2013 mart ayında bir mükellefimizin işletmesini kapattık. Nisan ayında gerekli evrakları hazırladık ve 22,000,00 tl lik mal ve demirbaşları sattığımız bi fatura düzenleyerek vergi dairesine verdik. Kapanış yoklamasını aldık borçlarını ödedik. Fakat mart 2013 ayına ait kdv beyannamesini vermeyi unuttuk. Ortalama bir yıl sonra takdir komisyonu kurularak kestiğimiz 22,000,00 tl lik demirbaş faturası baz alarak bize 22,000,00 tl matrah ve 3.960,00 tl kdv tarhı çıkardılar. Fakat bir önceki ay olan şubat 2013 yılına ait kdv beyannamesinde sonraki döneme devreden kdv miktarı 4.290,00 tl dir. Şimdi vergi dairesine diyorum ki şubat ayındaki kdv devrini neden göz önüne almadınız. Almamız gerekmiyor üsül böyle türünde yuvarlak cevaplar veriyorlar ve cezanın sabit olduğunu belirtiyorlar. Tabi bu 3.960,00 tl lik tutar şu ana kadar yıllık gelir vergisi ile birlikte 18.000,00 tl yi bulmuş durumda. Benim sormak istediğim şey vergi dairesinin mart ayında bana tahakkuk ettiği 3.960,00 tl lik kdv yi şubat ayındaki devreden kdv den düşemem mi ? Şahsi görüşüm vergi dairesi şubat ayı devir kdv sine hiç bakmadan işlem yapmış ama kabül etmiyorlar. Konu hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilirse çok memnun olurum. Saygılar.