Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zan altında vergi indirimi

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  BİZE GÖRE / Veysi Seviğ

  Gelir Vergisi Yasası'nın mükerrer 121'inci maddesi uyarınca gerçek ücretlerin vergilendirilmesinde, yükümlünün kendisi, eşi ve çocukları ile ilgili eğitim, sağlık, gıda, giyim ve ikamet edilen konuta ait kira harcamalarının yıllık toplam tutarı aşağıdaki tarifeye göre hesaplanmak üzere vergi indirimine konu edilmektedir. Şöyle ki;


  . 3.300 YTL'ye kadar olan kısım yüzde 8,


  . 6.600 YTL'nin 3.300 YTL'si yüzde 8, aşan kısmı yüzde 6,


  . 6.600 YTL'den fazlasının 6.600 YTL'si için yüzde 7, aşan kısmı ise yüzde 4 oranında indirim uygulanmaktadır.


  Yukarıdaki tabloya göre hesaplanan vergi indirimi ücretlinin ertesi yılda ödeyeceği gelir vergisinden mahsup edilmekte veya işverenler aracılığı ile kendisine nakden ödenmektedir.


  2005 yılına ait vergi indirimi bu bağlamda 2006 yılında elde edilecek ücret geliri üzerinden hesaplanacak gelir vergisine uygulanacaktır.


  Vergi indiriminden yararlanılması için harcamaların Türkiye'de yapılması, gelir veya kurumlar vergisi yükümlüsü olan gerçek ve tüzel kişilerden alınan belgelerle kanıtlanması ve bu belgelerin ocak ayının 20 günü mesai saati sonuna kadar "Ücretlerde Vergi İndirimine Ait Bildirim" ile verilmesi gerekmektedir. Bu bildirimin "vergi indirimine esas belgeler" ile ilgili arka yüzü doldurulurken, harcama belgelerinin fazla olması halinde, bildirimin arka yüzünün fotokopisi çekilerek yararlanılması mümkün bulunmaktadır.


  Ücretlilerin vergi indiriminden yararlandırılacak belgelerinin gerçek işlemi yansıtması gerekmektedir. Bu nedenle yetkililer, zaman zaman yanıltıcı belge kullanmaya teşebbüs edenlerin Vergi Usul Yasası'nın 359'uncu maddesi çerçevesinde cezalandırılacağı konusunda açıklamalar yapmaktadırlar.


  Yasal düzenleme gereği olarak mahsup yani indirim "hakkı kazanılan tutarın hesaplanmasında dikkate alınan harcama tutarı, vergi matrahının toplamını geçemez."


  Bu hüküm uygulamada ücretlileri yanıltmakta, bunun sonucunda da yıllık toplam matrahları kadar belge arayışına sürüklemektedir.


  Gerçekte kamu sektöründe çalışanlar dışında özel sektörde çalışan hiçbir görevlinin yıllık matrahı kadar belge toplaması mümkün değildir.


  Örneğin özel bir kuruluşta ayda net 450 YTL ücretle çalışan bir kişinin brüt ücreti 628.06 YTL'dir. Bu kişinin matrahı (brüt ücret - sigorta primi - işsizlik sigortası) formülüne göre hesaplanacaktır. Buna göre söz konusu kişinin matrahın (628.06 - 628.06 x 0.14 - 628.06 x 0.01=) 533.85 YTL'dir. Bu kişinin 2005 yılında almış olduğu net ücrette herhangi bir değişiklik olmadığını varsayacak olursak, toplam yıllık matrah (533.84 x 12 =) 6.106.07 YTL olacaktır. Oysa bu ücretlinin 2005 yılında toplam eline geçen net ücret ise (450 YTL x 12=) 5.400 YTL'dir.


  Söz konusu ücretli eğer eline geçen net tutar kadar geçerli fiş ve faturayı işverene bildirimle birlikte verecek olursa yararlanabileceği vergi indirimi miktarı (3.300 YTL x 0.08 + 2.100 x 0.06=) 390 YTL olacaktır. Buna karşılık eğer bu kişi yasal hakkını kullanarak yıllık matrahı kadar belge verme başarısını gösterebilirse bu takdirde yararlanacağı vergi indirimi miktarı (3.300 x 0.08 + 3.106.08 x 0.06=) 450.36 YTL olacaktır.


  Uygulamada ücretliler işverene verebilecekleri belge miktarını sorarak öğrenmektedirler. Muhtemelen örneğimizdeki ücretli de içinde bulunduğumuz ay içerisinde önümüzdeki ocak ayının son gününe kadar işverenine yapacağı bildirim ekinde verebileceği belge miktarını sorarak öğrenmiş olacaktır.


