Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: e-beyanname (mahkeme kararı)

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  63
  T.C.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  İSTANBUL
  4.VERGİ MAHKEMESİ


  ESAS NO : 2005/
  KARAR NO : 2005/
  DAVACI :

  DAVALI : Galata Vergi Dairesi Müdürlüğü / İST


  Davanın Özeti : 2004 yılına ait kurumlar vergisi beyannamesini elektronik ortamda vermeyen davacı şirket adına 213 sayılı VUK.nun mükerrer 355/1. maddesi uyarınca kesilen özel usulsüzlük cezası dolayısıyla açılan davada; anılan Kanunun 257/4.maddesi hükmüne dayanılarak yayınlanan 346 seri nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tebliğde belirtilen şartları taşıyan mükelleflerin gelir, kurumlar, geçici vergi …. Beyannamelerini elektronik ortam da vermeleri hususunun ifade edildiği, elektronik ortamda beyanname verilmemesi halinde sözü edilen Kanunun mükerrer 355/1.maddesine göre özel usulsüzlük cezası kesilmesinin öngörüldüğü ancak bu maddeye göre ceza kesilebilmesi için yükümlüsüne tebligat yapılıp bilgi verilmesinin isteneceği, şirketlerine bu yönde yapılmış bir tebligat bulunmadığı gibi, uyuşmazlık konusuyla ait beyannamenin yasal süresinde verildiği, elektronik ortamda beyanname verilmesi olayının şekle ilişkin olduğu, şekli noksanlıklardan dolayı 213 VUK.nun 352.maddesinin uygulanabileceği ileri sürülerek terkini talep edilmektedir.

  Savunmanın Özeti : Uyuşmazlık konusu 2004 yılına ait beyannamenin elektronik ortamda vermeyen davacı şirket adına fiiline uygun olarak 213 sayılı VUK.nun mükerrer 355/1.maddesi uyarınca kesilen özel usulsüzlük cezasında yasaya uyarsızlık bulunmadığı ileri sürülerek davanın reddi talep edilmektedir.

  TÜRK MİLLETİ ADINA

  Karar veren İstanbul 4.Vergi Mahkemesi Hakimliğince dava dosyası incelenerek gereği düşünüldü;
  Dava ; davacı şirket adına kesilen özel usulsüzlük cezasının dava dilekçesinde yazılı nedenlerle terkini istemiyle açılmıştır.

  213 sayılı Vergi Usul Kanununun,mükerrer 257/4.maddesinde, “Vergi Beyannameleri ile bu Kanunun 149.maddesine göre devamlı bilgi vermek zorunda olanlardan; istenilen bilgilerin yazı yerine mikro fiş, mikro film, manyetik kayıt ortam ve araçları ve benzeri vasıtalarla verilmesine izin vermeye veya zorunluluk getirmeye Maliye Bakanlığı’ nın yetkili olduğu”, bu yetkiye istinaden çıkarılan 346 seri nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde, tebliğde yer alan şartlar taşıyan vergi yükümlülerinin, tebliğde yazılı olan beyannamelerini elektronik ortamda vermelerinin zorunlu kılındığı, şartları taşıdığı halde elektronik ortamda beyanname vermeyen yükümlüler adına 213 sayılı VUK.nun mükerrer 355/1.maddesine göre özel usulsüzlük cezası kesilecek kuralına yer verilmiştir.

  Ceza kesilmesi ile ilgili 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355.maddesinde ceza kesilmesini gerekli kılan haller sayıldıktan sonra,”bu hükmün uygulanması için; bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesi ile ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesinin şart olduğu” kuralına yer verilmiştir.

  Olayda, beyannamesini elektronik ortamda vermediğinden özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılan yükümlüye, beyannamesini elektronik ortamda vermediği için yapılmış bir tebligat bulunmamaktadır.

  Bu durumda failin cezalandırılması ve ceza kesilmesi için gerekli olan şartların olayda gerçekleştiğinin kabulü olanaklı değildir.

  Elektronik ortamda beyanname verilmesi yükümlüler ve idare açısından bir kolaylık olup,beyannamesini elektronik ortam yerine elden veya posta kanalı ile süresi içerisinde bağlı olduğu vergi dairesine vermekle vergi ödevini yerine getiren yükümlüye şekli bir noksanlıktan ve ceza kesilmesini gerekli kılan fiilin tüm unsurları oluşmadan ceza kesilmesi yönünde tesis edilen işlemin yasaya uygun olduğu söylenemez.
  Açıklanan nedenlerden dolayı davanın kabulüne, davaya konu özel usulsüzlük cezasının TERKİNİNE, aşağıda dökümü yapılan 25.20-YTL yargılama giderinin davalı idareden alınarak davacıya verilmesine, posta avansından artan kısmın istemi halinde davacıya iadesine, bu kararın tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi nezdinde itiraz yolu açık olmak üzere 19.9.2005 tarihinde karar verildi.  HAKİM

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Nereden
  İzmir
  Mesajlar
  1,432
  Sayın "firsthimp" ,

  Kararı aktardığınız için teşekkür ederiz.

  Ancak, bu karar Bölge İdare Mahkemesince de onaylandı mı? Yoksa, bozuldu mu? Bilgilendirmeye devam ederseniz, seviniriz.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  19.Nisan.2006
  Nereden
  Aydın
  Mesajlar
  26


  SAYIN FIRSTHIMP, ESAS VE KARAR SAYILARINI DA SAKINCASI YOKSA AÇIKLAMANIZ MÜMKÜN MÜ? MESLEKTAŞLARIMIZIN KARARI KULLANABİLMELERİ İÇİN SANIRIM GEREKLİ OLACAK.

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Ocak.2006
  Nereden
  Kütahya
  Mesajlar
  442


  SN. FIRSTHIMP ESAS VE KARAR NO. LARINA ACİL OLARAK YAYINLARSANIZ MEMNUN OLURUZ. BİR MESLEKTAŞIMIN ACİL OARAK DAVA AÇMASI GEREKİYOR.


  İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.
  S.M.M.M. BÜLENT TOPRAKTAN -KÜTAHYA

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  30.Mart.2006
  Nereden
  Sakarya
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2,235
  İNANIN MÜKELLEF ADINA ÇOK SEVİNDİM
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Erdal ÇİNAL

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ağustos.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  306
  evet güzel bir sonuç

  www.malisistem.com
  emre

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •