800 binden fazla adayın yarıştığı OKS’ye bu yıl damgasını Doğu ve Güneydoğu illeri vurdu. Muş, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şanlıurfa’dan 8 aday ilk 10’a girerek Türkiye’nin en iyi ve prestijli liselerinde okumaya hak kazandı

Türkiye genelinde 824 bin 676 adayın başvurduğu Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) sonuçları dün düzenlenen toplantıyla açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bakanlık Başöğretmen Salonu’nda sonuçları açıklarken elbette en çok heyecananlar sınavda derece bekleyen adaylar oldu.

Sınavda bir sorunun iptali nedeniyle 99 soru üzerinden değerlendirme yapıldı. İstanbul Özel Marmara Evleri İhlas İlköğretim Okulu’ndan Fatih Özkan, 99 soruyu doğru cevaplayarak hem Matematik Fen (MF) hem de Türkçe Matematik (TM) dallarında 500 puan alarak sınavın birincisi oldu.

İKİNCİ VAN VE BATMAN, ÜÇÜNCÜ MUŞ’TAN

Sınavda dereceye giren adayların isimleri okunmaya başlandığında başarı sıralamasında sonlarda görmeye alışık olduğumuz Doğu ve Güneydoğu illerinin isimleri art arda geldi.

TM ve MF dalında ikinciliği paylaşan beş adaydan ikisi Van Özel Serhat İlköğretim Okulu’ndan Mustafa Mete ile Batman Petrol Koleji Vakfı İlköğretim Okulu’ndan Ufuk Serkan Yıldırım oldu.

MF dalında üçüncülüğü paylaşan iki adaydan biri ise Muş’taki bir devlet okulundan çıktı. Binlerce adayı geride bırakan Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu öğrencisi Abdülkadir Sözen sınavda sadece iki yanlış yaparak Muş’a büyük bir gurur yaşattı. Sözen aynı zamanda TM dalında Türkiye yedincisi oldu.

Siirt, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinden de adayların dereceye girmesiyle tam 8 aday ilk 10 dereceyi paylaşarak Doğu ve Güneydoğu’nun umudu oldu. Bu iller genel başarı sıralamasında yine son sıralarda yer alsalar da bu başarı gölgelenmedi.

Doğu ve Güneydoğu’nun başarılı adaylarının Muş dışındakilerin hepsinin özel okullardan çıkması da dikkat çekti.

TM’de ilk 10’a giren 32 öğrencinin 20’si özel, 12’si devlet okulundan mezun oldu. MF’de ilk 10’a giren 20 öğrenciden 11’i özel, 9’u devlet okulunu bitirdi.

Güneydoğu’nun deniz yıldızları

Doğu ve Güneydoğu illerinden ilk üç dışında sıralamaya giren adaylar:

6. TM puan türünde

<LI>Siirt Özel Celal Değer İlköğretim Okulu’ndan Eda Dayan,

7. TM puan türünde

<LI>Muş Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu’ndan Abdülkadir Sözen

9. TM puan türünde

<LI>Diyarbakır Özel İlkçapa İlköğretim Okulu’ndan Kardelen Türkü Saçar

<LI>Şanlıurfa Özel Çağlayan İlköğretim Okulu’ndan Mehmet Yiğitcan Yeşilata

10. TM puan türünde

<LI>Siirt Özel Celal Değer İlköğretim Okulu’ndan Eda Dayan

<CENTER>
<HR width="70%" color=black SIZE=1>
</CENTER>

Mustafa, Van’ın gururu

DOĞU ve Güneydoğu’nun büyük başarı gösterdi OKS’nin Türkiye ikincisi Van’dan çıktı. Van Özel Serhat Koleji öğrencilerinden Mustafa Mete, doktor bir baba ile ev kadını annenin dört çocuğundan biri. Anne Yeşim Mete, haberi televizyondan öğrendiğini belirterek, “Oğlum şu an İstanbul’da. Sonucu bekliyorduk. Bu başarının elde edilmesinde okulun, dershanenin ve bizim desteklerimizin önemli bir rolü oldu. Oğlum boş zamanlarında üç aylık kardeşi Muhammet Yusuf ile oynayarak stres attı” dedi. Mustafa Mete, TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları’nda da Türkiye ikincisi olmuştu.

Batman’nın gözdesi

GÜNEYDOĞU’nun başarılı öğrencilerinden biri de TED Batman Koleji öğrencisi Ufuk Serkan Yıldırım oldu. Sınavda 98 soruyu doğru cevaplayarak, MF ve TM puan türlerinde Türkiye ikincisi olan Yıldırım memur bir babanın oğlu. Baba Şaban Yıldırım, oğlunun İstanbul’da olduğunu belirterek “Serkan’dan böyle bir başarı bekliyordum. Sınava çok iyi hazırlandı. Deneme sınavlarında sinyallerini almıştık. Batman adına gurur verici bir olay. Çok planlı ve düzenli şekilde çalıştı” dedi.

