getirmeye Maliye Bakanlığı’ nın yetkili olduğu”, bu yetkiye istinaden çıkarılan 346 seri nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde, tebliğde yer alan şartlar taşıyan vergi yükümlülerinin, tebliğde yazılı olan beyannamelerini elektronik ortamda vermelerinin zorunlu kılındığı, şartları taşıdığı halde elektronik ortamda beyanname vermeyen yükümlüler adına 213 sayılı VUK.nun mükerrer 355/1.maddesine göre özel usulsüzlük cezası kesilecek kuralına yer verilmiştir.

  Ceza kesilmesi ile ilgili 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355.maddesinde ceza kesilmesini gerekli kılan haller sayıldıktan sonra,”bu hükmün uygulanması için; bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesi ile ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesinin şart olduğu” kuralına yer verilmiştir.

  Olayda, beyannamesini elektronik ortamda vermediğinden özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılan yükümlüye, beyannamesini elektronik ortamda vermediği için yapılmış bir tebligat bulunmamaktadır.

  Bu durumda failin cezalandırılması ve ceza kesilmesi için gerekli olan şartların olayda gerçekleştiğinin kabulü olanaklı değildir.

  Elektronik ortamda beyanname verilmesi yükümlüler ve idare açısından bir kolaylık olup,beyannamesini elektronik ortam yerine elden veya posta kanalı ile süresi içerisinde bağlı olduğu vergi dairesine vermekle vergi ödevini yerine getiren yükümlüye şekli bir noksanlıktan ve ceza kesilmesini gerekli kılan fiilin tüm unsurları oluşmadan ceza kesilmesi yönünde tesis edilen işlemin yasaya uygun olduğu söylenemez.
  Açıklanan nedenlerden dolayı davanın kabulüne, davaya konu özel usulsüzlük cezasının TERKİNİNE, aşağıda dökümü yapılan 25.20-YTL yargılama giderinin davalı idareden alınarak davacıya verilmesine, posta avansından artan kısmın istemi halinde davacıya iadesine, bu kararın tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi nezdinde itiraz yolu açık olmak üzere 19.9.2005 tarihinde karar verildi.  HAKİM

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  09.Aralık.2005
  Nereden
  Kayseri/Develi
  Yaş
  47
  Mesajlar
  47


  selamlar....


  Mesleğimiz adına elit bir başarı elde eden meslektaşımı kutluyorum...

  Bizde de buna benzer bir sorun oluştu.Geçici vergi beyananmesi verildi diye işaretlenmiş ve veilmemiş.Mükelelfte aktif ve net satış toplamları açısından yasada ki hadleri aşıyor ve elektronik ortamda verilmesi gerekir. Biz kanuni süresinden sonra elektronik ortamda vermiş bulunmaktayız. Bu durum bize de uygun oluyormu mahkemeye dava açsak aynı sonucu alabilirmiyiz. Sistem 2*66 ve 1180/4 oranında özel usulsüzlük otomatikmen kesti. Kanuni süresinden sonra vermemizin cezası olan 66*2 =132 ytl ye itirazımız yok ama 1180/4 =295 ytl den kurtarabilirmiyiz?
  Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur. Konfüçyüs

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  09.Aralık.2005
  Nereden
  Kayseri/Develi
  Yaş
  47
  Mesajlar
  47


  Sevgili arkadaşım lkararı yazarken esas ve karar numaralarını atlamışsınız yazarsanız sevineceğim..
  Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur. Konfüçyüs

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •