Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Borcunu Ödemeyen Müşterinin Hakareti

Yeni Üye

Angry Borcunu Ödemeyen Müşterinin Hakareti

Merhaba,
    Bir müşterim 1 yıl boyunca ödeme yapmayıp, yıl sonunda 1 yıllık çek veriyordu. Ayrıca muhasebe ücretini de çok buluyordu.
    Evrakları karman çorman geliyor ve ayıklayıp tasnif edene kadarda anamız ağlıyordu.
    Üstelik evraklar KDV'nin son gününe yakın geldiği için büroda bir sinir harbi esiyordu.
    2015 yılında başka bir muhasebeci bulmasını telkin ettim. O bununa sıcak baktı. Bizim ücretimizi yüksek buluyordu.
    Aralık başında tahsilat için görüştüğümde çek karnesini çaldırdığını ve mahkemeden karar çıkartması gerektiğini söyledi.
    Aralık ayında defter tasdik ücretini bildirdim. Param yok beni anlamıyorsun cevabını verdi.
    Ben defterleri hazırladım. 2 firma 300 er sayfa defterleri var.
    28 Aralıkta biri aradı. Ve yeni muhasebecisin elemanı olduğunu söyledi ve defter tasdik için bilgi istedi. Bende gerekli bilgileri mail attım.
    Sonra müşteri aradı ve 600 TL'ye yeni muhasebeci ile anlaştığını söyledi. (İşçili hizmet işletmesi (şahıs bilanço) ve Alım satım yapan limited şirket. 2015 İSMMMO tarifesinde biri 645 TL diğeri 725.- TL Toplam 1.370.- ilaveler hariç...)
    Bende hayırlı olsun deyip, Önce benim bir yıllık borcumu kapatmasını söyledim. (Vereceği yine bir yıllık çek)
    Olur mu öyle şey diye cevap verdi. Anladım ki ödeme niyeti yok.
    Ocak ayında bir kaç defa aradım. Fakat mahkemeden karar alamadığını söyledi.
    Bu hafta yeni muhasebecisi aradı ve bilgi ve belgeleri istedi. Bende önce boru olduğunu, ona bilgi ve belge veremeyeceğimi söyledim.
    2 gün sonra müşteri aradı. benim için koşturduğunu çeklerin yanlış şubeye geldiğini gidip çekini aldığını ve ödemesini gelip almamı söyledi. Ayrıca beni dolandırıcı olarak mı tanıdın diye söyledi. Defterini pahalıya tuttuğumu ve kazıkladığımı da ilave etti.
    Bizim meslekdaş olarak birbirimizi koruyup kollamamız gerekir. Müşterinin borcu olduğunu yeni meslek mensubunun bilmesi gerekiyor.
    Gece 22.00 civarında telefonum çaldı. Müşterinin oğlu aradı. Dediki sen yeni muhasebeciye borcumuz olduğunu söyledinmi. Evet söyledim dedim. Başladı ağır küfürler etmeye. 3. küfürde telefonu suratına kapattım. Sonra aramalarınada cevap vermedim. Bu sefer hakaretlerine devam eden bir mesaj atmış ve mesajda küfür etmediğini yazmış. Hakaretlere aynen ve küfürlere de benzetme ile devam etmiş.
    1 gün sonra müşterinin eşi mesaj atmış. Beni kardeş bildiklerini ve bulundukları semtte bu durumu bütün esnafın öğrendiğini yazıyor. Değmezmiş ilede bitiriyor.
    Meslekdaşım sır saklamakla sorumlu. Borcu olduğunu birilerine anlattıysa yanlış yapmış. O böyle bir şey yapmadıysa müşteri yalan söylüyor.
    Ayda 10.000 TL net kira düzenli ödeyen oğluna 2.000.- 3.000.- TL harçlık veren, benim zamanımda aldığı evin taksidini düzenli ödeyen müşteri benim emek parama gelince yokları oynuyor. Sonra o oğlundan küfür ve hakaret işitiyorum. Daha çok şey var burada canınızı sıkmak istemiyorum.
    Biz meslek mensupları bu tür hakaretler ve haksızlıklarla sürekli muhatap oluyoruz. Asgari ücret tarifesinin altında iş almaya devam ediliyor.
    Mutlaka meslek itibarıyla ilgili çalışmalar hızlandırılmalı ve tahsilatlarımız kurumsallaştırılmalıdır.
    Ben sorunumu sizinle paylaşmak istedim. Yorumlarınızı bekliyorum.
    Yorumlarınızı bekliyorum.
    DİKKAT! İNSANI STRES VE MUHASEBECİLİK BİTİRİR.

Müdavim Üye
    1- İlk görüşmede yeni meslek mensubunun ( ona meslek mensubu da dememek gerekir ya ) elemanı ile değil kendisi ile muhatap olmalıydın. Ona patronunun araması gerekir diyecektiniz.

2- Borcu olan müşteri yeni meslek mensubu ile sözleşme imzalayamaz. Türmob'un meşhur e birlik sözleşmesi sizi kurtarması lazım. Niye endişe ediyorsunuz. En azından odalarımız böyle diyor. Siz sözleşmeyi fesh etmeyin.

3- Sizin 2015 sözleşmenizden düşük sözleşme yapamaz yapıyorsa suç işlemiş olur. Devir teslim tutanağı yapmadan evrak teslim etmeyin hatta kendisine taahhütlü ihtar çekin.

4- Sizin için menfi propoganda yapmasına aldırmayın hatta siz de onun yaptıklarını anlatın. Kaldı ki yalan yanlış birşey yapmayacaksınız. O ve onun gibi uyanık vicdansızların meslektaşın emeğini sömürmesine izin vermeyin dik durun odaya ve Bakanlığa gerekirse dilekçe verin.

Müdavim Üye
    Yeni korsan muhasebecisine bu fiyata nasıl sözleşme yapacağını sorun ve devir teslim tutanağına bu rakamları yazacağınızı söyleyin hatta odaya şikayet edeceğinizi söyleyin bazen etkili olabiliyor.

Müdavim Üye
    Artık ben forumda bu tür olayları sayısını sayamıyorum. Belki 1000'ü geçti. Okuyamadığımız atladığımız veya bahsedilmeyen onbinlerce örnek var. Yanlış duymadınız her sene onbine yakın örnek. O defter ona gidiyor. Birkaç yıl sonra başkasına bu böyle devam edip gidiyor.

Bizlerde naçizane kota olayını dile getirdik. Kota ile ilgili tüm meslektaşlarımızın kafasındaki soru işaretlerini cevapladık. Ne yazık ki forumumuzda ki meslektaşlarımızın çoğundan tam destek alamadık. İşin açıkcası merden34, arkadaşım ben bu tür muhasebecilere kızmıyorum. Çünkü ekmek kavgasıdır. Yalan dolan riya ile mükelleflerimizi (ç) alacak. Mükelleflerinde bazıları muhasebeciye vb kazık atmaya devam edecek. Bunlar normal şeyler. Bende sizin gibi kızıp duruyordum. Hatta beni tanıyan arkadaşlarım kişiler sana kadar enayi yok. Bak daha dünkü muhasebeci çocuk araba almış, 5-10 tane ev almış gezip tozuyor. Sende bir giydiğini 5 sene giyiyorsun diyorlar. Ne yapalım. Bu dünya iyilerin dünyası değil kardeşim. Sen yine doğru iyi yolda devam et.

Ben 30 sene meslek yaşantımda ve 35 sene gördüğüm bildiğim bu tür mükelleflerin tamamı battı. Hatta enişteme derlerdi ki, 1983 senesinde bende yanında başladığımda hakkımızı yedi. Merak eder dururdum bu niye batmadı veya niye birşey olmadı diye 30 seneyi bulmadan o da gitti gümbürtüye. Siz hiç merak etmeyin Ölmez sağ kalırsak, eski mükellefinizin nasıl perişan olduğunu göreceksiniz. İstemeyiz fakat eden bulur. Bu nedenle canınızı hiç sıkmayın.

Yeni Üye
    Sevgili üstadlarım ben hak mücadelesini yaptım. Şimdi sıra yeni muhasebecisinde... Çeken bilir. Çok pişman olacak. Gerekli uyarıları yaptım. Resmi yazı yazdım. Gerekeni yaptım ve ödememi aldım. Artık o düşünsün.
    İlginize ve paylaşımlarınıza teşekkür ederim.
    DİKKAT! İNSANI STRES VE MUHASEBECİLİK BİTİRİR.

Bu Konu için Etiketler