Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: muhasebe bürosuna bay-bayan eleman

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

muhasebe bürosuna bay-bayan eleman

Arkadaşlar kolay gelsin. Merterde bulunan büromuza YETİŞTİRİLMEK üzere bay-bayan eleman alınacaktır.Uzun zamandır eleman alımı yapmadık.Ortalama şu an yeni giren elemanlar ne kadar ücret almaktadır.
    Bu dünyanın sorunu fakirler doyduğunda değil, zenginler doyduğunda bitecek.

Müdavim Üye
    Bu işin yaklaşık ücreti olmaz Gelen elemanın eğitimi, tecrübesi, gelecek planı, deneme süresindeki izlenim, kabiliyet, dürüstlük, davranış, işyerine ulaşımı, askerlik konusu, büronun kapasitesi, çalışma yoğunluğu, bağımsız iş yapabilme becerisi v.s. gibi kıstaslarla değerlendirdiğinizde gözünüzün kestiği frekansınızın uyum sağladığı bir kimse ise büronuzun da ekonomik yapısı kaldırıyorsa tatmin edici bir ücret verip tutmaya çalışın.

Bu ülkede işsizlik fazla deniyor ama eleman aradığınızda yeterli ve iş bilen kimse bulamıyorsunuz. Kusura bakmasınlar ama işi bilen becerikli genç eleman bulmak mümkün değil. 15 günden beri eleman arıyoruz CV gönderen 100 kişi var birkaçını görüşmeye çağırıyorsunuz randevusuna söz verip gelmiyor. Çok kişi de bu işi sevmiyor beceremiyor veya yapmak istemiyor o nedenle gönlünüze göre birini bulursanız kaçırmayın başka bulurum derseniz çok zor.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Doğru söylüyorsunuz.Ama ben yetiştirilmek üzere eleman alımı yapacağım.Öncelikli aradığım özellik bu işi severek yapacak ve ideali ileride bu işte başarılı olmak olacak.Yoksa zaman geçirmek ve kısa dönemde para kazanmak için geliyorsa zaten bi anlamı yok çalışmasının.Maalesef mesleğimiz biraz zor bir meslek.Bu zamandaki insanlarda çalışarak değil kısa yoldan para kazanmanın derdinde.Baştan konuşuyorsun elemanla bu meslekte ilerlemek istiyorum,bu işi seviyorum diyor,herşeyi öğretiyorsun, zaman harcıyorsun,birikimini aktarıyorsun,sonra çıkıp diyorki bu meslek çok zormuş bana arıtma firmasından iş teklifi geldi ben gitmek istiyorum.Muhasebe ne alaka arıtma ne alaka.Madem o işi yapacaksın benim zamanımı neden alıyorsun.
    Bu dünyanın sorunu fakirler doyduğunda değil, zenginler doyduğunda bitecek.

Müdavim Üye
    Bugüne kadar 50'ye yakın eleman çalıştırıp bunların birçoğunu meslek sahibi yapmış biri olarak söylüyorum. Giden hiçbir elemanıma üzülmem ve gönül koymam. İsterse beni işin en sıkışık döneminde terk etsin. Günlerce çalışıp, sabahlara kadar hiç uyumam işleri yetiştirim.
    Bizim muhasebecilik mesleği yorucu, cezalar ağır ve çok yıpratıcı. Ben kul hakkından çok korkarım. Bir elemana hak ettiği ücreti vermek lazımdır. Mesela muhasebe bürosunda yetişmiş 10-20 senelik elemana 4.000-5.000 tl'sının arası para vermek lazımdır. Yeni elemanlara ise 2.000 tl civarında para verilmelidir. Biz haksızlıktan, yakınıyoruz. Sonrada kendimiz haksızlık yapıyoruz. Şimdi diyeceksiniz ki, biz kendimiz 5.000 tl ayda kazanamıyoruz. Bu nedenle muhasebecilik mesleğinin bittiğine inanıyorum.

