Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: şirket araç alimi sinirlama

Üye

şirket araç alimi sinirlama

Arkadaşlar kolay gelsin, Bir sorum olacaktı içinden pek çıkamadım.

X adresinde çift katlı altlı üstü bir dükkan var. Burada Bir LTD. Şirket kurulu ve tekstil (kumaş alım satım) işi yapılıyor.
    Şirket sahibi aynı adreste örneğin; dışarıdan 60.000 TL araç alıp üzerine 4-5 bin TL kâr koyup satmak istiyor.

Not: Meşgalesinde oto alım satım yani otomotiv meşgalesi ekli

Sorum ise;

1) Aynı işyerinde otomotiv yani araç alım satımı yapılabilir mi? yada farklı bir şube mi açması gerekiyor?
    2) Araç alım satımında herhangi bir sınırlama var mı? 3 araç alım satımından sonra sıkıntı var gibi birşey duymuştum.

Müdavim Üye
    1- Eğer anasözleşmesinde yazılı ise ve bu sözleşme (ticaret sicil gazetesi veya, ticaret sicil memurluğundan çıktısı) vergi dairesine verilmiş ise araç alım satımı yapabilir. Fakat şöyle bir durum var. Bu araçları dükkanın içinde veya önünde, karşısında satabilir. Böyle olursa şube açmasına gerek yoktur.
    2- Araç alım satımında bir sınırlama yoktur. Bu dediğiniz olay, hiçbir mükellefiyeti olmayan, ayaklı galerici dediğimiz kişilere mahsustur.

Not: Burada vergi dairelerinin işleyişleri farklı. Eğer cins bir vergi sicil memuru var ise görür duyar, veyahut bir şikayete binaen sıkıntı çıkarabilir. Bir dilekçe ile şu şu tarihli ve sayısı ticaret sicil gazetemde yazdığı üzere oto alım satımı yapacağım diye bilgi verirseniz daha iyi olur.

Üye
    Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık