Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: geçmiş yıl zararları

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Arkadaşlar,

2003-2004 yılı enflasyon düzeltmesi sonrasında bilançoda yer alan geçmiş yıl zararlarını 2005 yılı matrahımdan indirebilirmiyim

Fakat 2005 yılına ait 1. 2. ve 3. dönem geçicilerde çıkan matrahtan geçmiş yıl zararları mahsup yapılmamış olup , kurumlar vergisi beyannamesinde

mahsup etme olasılığı varmıdır

bununla ilgili kanun maddesi vs. döküman olan arkadaşlardan rica ediyorum

Şimdiden teşekkür ederim. Pınar EROL/SMMM

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

SAYIN,EROL

2003 YILI ENFLASYON DÜZELTMESİNDEN DOĞAN GEÇMİŞ YIL ZARARLARI

GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MATRAHINDEN MAHSUP EDİLEMEZ.ANCAK ÖZSERMAYE KALEMLERİNE AİT ENFLASYON DÜZELTMESİ FARK HESAPLARINDAN

MAHSUP EDEBLİRSİNİZ.BUDA KAR DAĞITIMI SAYILMAZ.

istmk

Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhabalar perol;

Sayın meka arkadaşımız olayı açıklamış fakat ben birkaç ilave yapmak istiyorum.

2003 yılı enflasyon düzeltmesi bizim tabirimizle kağıt üzerindeydi ve kar,zararla ilgisi yoktu. Yapılma amacı eski yılları 2003 yılında normal yani enflasyonlu rakamlara ulaştırmaktı.

2004 yılında yapılan enflasyon düzeltmesi ise 2003 yılındaki değerlerin 2004 yılı enflasyon karşısındaki durumunu ifade etmekteydi ve yürürlükte olduğu içinde 2004 ve sonrası yıllar için çıkan kar,zarar gerçektir ve indirime konu yapılabilir.

5 yıllık süreyi aşmamak kaydı ile 2003 ve öncesi yıllardaki zararlar beyannamede görünen indirim konusu yapılabilir.

Benim bildiğim kadarı ile geçici vergi de zararı mahsup yapmamış olmanızın size bir etkisi olmaz tabii ki bu durumda ödedeğiniz geçici vergi tutarı kurumlar vergisi tutarını aşabilirse sorun teşkil eder mi bilmiyorum

İyi çalışmalar,hoşçakalın.
    BU MESLEĞE AŞIĞIM!