Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bazı Sözleşme Türleri İçin Damga Vergisi Oranları

Müdavim Üye

Exclamation Bazı Sözleşme Türleri İçin Damga Vergisi Oranları

merhaba arkadaşlar,

damga vergisi konusu bazı sözleşmeler için damga vergisi oranının tayininde yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1. otomasyon, telefon ve hat kiralaması sözleşmesi yapılmış. el terminali üzerinden veri transferi ve bu dataların server üzerinde host edilmesi konusu bu sözleşmenin damga vergisi oranı ne olacaktır?
    2. yazılım lisans bedeli ile yıllık bakım bedeli aynı sözleşmede yer almış. yazılım lisans bedeli bir kiralama ücreti ise damga vergisinde bu tutarlar ayrıştırılarak mı beyan edilecektir?
    3. web hosting sözleşmesi kira sözleşmesi olarak mı dikkate alınacaktır?

cevap verecek herkese şimdiden çok teşekkürler.

Müdavim Üye
    konu güncel.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın hot lava, 488 sayılı DV.si kanununa ekli I sayılı Tabloya göre kira mükaveleleri için bide 1,89,diğer mukaveleler ve taahhütnameler için bide 9,48 oranı yazmaktadır,1.soruda kiralamadan bahsediyorsunuz o zaman binde 1,89 oranı olacak,2.soruda aynı sözleşmede iki ayrı işlem ve rakamdan bahsediyorsunuz o zaman burda siz kanunun 488/6.maddesine bakacaksınız bu maddeyi aşağıya ekliyorum,3.sorunuza sadece yorum yapabilirim evet bana görede bu sözleşmelerde kira sözleşmesi olarak algılanmalıdır bu webhostingin anlamı kapsamında,kolay gelsin.

Bir Kağıtta Birden Fazla Akit ve İşlem Bulunması:

Kanun Ad DAMGA VERGİSİ KANUNU
    Madde No 6
    Kapsam
    Bir kağıtta biribirinden tamamen ayrı birden fazla akit ve işlem bulunduğu takdirde bunların herbirinden ayrı ayrı vergi alınır.
    Bir kağıtta toplanan akit ve işlemler birbirine bağlı ve bir asıldan doğma oldukları takdirde Damga Vergisi, en yüksek vergi alınmasını gerektiren akit veya işlem üzerinden alınır.

Ancak bu akit ve işlemlere asıl işlemin akitlerinden başka bir şahsın eklenen akit ve işlemi de ayrıca vergiye tabidir.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    çok teşekkür ederim sayın hadisat.

Müdavim Üye
    acaba yazılım bedeli bir kiralama ücreti midir?
    ben öyle yorumluyorum. kullanım hakkı olarak sözleşme süresi boyunca ödenen bir kira bedeli olarak anlıyorum.

değerli yorumlarınızı beklerim.

Bu Konu için Etiketler