Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Varlık Barışında Son Durum ve işletme Kayıtlarının Düzeltilmesi

Müdavim Üye
    Ustad(!) ,
    Siz bildiginiz gibi yapin. Eger ki yasa metninde ilk beyanname dikkate alinacaktir demiyorsa ve uygulama tebliglerinde de ilk beyannameyi sart kosmayacaksa kusura bakmayin ama ben veririm duzeltmeyi mukellefi de kasa affindan faydalandiririm. Yarin bir gun kesin mizan ile ilgili ceza gelecekse de mukellefe pesinen soyler ve odetirim. Meslegi bilmek ve uygulamak Turkiye sartlarinda bambaska seyler. Siz burada bana ahkam kesmeyi birakin, ben tum bu anlattiklarinizi biliyorum zaten. Turkiyede kac tane kobi kar dagitimi yapiyor? Kac tane mali musavir sisen kasalari saga sola.gizlemeden kasa hesabinda birakiyor? Sizde saniyorum ki tamami kurumsal ve kar dagitimi yapan firmalar var. Bende oyle degil. Forumdaki diger arkadaslara saygimdan oturu bu yazdiginiza hakaret etmeden cevap vermek istedim.
    Ben de sizin gibi belgeli mali musavirim, once haddinizi bilin sonra akil verin.

Müdavim Üye
    1-Meslek mensubu isen etik dersinden (!) nasıl geçtin merak ediyorum. Daha derdini ilk seferde bile anlatamadın ben açılım istedikten sonra durum netleşti. Bu nedenle ben ruhsatlı olduğunu sanmıyorum ya bir şirkette çalışıyorsun ya da büroda elemansın.
    2-Aslında bu sorunun cevabı 6736 ve 6111 de var okumadan soru sormak bu forumda meslek mensubu olmayanların alışkanlığı. Ben üçer defa oku demiştim ama şimdi anlıyorum ki on üç defa okusan nafile.
    3-Bu önerinin ve yapacağının VUK ta karşılığı evrakta sahtecilik. Doğrudan savcılık ve hapis yolu var umarım çalıştığın veya bu ilgili firma sahibi buraları okumaz çünkü onu da yakacaksın.
    4-Türkiye şartlarında mesleği bilmek ve uygulamak bambaşka derken sanki bazı firmalar bazı cezalardan muafmış gibi düşündünüz ve kurguladınız bu da bence bir okul mezunu olmadığınızı veya mesleki eğitim almadığınızı mı gösterir acaba.
    5-Kimseye durup dururken hakaret etmem ama ağır eleştiri gerektiren olaylara (ki bizi de mesleği de ilgilendiriyor ) cevap vermek, mesleğin imajını, onurunu yerle bir eden davranışlara müdahale etmek, benzeri evrak hilesi, kasaba katibi havasındaki kural dışı davranışlarda da had bildirmek elbetteki gerçek meslek mensuplarının vazifesi olmalıdır.
    6-Bunları size yazmıyorum bu davranışları yapmıyorsanız bu sıfatlardan alınmanıza gerek yok genel olarak yazıyorum. Alınıyorsanız yarası olan gocunur demektir biliyorsunuz.

Müdavim Üye
    Bu da ulke gerceklerinden bi haber olup, burada ahkam kesenlere gelsin ;

3) Adat Faizi Hesaplamamak İçin Diğer Hesaplarda Gösterilen Tutarlar

Uygulamada, normal olarak*Kasa Veya Ortaklar Cari Hesaplarında*gösterilmesi gereken tutarlar, adatlandırma suretiyle faiz ve KDV hesaplamamak amacıyla*Hazır Değerler/Alıcılar/Alacak Senetleri/Verilen Sipariş Avansları*gibi hesaplarda gösterilebilmektedir. Dolayısıyla, söz konusu tutarlar, bilançoda da*Kasa ve Ortaklar Cari Hesapları*yerine, belirtilen ilgili hesaplarda gözükmektedir. Bu durumda da, yukarıdaki (1) ve (2). maddelerdeki şekilde hareket edilecektir. Yani,

- Birinci adım olarak,*"108-120-121-159-195 vb. Hesaplar"*ile*"320-321-335-340-359 vb. Hesaplar"*da gösterilen tutarların 31.12.2015 tarihli bilanço ve düzeltme beyan tarihleri itibariyle yer alan tutarları tespit edilecek.

