Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 22 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E-Arşiv Zorunluluğu 01.01.2016 (İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan)

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın arkadaşlar daha öncede bu konu ile ilgili bir kaç satır yazmıştım ordada belirttiğim gibi 433 sayılı tebliğin 10.kısmının son paragrafı bence net ve açık,burdaki tabire göre internet üzerinden mal veya hizmet satanlar ifadesinin devamında gelir tablosu brüt rakamını ifadesi değilde bu satışın brüt rakamı hasılatı gibi tabirler eğer kullanılmış olsaydı o zaman mesela bir firmanın hem internet üzerinden hemde diğer türlü satışları olduğunda sadece internet üzerinden satışı yapılan brüt rakamı 2014 yılı için 5.000.000 ve üzeri olmadığı zaman e-arşive ve aynı zamanda e-faturaya geçmek zorunda kalmayacaktı ama böyle değilde gelir tablosu brüt satış hasılatı demesi kapsamında sadece firmanın internet üzerinden satışlarını değil aynı zamanda diğer satışlarınıda kale alarak bu sınırı belirtiyor,şimdi bu kapsamda yeterki bir firmanın internet üzerinden mal ve hizmet satışı olsun ve isterse bu rakam burdaki haddin çok altında olsun bu tek başına yeterli değil aynı zamanda bu firmanın toplam tüm satışları rakamı gelir tablosunda brüt satış hasılatı olarak 5.000.000 ve üzeri ise işte o zaman 01/01/2016 tarihinden itibaren e-arşive geçmek zorunda ve tabi aynı zamanda 10.maddenin ilgili kısmına göre e-faturayıda kullanmak zorundadır,diğer nokta internet üzerinden satış ile ne demek isteniyor kısmı ise belge bazında değil tamamen internet sitesi veya benzeri yollarla bir malın(emtianın)veya bir hizmetin satışıdır,mesela bir malı danışmanlık sitesi internet üzerinden bu hizmeti online veriyorsa ama fatura olarak diyelim manuel faturasını kesip gönderiyorsa burda belge değil satışın ne üzerinden yapıldığı önemlidir yani kısaca bunuda belirtmiş olduk ama tabi bu konu hakkında eğer daha çok yorumlama yaparsak ve olayı anlamaya çalışırsak bence konu dahada netleşir diye düşünüyorum,kolay gelsin.
    üstadım gerçek usulde işletme defteri olan pet shop işletmesi var n11, gitti gidiyor gibi sitelerin komisyonu yüksek geldiği için kendi sitesini kurarak kendi siteleri üzerinden satış yapmak istiyorlar. e-fatura, e-defter vs.'ye geçme zorunluluğu ya da sınıf değiştirmesi gibi bir durum söz konusu mu? kendi sitesi üzerinden satış yapıyorsa gerçek usul bile olsa hadleri aşmasa dahi e-defter olacağı yönünde konuşanlar oldu muallakta kaldım.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı halils09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım gerçek usulde işletme defteri olan pet shop işletmesi var n11, gitti gidiyor gibi sitelerin komisyonu yüksek geldiği için kendi sitesini kurarak kendi siteleri üzerinden satış yapmak istiyorlar. e-fatura, e-defter vs.'ye geçme zorunluluğu ya da sınıf değiştirmesi gibi bir durum söz konusu mu? kendi sitesi üzerinden satış yapıyorsa gerçek usul bile olsa hadleri aşmasa dahi e-defter olacağı yönünde konuşanlar oldu muallakta kaldım.
    Belirlenen brüt satış hasılatını geçmedigi sürece e fatura ve e defter uygulamalarına geçiş zorunlulugunuz yoktur.

https://www.google.com/url?sa=t&sour...egQiFQaVrITUFl
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!