Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vergi dairesinde trafik cezalarinin müşteriye aktarilmasi

Yeni Üye
    Nereden
    muğla

Vergi dairesinde trafik cezalarinin müşteriye aktarilmasi

Merhaba,
    İnternette dolaşırken forumda 2011 yılına ait şöyle bir konuya rastladım. Acaba bu durum devam ediyor mu ? uygulanabilirliği nasıl. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz ? Şimdiden teşekkür ederim

Alıntı naznazan Nickli Üyeden Alıntı

merhabaaa. 3 senedir rent acar mukellefım var. öncelikle kiraya verileceği zaman mutlaka sözleşme yapılıyordur. her sözleşmeye fatura kesmeyebılıyorlar. bunu biliyoruz. bana gelir faturaları geldiğinde sadece fatura kestiği kişilere damga vergisi beyannamesinde tek tek isimleri ile liste halinde beyan ediyorum.
    aracı kiraya verdik. 6 ay sonra trafık cezası çıktı geldi. yaptığımız sözleşme ve damga vergisini veriyorum mukellefe.vergi dairesine gidiyor sanırım matbuu bi dilekçe ile gelen cezayı müşterinin üzerine aktartıyor.
    umarım açıklayıcı anlabılmışımdır.ii çalışmalar dileklerimle........

Yeni Üye
    Nereden
    muğla
    Aksi durumda bir rent a car firması müşterilerinin yediği tüm cezaları doğrudan 740 a gider yazsa. Sonrada tahsil edebildiklerine fatura kesip gider yazsa olur mu ?

Müdavim Üye
    Böyle bir şey nasıl olabilir açıklarmısınız? Konu ilginç. Ben araba kiraladım. Bende arabayı 2 saat kullandım teslim ettim. Arabayı başka birisi kiraladı cezayı o yedi. Bana nasıl ceza yazacak. İspat ne? Mobese kameraları, radar resmi mi? Yine bazı polisler trafik polisinin dur işaretine uymamak diye ceza yazıyorlar.
    Sonuçta muvazalı bir durum.

Yeni Üye
    Nereden
    muğla
    bahsettiğiniz konu çok spesifik bir konu. % 99,999 günlük kiralama olur. İlginç olan konu böyle bir uygulama var mı. Varsa muhasebe büyük bir yükten kurtulacaktır.

Müdavim Üye
    Sayın bülentc76, benim bildiğim cezalar araca yazılıyor. Belki şu yönde haklısınız. Bu araç 1 ayda hergün 1 tane ceza yese. 30 tane cezayı arabayı kiralayan kimse nasıl ödeyecek. Belki buna böyle bir tedbir yapabilirler.
    Fakat burada ispat için fatura kesmek lazımdır. Bu vergisel açıdan suçtur. Neyse konuyu fazla dallandırıp budaklandırmayalım. Çözüme gelelim.
    Ceza yemiş bunları nasıl gider yazacak. Zaten cezaları arabaya kiralayanlara rücü ediyor. Onlar ödüyor. Sizi ilgilendiren bir şey yok. Bu arabayı kiralayan parayı 5 sene yatırmazsa siz nasıl gider düşeceksiniz. Sonra devlet af geldiğinde 100 tl altı trafik borçlarını siliyor. Siz böyle yılda 20 tane araç ceza yese 88x20 = 1.760.- tl gider yazsanız burada devletin aleyhine durum var. tam kanun vb bilmiyorum fakat dediğiniz işlemin olacağını hiç sanmıyorum.

Yeni Üye
    Nereden
    muğla
    Gider konusu sıkıntılı evet bu yüzden muhasebenin bu durumdan kurtulmasının ceza yiyenin üzerine cezanın devredilmesi. Ben işin bu kısmıyla ilgileniyorum daha önce bir üye yazmış ve mükellefinin araçlara ait cezaları damga vergisi beyanı ve sözleşmeyle dilekçe yazarak ceza yiyene devredebildiğini söylemiş bu nedenle merak ettim...

Müdavim Üye
    Bu konu ile tam bilgim yok. Bilgili olan arkadaşlarımız cevap verebilirler.

Kıdemli Üye
    Alıntı bulentc76 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    İnternette dolaşırken forumda 2011 yılına ait şöyle bir konuya rastladım. Acaba bu durum devam ediyor mu ? uygulanabilirliği nasıl. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz ? Şimdiden teşekkür ederim

Alıntı naznazan Nickli Üyeden Alıntı

merhabaaa. 3 senedir rent acar mukellefım var. öncelikle kiraya verileceği zaman mutlaka sözleşme yapılıyordur. her sözleşmeye fatura kesmeyebılıyorlar. bunu biliyoruz. bana gelir faturaları geldiğinde sadece fatura kestiği kişilere damga vergisi beyannamesinde tek tek isimleri ile liste halinde beyan ediyorum.
    aracı kiraya verdik. 6 ay sonra trafık cezası çıktı geldi. yaptığımız sözleşme ve damga vergisini veriyorum mukellefe.vergi dairesine gidiyor sanırım matbuu bi dilekçe ile gelen cezayı müşterinin üzerine aktartıyor.
    umarım açıklayıcı anlabılmışımdır.ii çalışmalar dileklerimle........
    aynı işlemi 2 yıl kadar önde rent acarı olan firmalrım yapıyordu. traFik cezalarını müşteriye aktarıyorlardı. ama son zamanlarda araç kiralamalarının kredi kartı ile olduğunu ve sözleşme imzalatıldığını o sözleşmede de kiralanan tarihlerdeki trafik cezalarının müşteriye ait olduğuna dair bir madde var. bu maddeye istinaden sonradan yenen ceza var ise karttan çekim yapıp ceza tutarı kadar yansıtma faturası kesip müşteriye gönderdiklerini duymuştum. ama cezalar aylar sonra geliyor bu arada adamın kart numarası değişmişse ne yapıyorsunuz diye sorduğumda müşteriye telefon ile ulaştıklarını ve aracı verirken müşteri konusunda titiz davrandıklarını söylemişlerdi.

Merhaba bu konuyla ilgili benimde bilgiye ihtiyaxım var NAZNAZAN nickli üyemiz bilgilendirebilir mi.

Vergi Dairesi böyle birşey yok diyor, Mali müşavir arkdaşlarım böyle birşey duymadık diyor böyle bir şey varsa hangi vergi dairesiyle bu uygulamayı yaptınız bilgi verirsebiz seviniriz. İşimize çok yaracak çok teşekkürler