- İkinci adım olarak ise,*"108-120-121-159-195 vb. Hesaplar"*ile*"320-321-335-340-359 vb. Hesaplar"ın 31.12.2015 ve beyan tarihi itibariyle netleştirilmiş tutarları karşılaştırılacak,küçük olan tutar düzeltmeye esas matrah olarak dikkate alınacak ve % 3 vergi bu tutar üzerinden hesaplanacaktır.

Müdavim Üye
    Alıntı Korkmaz Türk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu da ulke gerceklerinden bi haber olup, burada ahkam kesenlere gelsin ;

3) Adat Faizi Hesaplamamak İçin Diğer Hesaplarda Gösterilen Tutarlar

Uygulamada, normal olarak*Kasa Veya Ortaklar Cari Hesaplarında*gösterilmesi gereken tutarlar, adatlandırma suretiyle faiz ve KDV hesaplamamak amacıyla*Hazır Değerler/Alıcılar/Alacak Senetleri/Verilen Sipariş Avansları*gibi hesaplarda gösterilebilmektedir. Dolayısıyla, söz konusu tutarlar, bilançoda da*Kasa ve Ortaklar Cari Hesapları*yerine, belirtilen ilgili hesaplarda gözükmektedir. Bu durumda da, yukarıdaki (1) ve (2). maddelerdeki şekilde hareket edilecektir. Yani,

- Birinci adım olarak,*"108-120-121-159-195 vb. Hesaplar"*ile*"320-321-335-340-359 vb. Hesaplar"*da gösterilen tutarların 31.12.2015 tarihli bilanço ve düzeltme beyan tarihleri itibariyle yer alan tutarları tespit edilecek.

- İkinci adım olarak ise,*"108-120-121-159-195 vb. Hesaplar"*ile*"320-321-335-340-359 vb. Hesaplar"ın 31.12.2015 ve beyan tarihi itibariyle netleştirilmiş tutarları karşılaştırılacak,küçük olan tutar düzeltmeye esas matrah olarak dikkate alınacak ve % 3 vergi bu tutar üzerinden hesaplanacaktır.
    Ben boşuna etik bilmiyorsun demedim. Bak Google amcadan arakladığın bu yazının yazarını ve sitesini nezaket ve telife saygı gereği belirtmen gerekirdi.
    Ondan sonra belki yanlış ahkam da kessen pek dikkat çekmezdi. Yine baltayı taşa vurmuşsun çünkü bu yazının son paragrafı senin o hukuken yanlış olan tezini dahi çürütüyor.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Meslek mensubuyum tartışmanızın bir kısmını okudum. Sadece şunu belirtmek istiyorum bu afla birçok şeyi görmezden gelerek mesleğimize bir kez daha darbe vurdular. Sizde birbirinize vurmayın. Aracı yer dayağı. Beni affedin.
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    Alıntı zafer966 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben boşuna etik bilmiyorsun demedim. Bak Google amcadan arakladığın bu yazının yazarını ve sitesini nezaket ve telife saygı gereği belirtmen gerekirdi.
    Ondan sonra belki yanlış ahkam da kessen pek dikkat çekmezdi. Yine baltayı taşa vurmuşsun çünkü bu yazının son paragrafı senin o hukuken yanlış olan tezini dahi çürütüyor.
    Allah sizi islah etsin, yazi benim demedim. Mobilden kopyalaya yapistir yaparken linki yapistiramadim.