Mali müşavirlik işini 2004 eleman olarak yapmaya başladım ve staj bittikten sonra sınavlara girmeden bürodan ayrılıp sektöründe öncülerden olan bir firmanın kuruluşundan itibaren 5 yıllık bir süreçte finansman şefliği ve muhasebe partneri olarak işe başladım, bu sırada da mali müşavirlik belgesini almıştım zaten. Geçen yılda şirketi bırakıp hazırda 50 defter portföyü olan bir büroda işe başladım ortak olarak.
    Serbest çalışmaya başladığımdan beri ilk gördüğüm büro sahibi müşavirlerin genel itibariyle defter işlemediği sadece mevzuat takibi yaparak müşteri ilişkilerini yönettiğidir. Açıkçası bilgi akış sistemini oturttuktan sonra ve excell gibi bir nimettten de faydalanmayı bildikten sonra serbest bürocuların defter işlemeyip günlük işlerin takibini yapmayıp da yanında çalışan bilgili ve tecrübeli insanlara (benim düşünceme göre) yüksek ücretler vermesini anlayamıyorum. Bizim mesleğimiz yapısı itibariyle serbest meslektir ve ne kadar çalışırsan araştırırsan kendini geliştirdiğin sürece o kadar para kazanırsın, fakat bürocular genel itibariyle bunu yanında çalışanlara ödüyor ve kendilerine düşük ücretler kalıyor. Tabi yanında birini çalıştırıyorsan hakkını vermen gerekir benim düşüncemde.
    Bunları niye söylüyorum derseniz; kendi büromda fazla iş yüküm kalmadı oluşturduğum şablonlar ve bilgi akışı sayesinde, yeni işler arayışındayım. Hatay/İskenderun'la bağdaştırılabilecek bir alanda herhangi bir iş/ortaklık teklifi olan meslektaşım varsa görüşmek isterim.

Müdavim Üye
    Sayın Ahmet Özsoy, ne tür muhasebe bürosu bilmiyorum. Fakat açıkcası, defter işlemeden nasıl kdv yapılır. Nasıl cari takip edilir. Nasıl stok takibi yapılır. Geçici vergi nasıl çıkarılır. Kısacası hiçbir olaya aklım almıyor. Bizim en büyük handikapımız iş güç yetiştirememekten , gereği kadar kanunları okuyamıyoruz. Siz ise tam tersini söylüyorsunuz. Hatta 50 defter ile ek iş arıyorsunuz. Şaşırdım kaldım. Düşünüyorum demek ki diyorum çoğu defter basit usül ve diğer defterler işletme hesabı.
    Hiçmi bilanço usülü defter yok. Bunlar exel'emi dökülüyor. Ne bileyim mesela 2016 yılında defter kapanışları noterden nasıl yapılıyor. Tek düzen hesap planına göre bilanço nasıl oluyor. Kesin Mizan?

Sayın Karce,
    Şuan itibariyle 20 ye yakın işletme defteri ve kalanı bilanço usulünde defterlerimiz mevcut, basit usulle ilgilenmiyoruz ki zaten gelmiyor.
    görev dağılımı olarak personel takibi ve işletme defterlerinin tamamını personelimiz yapıyor, bilançoların tamamı bana ait, SGK hariç her yönüyle işlemleri tabi. (Bu defterlerin arasında döviz bürosu, eczane, yoğun çalışan imalat firmaları, sürücü kursları, otel, sektörel bazda ayrıma gerek kalmayan ticaret firmaları da yer alıyor) Açıkçası Excell konusunda kendimi yeterli görebiliyorum, şöyleki; her mükellefin kendine ait mizanlarını ve işlem şekillerini içeren Excell dosyası mevcuttur.

