Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Beyanname cezalari

Yeni Üye

Beyanname cezalari

Gerçi bir çok dile gelmiştir bu konu ama bir daha ele alalım belki Sayın Üstadlar Maliye Bakanlığı ile ilgili görüşmeleri bu konuda hızlandırırlar.

Eskiden beyannameleri maliye keserdi bildirgeleri sigorta keserdi dediler ki mademki sen muhasebeci sin bunlar sana düşer sen keseceksin ki bu Mali müşavirlere yüklenen yükün bir kısmı. Tamam hadi onları biz keselim de ;Meslek mensubusun yetkini kimseye veremezsin hasta olamazsın unutamazsın gözden kaçıramazsın cenazen düğünün bayramın seyranın olamaz ana makine bozulamaz elektrik gidemez; Ne olursa olsun bu beyanname kesilecek. Hani olur ya unutursun veye gözden kaçırırsın o an bilgisayarın bozulur ben sana 1.200,00 TL ceza keserim. Peki kim ödeyecek bunu tabi ki meslek mensubu. Serbest meslek mensubu bir mükelleften aylık 100,00 TL alırsın bir beyanname gözden kaçtı bir yıllık kazancını ona verirsin. Mali Müşavirlere verilen bu yükün hiç değilse cezai sorumluluğunu biraz dahi düşürmek için görüşmeler üstadlara düşer zaten hiç kimse bilerek ne kendine ne mükellefe ceza yedirmez.
    SAYGILARIMLA

Müdavim Üye
    Sayın onurr.27, bizim başımızdaki Türmob ve odalarımız şu anda yemeklerini yediler. Sanıyorum sıcak çay veya bir orta kahve içiyorlar. Afiyet olsun. Onlarda Allah'ın bir kulu. Burası ayrı bir konu.

Neredeyse hiçbirisi senin beyannamen cezalanacak 355 .göre 1.300 tl ceza yiyeceksin umurlarında olmaz. Sadece çok sıkışık bir iki ayda ertelenmesi ve Türkiye çapında sel afet deprem veya elektrik komple gitmesi durumunda devreye girerler.
    Bizdeki muhasebeciler ise, bir oda seçiminde yok birlik üst birlik bilmemne peşinde dolaşır. Bir dahaki seçime kadar kimsenin adı sanı duyulmaz. Destekleyenlerde ortada gözükmez.

Yani tilkiye demişlerki, Şurada hindi var. Şurada tavuk hangisini istersin.
    Tilki düşünmeden cevap vermiş tavuk tavuk..
    Ya demişler tavuk ufak niye bunu istedin.
    Hindi demiş biraz iri yarı belki hakkından gelemem.

Türmob Odalarımız, Gib maliye, tüik, işkur, sanayi sicil vb. bakıyor biz muhasebeci olarak garib bir tavuğuz. Herkes bizi yemek istiyor. Bu nedenle muhasebeci adına bir şey beklemek, Angeline Joli'den akşam yemeği davet almaya benzer.

Müdavim Üye
    tavuk benzetmesi güzeldi.

Yani diyorsunki bahsetmiş olduğum kurumlar, kaz gelecek yerden bizleri esirgemiyor

Yeni Üye
    biz ilegal bişey istemiyoruz yasal olmayan bir talebimizde yok talebimizin devlete millete zararı da yok.
    Benzetmeler anlatımlar mizahi izah tazı hepsi çok güzel
    PEKİ NE ZAMANA KADAR BÖYLE OLACAK

Müdavim Üye
    biz ilegal bişey istemiyoruz yasal olmayan bir talebimizde yok talebimizin devlete millete zararı da yok.
    Benzetmeler anlatımlar mizahi izah tazı hepsi çok güzel
    PEKİ NE ZAMANA KADAR BÖYLE OLACAK
    -----------------------------------------------
    01.10.1976 dan beri bu mesleği yapıyorum ve sizin gibi hala bende bekliyorum...

Müdavim Üye
    Alıntı HASAN EREN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

01.10.1976 dan beri bu mesleği yapıyorum ve sizin gibi hala bende bekliyorum...

O kadar oldu mu? Hay maşallah.

Müdavim Üye
    Sevgili onurr.27, bunu bahsetmiştim. Yanılmıyorsam 1996 senelerinde abc formları vardı elle doldurulan. Biz buna karşı Ankara'da bir yürüyüş yapmıştık. O zamanki saygıdeğer Bakanımız ya iki satır bir şey yazıyorlar. O kadarda yazsınlar hep boş mu oturacaklar diye söylemişti.

Sonra bunların ba bs formları oldu. Yıllık olarak yapılmaya başlandı.
    Bir toplantıda, Sayın Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan'a Türmob ayağa kalmamış. Kemal Bey'de siz misiniz ayağa kalkmayan ben size sorarım diyerek, bu formlar aylık sonra 1.300 tl'lık cezalı olarak bizlere dünya hediyesi olarak verdi. Allah nimet verir. Kemal bey ceza verdi. Kendi de dayanamadı. Cezayı bu sefer kendisine kesti. Ağır şekilde hasta. Allah şifa versin. Biz onun bize yaptığı zulumü yapamayız. Çünkü o da bir insandır. Allah'tan af dilemesini açık yüreklilikle çıkıp ben muhasebecileri yaktım. Beni affedin hakkınızı helal edin diye tv açıklamasını, bu konunun düzeltilmesini, Maliye Bakanına rica etmesini bekleriz. Fakat düzeltir mi. Düzeltemez çünkü, kötülük ile abad olan, iyiliğin yanından geçemez.

Sonuç bu şekilde. Siz söyleyin bakalım hangi tarihte düzelir. 2023 mü? 2071 mi?

Müdavim Üye
    Bu saatten sonra bize yapacakları en iyi güzellik ba bs sınırını 1000,00 tl ye düşürüp 15 günde bir vermek.
    Nasıl olsa her türlü dediklerine amadeyiz...

Müdavim Üye
    Yalnız bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Gelecekte muhasebesel ve buna bağlı diğer yanlışlıklar idarece anında tespit edilip izahatı istenecek. O zaman iyi muhasebe ve işlemleri için birikimli ve deneysel bilgi ön plana çıkacak. Bunu da ucuza satarsanız yazık olur. Bunun ilk göstergesi e-defter uygulaması dır. E-defteri basit görmememiz lazım. Kesin mizan bildirimlerine dikkat edelim. Orada kalite ortaya çıkıyor.

Yeni Üye
    Cok basit anlatim olacak ama amacimi anlatir bir filimden alinti ile ornekleyecem cezaevine kutuphane acmak icin gerekli kurumlara cevap gelmemesine ragmen okadar cok mektup yaziyor ki sonunda biraz kitapla bir mektup geliyor mektupda yazan su kitaplari alin ve lutfen daha fazla mektup gondermeyin. Adama amacina ulastin artik ne yapacaksin diye soruldugunda daha cok mektup yollayacam oldu
    Yüz kişinin talebi kayda alinmaz yüzbin kisi biraz alinir bir milyon talep kesinlikle dusunulur. Gelelim Hasan beyin yazdiklarina sayin ustadim biz 4 yil okuyoruz staj baslatmaya giriyoruz 2 yil staj yapiyoruz sonra staj bitirme derken yirtilmayan bir tarafimiz kalmiyor sonra gidip lise mezunu hatta ortaokul mezunu zamaninda memur olmus bilgi olarak bizim 1/10 numuz kadar olmayan maliyecinin karsisinda ayakta bekliyoruz. Gectik artik bunlari sorumluluklarimiz istedigi kadar arttirilsin ama artik bizede mazaret rapor gecerli olsun yeter.