<TABLE borderColor=white height=24 width="72%" borderColorLight=#99ccff border=1><T><T>
<T>
<TR>
<TD width="100%" height=25>
MUHASEBECİLERİN ACINACAK DURUMU</TD></TR></T></T></T></TABLE>

<DIV align=center>
<CENTER>
<TABLE borderColor=#ffffff width="78%" borderColorLight=#99ccff border=1><T><T>
<T>
<TR>
<TD width="99%">

Birçoğumuz uzun süredir muhasebe mesleği ile uğraşmaktayız. Her gün birçok sorunla karşılaşıyoruz. Yılmadan tüm sorunların altından kalkıyoruz. Ancak sizlerde farketmiş olmalısınız ki, sorunların ardı arkası kesilmiyor. Muhtasar beyannameleri bitiriyoruz, KDV beyannameleri başlıyor, ardından Maaş bordroları ve sigortalar geliyor. Yetmedi Üç aylık geçici vergi beyannameleri başlıyor. Tabi Biri bitiyor bir diğeri başlıyor.

Oturup bir gün araştırdım, acaba bir muhasebecinin bilmesi gereken kanunlar nelerdir diye. Bir liste yaptım:
<DIV align=left>
<TABLE borderColor=#ffffff width="70%" borderColorLight=#99ccff><T><T>
<T>
<TR>
<TD align=middle width=109>KANUN NO</TD>
<TD width=583>KANUN ADLARI</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>743</TD>
<TD width=583>Türk Medeni Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109 height=15>193</TD>
<TD width=583 height=15>Gelir Vergisi Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>5422</TD>
<TD width=583>Kurumlar Vergisi Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>213</TD>
<TD width=583>Vergi Usul Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>3065</TD>
<TD width=583>Katma Değer Vergisi Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>6762</TD>
<TD width=583>Türk Ticaret Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>1475</TD>
<TD width=583>İş Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>818</TD>
<TD width=583>Borçlar Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>506</TD>
<TD width=583>Sosyal Sigortalar Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>4447</TD>
<TD width=583>İşsizlik Sigortası Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>6183</TD>
<TD width=583>Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>3074</TD>
<TD width=583>Akaryakıt Tüketim Vergisi</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>2464</TD>
<TD width=583>Belediye Gelirleri Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>488</TD>
<TD width=583>Damga Vergisi Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>210</TD>
<TD width=583>Değerli Kağıtlar Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>1319</TD>
<TD width=583>Emlak Vergisi Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>1318</TD>
<TD width=583>Finansman Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>6802</TD>
<TD width=583>Gider Vergileri Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>492</TD>
<TD width=583>Harçlar Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>3100</TD>
<TD width=583>KDV. Mükelleflerinin ödeme kaydedici cihazları kullanmaları mecburiyeti hakkında kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>197</TD>
<TD width=583>Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>7338</TD>
<TD width=583>Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>2978</TD>
<TD width=583>Vergi İadesi Hakkında Kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>657</TD>
<TD width=583>Devlet Memurları Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>4306</TD>
<TD width=583>(Eğitime Katkı Payı) İlköğretim ve eğitim kanunu, milli eğitim temel kanunu, çıraklık ve meslek eğitimi kanunu, milli eğitim bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun ile 24,03,1988 tarihli ve 3418 sayılı kanunda değişiklik yapılması ve bazı kağıt ve işlemlerden eğitime katkı payı alınması hakkında kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>3182</TD>
<TD width=583>Bankalar Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>2976</TD>
<TD width=583>Dış Ticaret Düzenlenmesi hakkında Kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>7397</TD>
<TD width=583>Sigorta Murakabe Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>2499</TD>
<TD width=583>Sermaye Piyasası Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>3167</TD>
<TD width=583>Çekle ödemelerin düzenlenmesi ve çek hamillerinin korunması hakkında kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>4077</TD>
<TD width=583>Tüketicinin korunması hakkında kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>3577</TD>
<TD width=583>İthalatta haksız rekabetin önlenmesi hakkında kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>6570</TD>
<TD width=583>Gayrimenkul kiraları hakkında kanun</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>3568</TD>
<TD width=583>Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli mali müşavirlik kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>5590</TD>
<TD width=583>Ticaret ve Sanayi odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Deniz Ticaret Odaları, ticaret Borsaları ve Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz ticaret odaları ve ticaret borsaları birliği Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>2886</TD>
<TD width=583>Devlet İhale Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>2575</TD>
<TD width=583>Danıştay Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>210</TD>
<TD width=583>Değerli Kağıtlar Kanunu</TD></TR>
<TR>
<TD align=middle width=109>