  Buna göre, söz konusu ücretlinin işverene verebileceği belge tutarı toplam 6.406.08 YTL'dir.


  Çalışanın bu miktarda belge toplamamış olması bu kadar belgenin işverene verilmesi konusunda herhangi bir engel oluşturamayacaktır. Çünkü yine uygulamada içinde bulunduğumuz ay içersinde özellikle yazar kasa fişi satışları giderek artmaktadır. Bir başka anlatımla bu fişler piyasada alım-satım konusudur.


  Uygulamada fiş satışı yanında yine yazar kasa fişlerinin fotokopi yoluyla da çoğaltıldığı da bilinmektedir.


  Özel sektörde çalışan bir ücretlinin toplam matrahı kadar belge toplaması yukarıda vermiş olduğumuz örnek dikkate alındığında imkansızdır. Buna karşılık ülkemizde yasa maddesi ile bu imkansızlık sağlanmış, matrah toplamı kadar fiş verilebileceği konusu hükme bağlanmıştır.


  Örneğimizdeki ücretli eğer bu kadar belge toplanamayacağının bilinci ile eğer eline geçen net ücret kadar işverene belge verecek olursa, 390 YTL indirimden yararlanacak, buna karşılık toplam matrahı kadar belge verebildiği takdirde yararlanabileceği indirim miktarı 450.36 YTL olacaktır. Bu durumda yasal hakkın kullanılması halinde ele geçen net ücret esas alınarak hesaplanacak miktardan (450.36 - 390. -=) 60.36 YTL daha fazla indirim sağlanmış olacaktır. Ayda eline net 450 YTL geçen bir kişi için bu fazlalık dört günlük net kazanç miktarına eşit olmaktadır.


  Doğal olarak ücretli yıllık matrahı kadar fiş arayışına yönelmekte, bu arayışın sonunda da büyük bir olasılıkla, kendisi ile ilgili olmayan belge kullanmaktadır. Böyle bir durumda ücret geliri elde edeni suçlamak, yasal düzenlemeden kaynaklanan bir olanağın ücretliler tarafından çıkar sağlamaya yönelik kullanılmasını hapis cezası ile müeyyidelendirmek doğru bir yaklaşım değildir.


  Böyle bir uygulama yerine herkese eline geçen net ücret kadar belge toplama ve işverene teslim etme koşulu getirilmiş olsa kanımızca daha verimli ve insan haysiyetine uygun bir sonucun alınması mümkün olabilecektir.


  Kanımızca; Gelir Vergisi Yasası'nın mükerrer 121'inci maddesinde yer alan vergi indirimine yönelik tavan miktarın belirlenmesi ile ilgili düzenleme özel kesimde çalışan ücretlileri harcamalarından fazla belge arayışına zorlamaktadır. Bu zorlamadan hem işveren ve hem de çalışan zarar görmektedir. Oysa indirim hesaplamasında ele geçen yıllık net ücret toplamı esas alınsa bu sorun kısmen giderilmiş olacaktır.


  Düşük gelir gruplarında belge toplamak bazen hiç mümkün olamamakta, buna karşılık net ücret miktarı arttıkça ve çalışılan pozisyona göre değişen bir şekilde belge toplama olanağı giderek artmaktadır. Bu durumda vergi indiriminden yüksek gelir grubunda çalışanlar daha fazla yararlanabilmektedirler.


  Düşük gelir grubunda yer alanlar ise toplayamadıkları veyahut da alamadıkları belgeleri çoğu kez bu konuda artık profesyonelleşmiş kişilerden temin etme (sağlama) yoluna gitmektedirler. Çoğu kez bir ücretlinin tüketemeyeceği miktarlarda mal alışlarını yansıtan faturalar ve benzeri nitelikte düzenlenen belgelerin büyük bir bölümü bu tür arayışların sonucudur.


  Ücretlilere uygulanan "vergi indirimi" yasal düzenlemeden kaynaklanan suçlanma ortamını yaratmakta, bu ortamın boyutları bilinçsizlik nedeniyle her geçen gün genişlemektedir.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Ziyaretci


  BU VERGİ İNDİRİMİNDE ANLAMADIĞIM ŞU... ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞNA ASGARİ ÜCRETLİ BİR KİŞİ 4.200,00YTL.LIK BELGE TOPLUYOR. DEVLET DEMİYOR MU SENİN MAAŞ KARŞILIĞI YAPTIĞIN HARCAMALAR BUNLARSA SEN ELEKTRİK, TELEFON,SUFATURANI HANGİ PARAYLA ÖDÜYORSUN?EVİNDE HİÇ TEMİZLİK YAPILMIYOR MU? BURADAKİ MANTIĞI ANLATACAK BİRİSİ VARSA SEVİNİRİM.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •