Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Serbest Meslek Makbuzu ve Diğer Giderlerin Muhasebeleştirilmesi

Üye

Serbest Meslek Makbuzu ve Diğer Giderlerin Muhasebeleştirilmesi

Merhabalar,

Mesela Ocak ayının Serbest Meslek ücret makbuzunu ocakta mı yoksa ödemeyi aldığımız zaman mı kesmeliyiz ? İşletme ve bilanço için de aynımıdır kaydı ?

Bankadan kesilen 2014 YILI 2. YARIYIL HESAP İŞLETİM ÜCRETİ, eft veya havale ücretlerinin nereye işlemek gerekir ? İşletme, bilanço

Birde borçları yapılandırılmış olanların (ssk veya vergi) muhasebe kaydı ? Bilanço, işletme
    ve borçlar zamanında ödenmemişse yani şubat ayının yapılandırması martta ödenmişse muhasebe kaydı nasıl olmalıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    1-KDV kanununa göre ocak ayında hizmet yapıldığı için makbuzu da ocak ayında kesmelisiniz. Gelir vergisi kanununa göre şubatta makbuzu kesebilirsiniz. Siz meslekte yenisiniz galiba bu konu 31 yıldan beri tartışılan ve hala çözülmeyen bir konu. Vergi idaresi ocak ayında kesmelisiniz diye ceza yazdıkları olayları Danıştay haklı bularak onayladı. Ben şahsen ocak ayında herkese makbuz düzenliyorum.

2 - 780 veya 770 olabilir işinize göre.

3 -368 hesaba alıp oradan takip edebilirsiniz.

Üye
    Teşekkür ederim. Evet ben yeniyim. Öğreneceğiz yavaş yavaş. İnsanın aklına çok soru takılıyor.
    Tekrar teşekkür ederim.

Üye
    İşletme defteri olan mükellefim var. Ben 2015 senesinde aldım. 2014 ü diğer muhasebeci yaptı. Ben ocak ayı ve şubat evraklarını normal
    girdim. Beyannamelerini verdim. Sorum şu 2014 den devir gibi birşeyler yapmam gerekiyor mu. Açılış gibi..Yapacaksam nasıl yapmalıyım

Aynı sorum bilanço usulü içinde geçerli ? Yeni başladığım için ne yapmam gerektiğini detaylı olarak yazarsanız sevinirim

Teşekkür ederim.

Üye
    1) eft veya havale ücretlerini işletme / serbest meslek te direk gider olarak yazabiliyormuyuz ?
    2) 3 mükellefle sözleşme yaptım.Damga vergisini doldurdum. vergi dairesine gittiğimde her firma için ayrı ayrı gitmek yerine (vergi nmarasına göre ayrı birimler inceliyormus)
    ben verdiğim için serbest meslek kısmına gittim. Ben vermiş oldum. Tahakkuk fişlerinde benim adım yazıyor. Ancak mükelleflerin giderleri. Benim adım yazsa bile giderleeri
    onlara mı işlemem gerekiyor yoksa kendi adıma mı ? 3mükellefin toplam tutarını alııp kestiler tahakkuk fişini

Ne yapmam gerekiyor ? Cevap yazabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler