Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Smmm unvanını kullanmadan Ssk'lı Çalışan Büro açabilirmi?

Yeni Üye

Smmm unvanını kullanmadan Ssk'lı Çalışan Büro açabilirmi?

Öncelikle tüm meslektaşlarımı saygı ile selamlıyorum.
    Sizlerle paylaşmak istediği konu; Smmm ruhsatını almış ancak bu unvanını kullanmadan şirkette Ssk'lı çalışan bir meslektaşımız,
    bağlı olduğu odada Çalışanlar listesine kaydını yaptırıp Smmm büro faaliyetlerini yürüte bilir mi? sorusudur.

Bu konuda karşılaşacak engeller olabilir mi? Değerli bilgilerinizi istirham eder, saygılarımı sunarım.

Müdavim Üye
    Konuyu tam anlayamadık. Açıkçası muhasebeci olarak belgesini kiraya vermek istiyor diyorsunuz. Bu belgesini kiraya vermesi ayrı bir konu. Onu geçelim. İster belgesini kiraya versin, isterse kendi muhasebe bürosu açsın, sonuçta muhasebe bürosunu açıyor. Kendisi 3568 sayılı meslek kanunumuzda maddeler gereği bağkurlu olmak zorundadır. Başka yerdeki sigortası sayılmaz. Ayrıca istenirse hakkında soruşturma açılır. Sen muhasebecimisin başka yerde bir işçi olarak çalışan ssk'lımısın diye.
    Sonuç olarak, muhasebe bürosu açtığı zaman bağkurlu sayılır. Bağkur şartlarına göre 9000 gün prim ve yaş şartına takılır. Sigortadan erken emekli olamaz. Başka bir işyerinde çalışsa dahi.

Yeni Üye
    Değerli meslektaşım, art niyetle cevap vermek yersiz diye düşünüyorum.
    Konu gayet net senin dediğin kiralamak olayını kayst etmiyorum. Kısa ve öz; soruyor arkadaşım:
    Yahu ben 6-7 yıldır şirketlerin muhasebe departmanlarında kantarcı olan ve ve hiç bir mesleki eğitim ve akademik eğitimci müdürlerin işlerini yürütmekten be karın tokluğuna ve asğari sigorta ile çalışmaktan bıktım. büroyu kendi mastraflarını karşılayacak kazanca yani; zorunlu gideri karşıladıktan sonra 1000-tl gibi para geçecek şekilde çalıştıra bilirsem artık kendi namıma çalışırım. en azından bir yerden başlamış olurum diyor. yoksa şuan 1500-tl maaş ve ssk asgatri brütten yatan şirketlerde çalışmak için smmm ruhsatı olmaya gerek yoktur. açıkçası muhasebeci değil bir şey bilmeye gerek yok. çünkü müdürün okdar akademik bilgisi yok. Piyasada şifresini kiralatan meslektaşlar var bir açıdan bakarsan büro açmaya bile gerek yok değil mi?

lütfen art niyet aramayalım.

BAĞ-KUR ssk konusundan bahsetmişsiniz. SSK bağkurdan önceliliklidir.
    Bu kurumlarda sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Sıkıntı meslek yasasında.

Smmm unvanını kullanmıyor. sadece mali işler uzmanı diyebileceğimiz birisi yirmi gün iş yârinde diğer günler büro faaliyetinde odanın sıkıntı yapacağı konu olur mu? odaya sormayı düşünüyor, ama öncelikle bilgilenmek istiyor.

Müdavim Üye
    Sevgili bertegulkaya, art niyetle yazı yazdığımı nereden çıkardınız. Ben olabilecek sıkıntılardan bahsediyorum.

Bakın en başta yazdığınız yazıda smmm ruhsatını almış biri diyorsunuz. İkinci yazınızda smmm ruhsatını olmaya gerek yok diyorsunuz. Art niyet aramıyoruz.
    Fakat ssk bağkurdan önceliklidir diyorsunuz. Kurumlarda sıkıntı olmaz diyorsunuz. Meslek yasamızda sıkıntı olduğunu dile getirmişsiniz. Bizimde dediğimiz bu. Kısaca Smmm olarak büro açsa bağkurlu olmak zorundadır. Bir smmm yanında veya adı mali işler gibi işçi olarak çalışsa ssk'lı olmak zorundadır.