arkadaşlar merhaba bir kamu kurumunda muhasebeci yim.

Bir firmaya ihale karşılığında inşaat işi ile alakalı bakım onarım işi ihale edildi 2014 yılında. işin teslim süresi sözleşmeye göre aralık 2014, fakat firma iki kez süre uzatımı alarak işin teslim zamanı 2015 şubat ayı olarak belirlendi. firma aynı zamanda da 28 aralık tarihi itibari ile de geçici kabul dilekçesi vermiş (bundan bilgimiz hakedişi öderken oldu) 2015 şubat ayı içerisinde ilgili firma bana hakediş getirdi fakat hakediş raporunun tarihi 28 aralık 2014. bende haliyle süre uzatımı nedeniyle yıl aştığından firmanın hakedişinden %3 stopaj kestim. firma şunu iddia ediyor; ben süre uzatım oluru aldım fakat kullanmadım getirdiğim hakediş 2014 tarihli ve aynı zamanda ben 28 aralık 2014 tarihi itibari ile geçici kabul dilekçesi verdim bu yüzden stopaj kesemezsin. bende firmaya geçici kabulun daha onaylanmadı onaylansın o zaman geri iade ederim dedim. fakat geçici kabul teklif dilekçesini verdikten sonra 24 nisan 2015 tarihinde 28 aralık 2014 tarihi itibari ile geçici kabul yapılmıştır diye kontrol mühendisleri tarafından geçici kabul oluru geldi elime. ben şubat ayında kestiğim stopajı mart ayında maliyeye yatırdım.

Sonuç olarak ;
1-) Benim yapmış olduğum %3 stopaj yasal mı değil mi ?
2-) Yasal değil ise Maliyeye yatırmış olduğum bu stopaj ı maliyeden geri alabilir miyim, Nasıl?

bu konu hakkında değerli görüşlerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. teşekkürler....