Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kapanan Gümrük Beyannamesi GİB de görünmüyor.

Üye Ufuk Güngör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kapanan Gümrük Beyannamesi GİB de görünmüyor.

Merhaba;
    Beyanname sorgulama ekranında kapanmış ve kapama tarihi görünüyor.Gib'de ise kapanma ile ilgili bir işlem görünmüyor.
    Vergi Dairesi işlemi yapmamış, Gib de işlem yapılmasını beklemeye gerek var mı?
    Fatura Haziran ayına ait GV yi etkiliyor. Sonra çıkıp eksik beyan yaptınız demesinler!
    Saygılarımla.
    Ufuk Güngör
    Sakarya S.M.M.M

Müdavim Üye
    Ben her ay aynı sorunu yaşıyorum bu aralar. Aralık ayı KDV beyannamesini verdiğimde(23 Aralık) ihracatı gerçekleşen listeyi alıp gerekli bildirimi yaptım. Fakat beyannameyi verdikten sonra ihracatı gerçekleşen 21 GÇB ye sonradan 3 ihracat işlemi daha eklenmiş. KDV ve Geçici beyannameyi düzelttiğimde ödenecek vergi yükseliyor ne yapacağımı şaşırdım. Bu sorunu nasıl çözeceğim? 2017 yılı ocak ayı KDV beyannamesinde bildirip matrahı ilk dönem geçicide beyan etsem nasıl bir sorun yaşarım?

Müdavim Üye
    Alıntı White_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben her ay aynı sorunu yaşıyorum bu aralar. Aralık ayı KDV beyannamesini verdiğimde(23 Aralık) ihracatı gerçekleşen listeyi alıp gerekli bildirimi yaptım. Fakat beyannameyi verdikten sonra ihracatı gerçekleşen 21 GÇB ye sonradan 3 ihracat işlemi daha eklenmiş. KDV ve Geçici beyannameyi düzelttiğimde ödenecek vergi yükseliyor ne yapacağımı şaşırdım. Bu sorunu nasıl çözeceğim? 2017 yılı ocak ayı KDV beyannamesinde bildirip matrahı ilk dönem geçicide beyan etsem nasıl bir sorun yaşarım?
    2017 yılında bildirme gibi bir lüksümüz yok.
    2016 aralık risk raporunda matrah uyumsuzluğu çıkacak ve sizden düzeltme isteyecekler matrah fazlalığında sıkıntı yok sistem hata vermez.
    Fakat eksik olunca risk raporundaki veri ambarına yansıyan matrah ile kdv beyannamenizdeki matrah uyuşmayacak herhalükarda düzeltme yapacaksınız.
    Birde eğer ocak ayı kdv beyannamesine ilgili g.ç.beyannamerini istisna olarak eklerseniz ocak ayı risk raporunda bu aralık beyannamelerini veri ambarında olmadığı için hata olarak gösterecek ve aralık beyannamelerinin kdv iadesini vermeyecektir.Yani işin özü herhalükarda düzeltme yapacaksınız tabi siz geçiciyi ayarladığınız için şimdi ekstra vergi çıkacak yapacak bir şey yok.

Müdavim Üye
    İade almıyoruz zaten yüklü miktarda her ay KDV ödüyor firma, KDV beyannamesi de sorun değil damga vergisi ile çözüme kavuşuyor fakat tüm sorun sizinde belirttiğiniz gibi geçici vergi beyannamesinde. Ben iade istemediğimiz için bir şekilde kurtarabilir miyiz acaba dedim..

Müdavim Üye
    İade istemesekte karşımıza kesin çıkar mı?

Müdavim Üye
    Alıntı White_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İade istemesekte karşımıza kesin çıkar mı?
    Ocak ayında çıkmaz matrah fazlalığından dolayı.
    Ama aralık ayında risk raporunda kesin çıkacaktır.Ve düzeltme isteyeceklerdir.

Müdavim Üye
    Teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeyi yapayım o zaman kötü oldu bu.

Peki bu KDV beyanından sonra sisteme düşen ihracat bilgileri için ne yapabiliriz? Nasıl bir yol izlemeliyim görüşü olan var mı?

Müdavim Üye
    Konu günceldir.

Bu sıkıntı ile karşılaşan kimse yok mu acaba? Sonrada sisteme düşen gümrük çıkış beyannameleri, ihracat yoğun olduğu için sıkıntı yaratmaya başladı.

Müdavim Üye
    bunun bir çözümü yok kardeş.Beyannameden sonra açıklananlar için kdv de duzeltme yapmaktan başka çare yoktur.
    Ha şunu yapabilirsiniz mükellefle yada orda çalışan ön muhasebeciyle görüşeceksiniz diyeceksink baki kardeşim bundan sonra diyelimki 01.02.2017-28.02.2017 arasındaki kesmiş olduğunuz faturaları tespit edeceksin.
    Sonra vedoptan intacının kapanıp kapanmadığını teyit edeceksin.Sonra kapanmayanlar var ise en geç 10.03.2016 tarihine kadar gümrükçüye bildireceksin ve sıkı takip edeceksin.Gerekirse gümrükçüyü hergün arayıp kapanmamış hala diyeceksin.Gümrükçüde nakliyeciyle yada gümrük müdürlükleriyle görüşüp dilekçeyle sisteme düşmeni sağlayacak.
    Sizede en geç 20.03.2017 ye kadar şubat ayında kesmiş olduğum faturalara ilişkin tüm gümrük çıkış beyannameleri kapanmıştır diyecek.Ben mükelleflerime böyle yaptırıyorum
    İstediğiniz kadar konu günceldir diyin bunun başka alternatifi yoktur olamazsa.

Müdavim Üye
    Alıntı ibrahimce22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunun bir çözümü yok kardeş.Beyannameden sonra açıklananlar için kdv de duzeltme yapmaktan başka çare yoktur.
    Ha şunu yapabilirsiniz mükellefle yada orda çalışan ön muhasebeciyle görüşeceksiniz diyeceksink baki kardeşim bundan sonra diyelimki 01.02.2017-28.02.2017 arasındaki kesmiş olduğunuz faturaları tespit edeceksin.
    Sonra vedoptan intacının kapanıp kapanmadığını teyit edeceksin.Sonra kapanmayanlar var ise en geç 10.03.2016 tarihine kadar gümrükçüye bildireceksin ve sıkı takip edeceksin.Gerekirse gümrükçüyü hergün arayıp kapanmamış hala diyeceksin.Gümrükçüde nakliyeciyle yada gümrük müdürlükleriyle görüşüp dilekçeyle sisteme düşmeni sağlayacak.
    Sizede en geç 20.03.2017 ye kadar şubat ayında kesmiş olduğum faturalara ilişkin tüm gümrük çıkış beyannameleri kapanmıştır diyecek.Ben mükelleflerime böyle yaptırıyorum
    İstediğiniz kadar konu günceldir diyin bunun başka alternatifi yoktur olamazsa.

Tekrar teşekkür. Ya düzeltme beyanı ya da düzeltme beyanı yani. Vedop kapanışlarını gümrükçüye yaptırıp işlemlerde onu baz alayım o zaman. İhracat aylık 50 ye yakın oluyor ve ilerde daha sorun olur böyle giderse.