Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MUHASEBECİLERİN ACINACAK DURUMU

Üye
    Nereden
    Turkey
    <TABLE borderColor=white height=24 width="72%" borderColorLight=#99ccff border=1><T><T>
    <T>
    <TR>
    <TD width="100%" height=25>
    MUHASEBECİLERİN ACINACAK DURUMU</TD></TR></T></T></T></TABLE>

<DIV align=center>
    <CENTER>
    <TABLE borderColor=#ffffff width="78%" borderColorLight=#99ccff border=1><T><T>
    <T>
    <TR>
    <TD width="99%">

Birçoğumuz uzun süredir muhasebe mesleği ile uğraşmaktayız. Her gün birçok sorunla karşılaşıyoruz. Yılmadan tüm sorunların altından kalkıyoruz. Ancak sizlerde farketmiş olmalısınız ki, sorunların ardı arkası kesilmiyor. Muhtasar beyannameleri bitiriyoruz, KDV beyannameleri başlıyor, ardından Maaş bordroları ve sigortalar geliyor. Yetmedi Üç aylık geçici vergi beyannameleri başlıyor. Tabi Biri bitiyor bir diğeri başlıyor.

Oturup bir gün araştırdım, acaba bir muhasebecinin bilmesi gereken kanunlar nelerdir diye. Bir liste yaptım:
    <DIV align=left>
    <TABLE borderColor=#ffffff width="70%" borderColorLight=#99ccff><T><T>
    <T>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>KANUN NO</TD>
    <TD width=583>KANUN ADLARI</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>743</TD>
    <TD width=583>Türk Medeni Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109 height=15>193</TD>
    <TD width=583 height=15>Gelir Vergisi Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>5422</TD>
    <TD width=583>Kurumlar Vergisi Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>213</TD>
    <TD width=583>Vergi Usul Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>3065</TD>
    <TD width=583>Katma Değer Vergisi Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>6762</TD>
    <TD width=583>Türk Ticaret Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>1475</TD>
    <TD width=583>İş Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>818</TD>
    <TD width=583>Borçlar Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>506</TD>
    <TD width=583>Sosyal Sigortalar Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>4447</TD>
    <TD width=583>İşsizlik Sigortası Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>6183</TD>
    <TD width=583>Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>3074</TD>
    <TD width=583>Akaryakıt Tüketim Vergisi</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>2464</TD>
    <TD width=583>Belediye Gelirleri Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>488</TD>
    <TD width=583>Damga Vergisi Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>210</TD>
    <TD width=583>Değerli Kağıtlar Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>1319</TD>
    <TD width=583>Emlak Vergisi Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>1318</TD>
    <TD width=583>Finansman Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>6802</TD>
    <TD width=583>Gider Vergileri Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>492</TD>
    <TD width=583>Harçlar Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>3100</TD>
    <TD width=583>KDV. Mükelleflerinin ödeme kaydedici cihazları kullanmaları mecburiyeti hakkında kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>197</TD>
    <TD width=583>Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>7338</TD>
    <TD width=583>Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>2978</TD>
    <TD width=583>Vergi İadesi Hakkında Kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>657</TD>
    <TD width=583>Devlet Memurları Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>4306</TD>
    <TD width=583>(Eğitime Katkı Payı) İlköğretim ve eğitim kanunu, milli eğitim temel kanunu, çıraklık ve meslek eğitimi kanunu, milli eğitim bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun ile 24,03,1988 tarihli ve 3418 sayılı kanunda değişiklik yapılması ve bazı kağıt ve işlemlerden eğitime katkı payı alınması hakkında kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>3182</TD>
    <TD width=583>Bankalar Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>2976</TD>
    <TD width=583>Dış Ticaret Düzenlenmesi hakkında Kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>7397</TD>
    <TD width=583>Sigorta Murakabe Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>2499</TD>
    <TD width=583>Sermaye Piyasası Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>3167</TD>
    <TD width=583>Çekle ödemelerin düzenlenmesi ve çek hamillerinin korunması hakkında kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>4077</TD>
    <TD width=583>Tüketicinin korunması hakkında kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>3577</TD>
    <TD width=583>İthalatta haksız rekabetin önlenmesi hakkında kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>6570</TD>
    <TD width=583>Gayrimenkul kiraları hakkında kanun</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>3568</TD>
    <TD width=583>Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli mali müşavirlik kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>5590</TD>
    <TD width=583>Ticaret ve Sanayi odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Deniz Ticaret Odaları, ticaret Borsaları ve Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz ticaret odaları ve ticaret borsaları birliği Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>2886</TD>
    <TD width=583>Devlet İhale Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>2575</TD>
    <TD width=583>Danıştay Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>210</TD>
    <TD width=583>Değerli Kağıtlar Kanunu</TD></TR>
    <TR>
    <TD align=middle width=109>