KDV Yönünden : Gelir ve giderler ayrı olmak üzere tüm faturalar belli bilgileriyle Excell'e kaydedilir ve fiş tarih aralığına göre işaretlenen faturalar çeşitli formüller yardımıyla muhasebe fişi haline getirilerek kullandığımız Luca programına CSV fıormatında yüklenir. (Mesela; müşavirliğini yaptığım bir eczanenin aylık olarak ortalama 500 civarı faturası geliyor ecza depolarından. Benim formatta her bir faturayla alakalı Firma Ünvanı, Tarihi, Belge Nosu, Matrahı, KDV'si Excell'e giriş yapılıyor, yani bu demek oluyor ki Excell'de 5 hücreyi dolduruyorum ve bunların hepsi tek satırda. Fakat muhasebe programında fiş işlerken bu bilgileri 3 satır halinde giriş yapıyorsunuz.)
    Ayrıca anlık olarak ilgili dönemlere girilen faturalardan dolayı KDV durumu da takip edilebilir.

BA-BS Yönünden : İlgili dönemlere girilen faturaların aynı Excell içerisinde firma bazında filtrelenen pivot tablo seçeneğiyle anlık olarak B limitlerinin kontrolü yapılır ve Luca'ya aktarılan kayıtlarla kontrolü iki taraflı yapılmış olur.

Geçici Vergi Yönünden : Aylık bazda faturalar bu Excell'e işlendikten sonra personel maliyetinin eklenmesiyle zaten anlık kar durumunu görebilirsiniz. Tabi kar hesabına ulaşırken aynı Excell'de oluşturduğum amortisman tablosunun sayesinde ilgili dönem amortismanlarını aylık bazda yansıtabiliyorum. Tabi değerlemeler ve bunun gibi muhasebede özellikli durumlar ayrı takip edilmeli.

Banka, Çek, Senet Kayıtları Yönünden : Aynı Excell içerisine genelde bankalardan aldığım Excell formatındaki hesap dökümlerini kopyalayarak ve işlem açıklamalarını düzeltip muhasebe karşılık kodlarını ekleyerek banka kayıtlarını da aynı KDV'deki gibi işaretlenen kayıtların muhasebe fişini oluşturabiliyor ve CSV formatında Luca'ya aktarabiliyorum. (Banka kayıtları kar hesabının bütünlüğü açısından benim tercih ettiğim birşey, bankalarla entegreyi de sağlayıp doğrudan Luca'ya yükleyebilirim aslında ama bu sefer banka aracılığıyla gelir gider hesaplarına doğrudan yansıyan işlemleri Luca'dan süzüp tekrar benim formatıma giriş yapmam gerekeceğinden bu yolu kullanmak istemiyorum)
    Ayrıca Excell içerisinde çek ve senetleri takip için oluşturduğum şablonlar ve bunlarında muhasebe fişini CSV formatında oluşturmamı sağlayan formulüzasyon mevcut.

Cari Hesaplar Yönünden : Fatura, banka, çek, senet hareketlerinin kayıtlarını yaptığımızı düşünürsek zaten carileri de aslında görebiliriz ama bu Excell'i iyice ağırlaştırdığından ben kullanmıyorum fakat istenirse yapılabilir. Ben muhasebe programından kontrol yapıyorum.

Sonuç olarak; çoğumuzun kullandığı muhasebe programları zaten maliyet işlemleriyle alakalı gerekli tanımlamalarla yansıtma fişlerini oluşturabiliyor. İllaki benimde girdiğim maliyet hesapları kapanış fişleri oluyor ama bunlar da fazla vaktimi almıyor açıkçası. Genelde muhasebe programı üzerinde kontrol amaçlı çalışıyoum ve bu da fazla vakit almıyor.
    Ahmet Özsoy
    Mali Müşavir
    İskenderun/Hatay

Müdavim Üye
    Osmanbey/ŞİŞLİ bölgesinde ki ofisimizde çalışacak bay eleman alınacaktır.

ilgilenenlerin özelden yazmalarını rica ederim,
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Müdavim Üye
    Konunun üzerinden iki sene geçmiş. Gzans meslektaşımıza soralım. Aradığınız elemanı buldunuz mu? Kaç para veriyorsunuz? Nasıl?

Bu arada yeni konu açmayıp, eleman arayan bulduk79 meslektaşımıza da inşallah iyi bir eleman bulur diye temenni ediyorum.

Müdavim Üye
    Teşekkür ederim üstat