Muş’taki devlet okulundan şampiyonluğa

BU yıl OKS’nin her anlamda en başarılı adaylarından biri Abdülkadir Sözen oldu. Muş Merkez Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu öğrencisi Abdülkadir, Sözen Ailesi’nin beş çocuğundan biri. Türkiye üçüncüsü Sözen’in babası Emmniyet Camii imamı Mehmet Fedil Sözen, oğlunun kazandığı bu başarıdan dolayı hem ailesi hem de Muş adına gurur duyduğunu söyledi. Planlı ve düzenli çalıştığını söyleyen Abdülkadir Sözen hentbol ve satrançla ilgileniyor. Başarısını öncelikle dershane ve okul öğretmenlerine borçlu olduğunu dile getiren Sözen’in hedefi İstanbul Erkek Lisesi ya da Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmek. Sözen, pilot olmayı istiyor.

<CENTER>
</CENTER>

Burdur 1. İstanbul 43.

İl sıralamasında gelen birincilik Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit’i ağlattı. Sonuçlar açıklandığında gözyaşlarını tutamadığını söyleyen Yiğit, “Sistemli ve projeli çalışmalar yaparak Burdur’u son 4 yılda 23 sıra öne taşıdık. Milli Eğitim Bakanlığı haftada bir gün yarım saat boyunca öğrencilerin kitap okumasını istedi. Burdur’daki öğrenciler 2 yıldır güne kitap okuyarak başlıyor. Öğrencilerimiz ortalama 3 bin 234 sayfa kitap okudu. Bu da ilk- öğretimdeki bir öğrencinin yaklaşık 17 kitap okuması demektir. Bunun katkısı büyük” dedi.

Geçen yıl OKS sınavında ikinci olan Burdur hedefini 2007 sınavında birincilik olarak belirlediklerini belirten Vali Rasih Özbek, öğrenci, veli ve öğretmenlerin bilinçli olmasının başarıya büyük katkı sağladığını söyledi. Başarılı iller sıralamasında Burdur’u Anadolu kentleri takip etti. Ancak Ankara’nın TM’de 7. ve MF’de 8’inciliği dışında büyük illerin çoğu sınavda alt sıralarda kaldı.

İşte sınavın altın gençleri

1. Matematik Fen ve Türkçe Matematik puan türlerinde

<LI>İstanbul Özel Marmara Evleri İhlas İlköğretim Okulu’ndan Fatih Özkan

2. Matematik Fen ve Türkçe Matematik puan türlerinde

<LI>Van Özel Serhat İlköğretim Okulu’ndan Mustafa Mete,

<LI>Isparta Özel Altınbaşak Çakın İlköğretim Okulu’ndan Fatma Karakoç,

<LI>TED Batman Petrol Koleji Vakfı Özel İlköğr. Okulu’ndan U. Serkan Yıldırım,

<LI>Ankara Anıttepe İlköğretim Okulu’ndan Begüm Aydıner,

<LI>İstanbul Özel Kartal Doğa İlköğretim Okulu’ndan Ahmet Ali Dinler.

3. Matematik Fen puan türünde

<LI>Kocaeli General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulu’ndan Enes Aybar

<LI>Muş Hikmet Uluğbay İlköğretim Okulu’ndan Abdülkadir Sözen

Türkçe Matematik puan türünde

<LI>Manisa Özel Doruk İlköğretim Okulu’ndan Zeynep Ölmez

<LI>İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu’ndan Onur Can Soybir

<CENTER>
</CENTER>

Başarının arkasında ne var?

Doğu ve Güneydoğu’dan çok sayıda öğrencinin ilk 10’a girmesinin nedenlerini eğitim uzmanları değerlendirdi...

Eski Talim-Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk: Çaresizliklerini yenecekler

“DOĞU’dan başarının artmasının birkaç nedeni var. İlki, dershaneciliğin taşraya kayması. İkincisi, özel okulların bölgelere kaymaya başlaması. Özel okullar burs teşvikleriyle başarılı öğrencileri ‘avlıyor’. Bundan sonra bu bölgelerden daha fazla başarı bekliyorum. Psikoloji de bir terim vardır; ‘öğrenilmiş çaresizlik’. Yıllardır bölge halkı ‘böyle gelmiş böyle gider’ diye bakıyordu. Şimdi artık bazı şeyleri yapabileceklerini anladı.”

Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu: Özel eğitim makası kapatıyor

BU sonuç fırsat eşitliği demek değil. Fırsat eşitliği toplumun tamamını kapsamalı. Fırsat verildiği zaman aradan sıyrılan çocuk sayısı artabiliyor. Türkiye, doğu-batı arasındaki makas açığını kapatmalı. Özel eğitimin girdiği yerlerde bu makas biraz kapanıyor. Batman’dan 2’nci çıkan öğrenci TED öğrencisi, biz bölgede daha fazla okul açmayı planlıyoruz. OKS sonuçlarında Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden 5-10 tane çocuk dereceye girdi diye de, kimse bölgede sorun kalmadı sanmasın. Bu illerin genel ortalamadaki başarıları halen çok düşük. Rehavete kapılmadan il başarıları artırılmalı.