4760</TD>
<TD width=583>

Özel Tüketim Vergisi Kanunu</TD></TR></T></T></T></TABLE>

Bunlar sadece bir çırpıda aklıma gelenler...

Peki kanunları takip etmek yettimi derseniz? Hayır. Sadece kanunları bilmeniz ve takip etmemizin hiç bir işe yaramadığını gördüm. Uygulama ile ilgili Tebliğler, yönetmelikler vardı bunlarda yetmedi. Tüzükler, özelgeler, genelgeler vardı. Bir de diğer kamu kuruluşlarının kendi alanlarıyla ilgili olarak çıkarttıkları ve muhasebecileri ilgilendiren tebliğler, yönetmelikler, tüzükler, özelgeler ve genelgeler vardı. Bunları da takip etmeliydik. Olmadı en zor olanı da "BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN"lar çıkmazmı karşıma, hayda şimdi tek tek tüm kanunları aç maddeleri bul ve düzelt. Rtük kanununun içerisinde Gelir vergisi ve kurumlar vergisi kanunlarını ilgilendiren maddeler çıkıyor. Söylermesiniz biz şimdi hangi kanunları takip etmeliyiz?

Lütfen şöyle bir düşünün hangi meslek dalını bu kadar kanun ilgilendirir. Bir avukatı ele alın, bir doktoru inceleyin, bir mimarı düşünün, hepsi serbest meslek erbabıancak sadece uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilere sahiptirler. Avukat ya icra avukatıdır. İcra mevzuatı ile ilgilenir veya ağır ceza avukatıdır sadece o konuda uzmanlaşır. Bir doktor KBB'cidir, cerrahtır veya dahiliyecedir... Bir mimar sadece proje ve çizim işleri ile hesaplama ile uğraşır. Peki ya biz?

Bizim mesleğimiz ortaçağda halen. Bakmayın öyle bilgisayar kullandığımıza, iletişimde en son teknolojileri kullanmaya çalıştığımıza. Uzmanlaşma 20. yüzyılda başladı. Herkes bir alanda uzmanlaştı. Öyle her alanda bilgili, alim kimseler ortaçağda kaldı. Muhasebeciler halen tüm kanunları bilmek anlamak ve yormak zorundadırlar. Böyle bir yükün altından kalkılamaz.

Bir de aldığımız ücretleri kıyaslayın, müşterilerin bizlere karşı davranışlarını inceleyin. Bir avukata, bir doktora, bir mimara karşı davranışlarını inceleyin. Muhasebecilik mesleği esnafın gözünde halen kâtiplikten ibarettir. Bir de sorumluluklarımızı düşünün. Mükellefin kullandığı naylon faturadan bile sorumlu tutulmaktayız. Devlet kendisinin yapamadığı polisiye önlemleri bize yaptırmaya kalkıyor. Araştırmayı bizlere yaptırıyor. İhbar müessesesini bizim üzerimizdenoluşturmaya çalışıyor.

Ben inanıyorum ki TÜRMOB ve odalarımız mesleğin bu yönüyle fazlaca uğraşmıyorlar. Mesleğin düşmüş olduğu acı durumu görmüyorlar veya göremiyorlar. Sadece TÜRMOB'un veya odaların çalışmalarının da yetmeyeceğini düşünüyorum. Hepimiz teker teker mesleğin yükselmesi için uğraş vermeliyiz.

Şu soruma cevap verir misiniz: Bu kadar kanunu, tebliği, yönetmeliği, tüzüğü keyfi uygulamayı bilmek zorunda mıyız?

Şaban Abacı/Yönetici</TD></TR></T></T></T></TABLE></CENTER>Edited by: Mustafa Gülşen