Denizli'de işitme engelli çocukların devam ettiği okulda, öğrencilerin kötü muamele gördüğü iddiasıyla ilgili olarak Denizli Valiliği İl İdare Kurulu müfettişlerinin çalışma raporunun tamamlandığı bildirildi

19 Şubat 2007'de bir işitme engelliler okulunda eğitim gören M.M'nin (13), aynı okuldaki Y.A'ya (10) fiili livatada bulunduğu iddiasıyla ilgili Denizli Valiliği İl İdare Kurulu'nun, olayda okul idarecilerinin ihmallerinin olup olmadığını araştırmak üzere görevlendirdiği müfettişlerin araştırma raporu tamamlandı.

Denizli Valiliği'ne sunulan raporda, okulda aynı dönemde birden fazla fiili livata işlendiği, büyük öğrencilerin küçük öğrencilere şiddet uygulayarak kendi dışkılarını yedirdiği öne sürüldü.

RAPORDAKİ TESPİTLER

Rapor doğrultusunda, Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz imzasıyla yayımlanan İl İdare Kurulu kararında, şöyle denildi:

“M.M'nin Y.A'ya livata yaptığı, kimseye söylememesi için dayak atıp kulağına iğne batırdığı, yine M.M'nin S.Y.'yi dövdüğü ve kendi dışkısını yedirdiği, aynı okulun öğrencileri Y.K, H.D. ve B.Ö'ye livata yapıldığı, M.M'den başka M.Ç, S.N. ve H.K'nın livata yaptıkları konusunda yeterli düzen ve denetim yapmamakla ihmalkar davrandıkları iddialarıyla ilgili olarak, M.M'nin Y.A'ya fiili livata yaptığı, M.M'nin S.Y'ye dışkısını yedirdiği, H.D. ve Y.K'ye fiili livatada bulunduğu doğrulanmıştır.”

Okul idaresinin görevinin, okul binasının yanı sıra yemekhane, yatakhane gibi bölümleri de kapsadığı hatırlatılan kararda, şunlar kaydedildi:

“Öğrencileri kurumun her tarafında gözlem altında tutmaları, bu yönde görev alan diğer personeli de izlemeleri gerektiği, okulun yatakhane bölümünde bir öğrencinin başka bir öğrenciye fiili livatada bulunması, aynı öğrencinin başka bir öğrenciye aynı fiili işlemesinin ortaya çıkmasının ardından okul idarecilerinin olay olduktan sonra görevlerini yerine getirdiği, ancak sorumlu idarecilerin görevlerini ihmal ederek olayın olmasına sebebiyet verdiği anlaşılmaktadır.”

Kurul kararıyla olayda ihmali bulunan okul müdürü ile iki müdür yardımcısı hakkında, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun'un 6. maddesi uyarınca soruşturma izni verildiği bildirildi.

Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, valilik olarak konuyu öğrendikleri anda harekete geçtiklerini söyledi. Çapraz, “İdari soruşturma başlattık. Bunun sonucu müfettiş raporlarına göre okul müdürü ve yardımcıları hakkında adli soruşturma izni verildi. Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgili açıklama yapacak. Ancak okul yöneticilerinin İdare Mahkemesi'ne itiraz hakları var” dedi.

Denizli'de, 19 Şubat 2007'de bir işitme engelliler okulunda eğitim gören M.M'nin (13), aynı okuldaki Y.A'ya (10) fiili livatada bulunduğu iddia edilmişti. Y.A'ya Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı'ndan verilen raporda, fiili livatanın gerçek olduğunun tespit edildiği ifade edilmişti.