Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gelir tablosu net satışlar

Gelir tablosu net satışlar

İyi günler,

bir firmanın gelir tablosunun net satışlar kısmında başka bir firmayla yapmış olduğu iş otaklığından elde ettikleri kazançlar gösterilir mi? Kanun yönetmelik yada tebliğ ismi vererek cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

Müdavim Üye
    Sanıyorum muhasebeci değilseniz veya mesleğe yeni başladınız. Şöyle anlatalım. Biz 3 aya bir Geçici vergi beyannamesi verdiğimizde mesela kendine ait gelir tablosu veriyoruz. Diyelimki başka biri ile ortak ise ona ait hissesi oranını yazıp gelir tablosunu da veriyoruz. Sonuçta bir geçici vergide 2 gelir tablosu gözüküyor. Buna göre ayrı ayrı 2 net satışlar gözüküyor.

Kanun tebliğ istediğinize göre sizin, bize söylemediğiniz veya anlatmadığınız farklı birşeyler var.

Evet Meslekten değilim, İhale mevzuatıyla alakalı bir durum var da onun için araştırma yapıyorum o yüzden Kanun ve Madde nosu önemli benim için. Konu özetle şu şekilde bir firma iş ortaklığı ile 2014 yılında iş yapıyor. Daha sonra kendi başına bir ihaleye giriyor. İhalede gelir tablosundaki toplam cirosunun teklif ettiği tutarın minimum %15 i olması isteniyor. Bu firmanın cirosu bu şekilde teklif ettiği bedelin %15ini karşılamıyor. Ancak bu firma diyorki benim iş ortaklığı olarak yaptığım iş de var ve bu iş toplam ciro kısmında gösterilmiyor. dolayısıyla iş ortaklığındaki hissem oranında bu işin de toplam ciroya eklenmesi gerekli diyor. Ben de bu konuyu araştırıyorum.

Müdavim Üye
    Bu ihale konusunda tam ve net bilgim yok. Diğer arkadaşlarımız yardımcı olabilirler sanıyorum.

Ancak şunuda belirtim bu firmanın gelir tablosunun net satışlar kısmında dediğiniz gibi 2 ayrı net satış değeri yok

Müdavim Üye
    Eğer şuan ihaleye başvurduğu işletme 2014 yılındada aktif ise bu firmanın net cirosuyla diğer 2014 teki iş ortaklığı yaptığı dönemdeki kendisinin hisses oranındaki net ciroyla birlikte teklifin yüzde 15 ini kapsıyorsa ikisini ayrı ayrı onaylatıp birlikte sunmanız doğru değilmi?
    Sonuç itibariyle 2014 yılındaki kişinin ayrı mükellefiyeti olsada oyılki toplam cirosu olarak olaya bakılmıyormu.(adi ortaklık+işletme cirosu gibi)