Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: EĞİTİM GİDERLERİ

Hybrid View

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ ŞİRKET ORTAKLARININ ÇOÇUKLARININ EĞİTİM GİDERLERİNİ GVK.89.MADDE GEREĞİ KURUMLAR VERGİSİNDEN İNDİRİM YAPILABİLİRMİ?????
    ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER ....
    HAYIRLI ÇALIŞMALAR.......

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye

sayın Gürsel

Şahsın çocuklarının veya eşinin eğitim giderinin,Kurumlar vergisi ile alakası yok.Kurumlar vergisi ortağı kar dağıtımından veya diğer gelirlerinden dolayı Gelir vergisini beyan etme mecburiyeti varsa bu masrafıda gelir veya kurumlar vergisi mükellefi okullardan fatura veya ödenti belgesi almışsa;o masrafın Beyan ettiği gelirin %5 kadarını indirim yapar.Ortağı olduğu şirket başka ortağın çocuğunun gideri başka şey.Ortak olduğu şirketle alakandırılamaz ve masrafda yazamaz.Yani kişisel beyanında beyannamede ki gelirinin %5ini geçmeyecek şekilde Kurumlar veya gelir vergisi mükellef okuldan alırsa kişisel gelirinden düşer.Vakıf üniversitelerinden aldığı fatuta veya ödenti makbuzunu hem şahsi gelirinden hemde vergi iadesinde dahi kullanamaz.

Saygılar,

Yaşar AVCI
    Y.Avcı

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Sayın Korkmaz Merhaba,

Sayın Avcıya ilaveten, Gelir Vergisi Kanunu gelir vergisi mükelleflerini , Kurumlar Vergisi Kanunu ise kurumlar vergisi mükelleflerini bağlamakta olduğunu düşünüyorum.GVK.89 maddedeki diğer indirimler gelir vergisi matrahının tespitinde yapılabilecektir.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.