<CENTER>
</CENTER>

27 bin aday sıfır çekti

<LI>SIFIR alan öğrencilerin geçen yıl 71 bin 54 olan sayısı bu yıl 27 bine 277’ye indi. Çelik bu gelişmeyi sevindirici buldu.

<LI>TM puan türünden 160 puan barajını geçemeyen öğrenci sayısı 59 bin 537 oldu. Bu öğrenciler bu dalda tercih yapamayacak.

<LI>MF puan türünde 47 bin 269 öğrenci 160 puan barajını geçemedi. Bu puan türünde 743 bin 813 öğrenci tercih yapacak.

<LI>136 öğrencinin sınavı, kopya çektikleri tespit edildiği için iptal edildi.

<LI>TÜRKÇE, matematik, sosyal bilimler testlerinin her birinden 25, fen bilimlerinden 24 sorunun yöneltildiği sınavda adaylar matematik testinde zorlandı.

<LI>ADAYLARIN matematik testindeki net ortalaması 3.35’te kaldı. En başarılı test ortalaması 13.79 ile Türkçe testinde tutturuldu. Fen bilimlerinde 5.73, sosyal bilimlerde 8.63 test ortalaması gerçekleşti.

<LI>MF puan türünde 20, TM puan türünde 32 öğrenci ilk 10’a girdi.

<CENTER>
</CENTER>

Mahkeme kararıyla ilk soru iptali

MİLLİ Eğitim Bakanın Çelik, toplantıda İstanbul’daki bir velinin Fen Bilgisi 13’üncü sorusunun yanlış olduğu gerekçesiyle idare mahkemesine başvurarak soruya itiraz ettiğini açıkladı. Çelik, idare mahkemesinin 3 kişilik bilirkişi heyeti kurdurduğunu ve bilirkişi heyetinin kararıyla idare mahkemesinin bu sorunun yanlış olduğu yönünde yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Çelik, bunun sonucunda değerlendirmenin 99 soru üzerinden yapıldığını belirtti. Hüseyin Çelik, “Bu soruların doğru olup olmadığını tartışacak değiliz. Karara uyduk” dedi. Çelik, daha önce ne ÖSS’de ne de OKS’de mahkeme kararıyla bir soru iptali yaşanmadığını kaydederken, “Mahkemeler bu konularda daha önce karar vermediler ancak ne yazık ki bir ilk yaşandı. Sonuçları ve şekli itibarıyla bundan sonra da kamuoyu tarafından tartışılacak bir karardır” diye konuştu.

FEN BİLGİSİ ZORDU

Çelik, Fen Bilgisi sorularının bu yıl en zor sınavlardan biri olduğunu vurgularken, şöyle dedi: “Bu yıl ki sınav sonuçları itibarıyla öğrencilerin Fen Bilgisi ortalaması yüzde 20 civarındadır. Bundan hareketle 115 öğrencinin bu iptal edilen soruyu doğru cevaplandırdığını söylersem aslında öğrencilerimizin bu soruyu yanlış algılamadığı, doğru algıladığı ve yaklaşım açısından da bir problem olmadığı sonucuna varabiliriz.”

ÜÇÜNCÜ YERLEŞTİRME YOK

11-20 Temmuz tarihleri arasında öğrenciler internetten 20 tercih yapıp okullarına onaylanatacak.

27 Temmuz’da yerleştirme sonuçları açıklanacak. 8 Ağustos’ta boş kontenjanlar açıklanacak. 9-14 Ağustos tarihinde aynı tercih listeleriyle ikinci tercihler yapılacak. Sonuçlar 20 Ağustos’ta açıklanacak Bakan Çelik, üçüncü ve dördüncü yerleştirmenin yapılmasının söz konusu olmadığını kesin bir dille söyledi.

<CENTER>
</CENTER>

Birinciyle ikinciyi 13. soru belirledi

TM ve MF puan türünde 99 soruyu da doğru yanıtlayan İstanbul’da Özel Marmaraevleri İhlas İlköğretim Okulu’ndan Fatih Özkan 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. İstanbul’dan Özel Kartal Doğa İlköğretim Okulu öğrencisi Ali Dinler de 496.657 puanla her iki puan türünde Türkiye ikinci oldu. Fatih Dershanesi’nin Bakırköy Şubesi’nde Türkiye birincisi ve ikincisi basının karşısına çıktı. Sınavda iptal edilen 13. sorunun yarattığı ilginç durumda bu toplantıda ortaya çıktı. İptal edilen bu soruyu ikinci Ali Dinler doğru, birinci olan Fatih Özkan ise yanlış yanıtlamıştı. Soru eğer iptal edilmemiş olsaydı Ali Dinler birinci, Fatih Özkan ikinci olacaktı. İkinciliği paylaşan Ispartalı bir öğrenci de soruyu doğru yanıtladığı için birinciliği Dinler’le paylaşacaktı. Türkiye üçüncülüğünü elde eden İstanbul FMV Özel Işık İlköğretim Okulu öğrencisi Onur Can Soybir de “Emeğimin karşılığını aldım. Gerçekten çok mutluyum. Hedefim Robert ya da İstanbul Erkek” dedi.

</LI>