Değerli Meslektaşlarım,


3 gündür internet haber sitesinde aksamalar oluyordu. Meğer, site bir "hacker" tarafından ele geçirilmiş. Ancak, IP numarasından dolayı yakayı elevermiş. Site sahibi ne kadar affetsede kamu davası nedeniyleşuan cezaevinde konaklamakta.


Diyeceğim, şuki hangi siteye giderseniz gidin mutlaka IP adresiniz o siteye iz bırakmaktadır. Ip adresiniz ne derseniz, kullandığınız bilgisayarın numarası adı. Bu numaradan sizi önce telefon numaranızı daha sonrada adresinizi tespit etmek artık bir gün sürüyor.


Bu nedenle internette kendinizi suçlu düşürecek hareketlerden uzak durmak akıllıca olacaktır.<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=8 width=480><T>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%"><T>
<T>
<TR>
<TD rowSpan=2></TD>
<TD vAlign=top align=right width="100%" ="black10">22 Aralık 2005 10:00
<HR width="100%" noShade SIZE=1>
</TD></TR>
<TR>
<TD align=left ="black14">İnternethaber'i hacklerken, farkında olmadan kendi İP'ini çekmişti Cumhur Onat. Hadi Özışık O'nu affettiyse de, yargı affetmedi genç Cumhur'u. O şimdi cezaevinde.</TD></TR>
<TR>
<TD width="100%" background=images/dot_black.gif colSpan=100 height=1></TD></TR></T></T></TABLE></TD></TR>
<TR>
<TD> Türkiye'nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor Cumhur Onat. İnşaat bölümünde okusa da O'nun için "Bilgisayar dehası" diyor arkadaşları.

Cumhur dehalığını önceki gün, İnternethaber üzerinde denedi, email şifresini kırdı ve hiç kimsenin yapamadığını yaptı. İnternethaber'i sessiz sedasız kendi hesabına geçirdi. Tabii İP'ini çektiğini bilmiyordu. Polisin bir İP numarası ile yola çıkarak kendisini kıskıvrak yakalayacağını hiç hesap etmemişti genç Cumhur!

Ankara'da oturan Cumhur Onat, yaptığına pişmanlık duydu ve İnternet Haber Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık'tan defalarca özür diledi. Özışık ise, genç bir kişinin geleceğini yakmamak için, şikayetinden vazgeçti.

Özışık davasından vazgeçti ama, Cumhur'un işlediği suç, kamu davasına dönüştü kendiliğinden. İşte ne olduysa ondan sonra oldu. Cumhur'un cezaevi serüveni bu andan itibaren başladı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adil Kubat, ilk sorgusunu yaptıktan sonra Cumhur'u tutuklanmak üzere, 5. Sulh Cezea Mahkemesi'ne sevk etti. Hakim karşısına çıkan Onat, ne kadar pişman olduğunu söylese de, cezaevine girmekten kurtulamadı.

Tutuklandıktan sonra Ulucanlar Cezaevi'ne gönderilen Cumhur Onat, çok pişman olduğunu söyledi ve bir kez daha Yönetim Kurulu Başkanımız Hadi Özışık'tan özür diledi. Genç Cumhur bu olayın kendisine ders olduğunu da kabul etti ve bir daha böyle bir hataya düşmeyeceğini söyledi. </TD></TR></T></T></TABLE>Edited by: Mustafa Gülşen