4760</TD>
    <TD width=583>

Özel Tüketim Vergisi Kanunu</TD></TR></T></T></T></TABLE>

Bunlar sadece bir çırpıda aklıma gelenler...

Peki kanunları takip etmek yettimi derseniz? Hayır. Sadece kanunları bilmeniz ve takip etmemizin hiç bir işe yaramadığını gördüm. Uygulama ile ilgili Tebliğler, yönetmelikler vardı bunlarda yetmedi. Tüzükler, özelgeler, genelgeler vardı. Bir de diğer kamu kuruluşlarının kendi alanlarıyla ilgili olarak çıkarttıkları ve muhasebecileri ilgilendiren tebliğler, yönetmelikler, tüzükler, özelgeler ve genelgeler vardı. Bunları da takip etmeliydik. Olmadı en zor olanı da "BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN"lar çıkmazmı karşıma, hayda şimdi tek tek tüm kanunları aç maddeleri bul ve düzelt. Rtük kanununun içerisinde Gelir vergisi ve kurumlar vergisi kanunlarını ilgilendiren maddeler çıkıyor. Söylermesiniz biz şimdi hangi kanunları takip etmeliyiz?

Lütfen şöyle bir düşünün hangi meslek dalını bu kadar kanun ilgilendirir. Bir avukatı ele alın, bir doktoru inceleyin, bir mimarı düşünün, hepsi serbest meslek erbabıancak sadece uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilere sahiptirler. Avukat ya icra avukatıdır. İcra mevzuatı ile ilgilenir veya ağır ceza avukatıdır sadece o konuda uzmanlaşır. Bir doktor KBB'cidir, cerrahtır veya dahiliyecedir... Bir mimar sadece proje ve çizim işleri ile hesaplama ile uğraşır. Peki ya biz?

Bizim mesleğimiz ortaçağda halen. Bakmayın öyle bilgisayar kullandığımıza, iletişimde en son teknolojileri kullanmaya çalıştığımıza. Uzmanlaşma 20. yüzyılda başladı. Herkes bir alanda uzmanlaştı. Öyle her alanda bilgili, alim kimseler ortaçağda kaldı. Muhasebeciler halen tüm kanunları bilmek anlamak ve yormak zorundadırlar. Böyle bir yükün altından kalkılamaz.

Bir de aldığımız ücretleri kıyaslayın, müşterilerin bizlere karşı davranışlarını inceleyin. Bir avukata, bir doktora, bir mimara karşı davranışlarını inceleyin. Muhasebecilik mesleği esnafın gözünde halen kâtiplikten ibarettir. Bir de sorumluluklarımızı düşünün. Mükellefin kullandığı naylon faturadan bile sorumlu tutulmaktayız. Devlet kendisinin yapamadığı polisiye önlemleri bize yaptırmaya kalkıyor. Araştırmayı bizlere yaptırıyor. İhbar müessesesini bizim üzerimizdenoluşturmaya çalışıyor.

Ben inanıyorum ki TÜRMOB ve odalarımız mesleğin bu yönüyle fazlaca uğraşmıyorlar. Mesleğin düşmüş olduğu acı durumu görmüyorlar veya göremiyorlar. Sadece TÜRMOB'un veya odaların çalışmalarının da yetmeyeceğini düşünüyorum. Hepimiz teker teker mesleğin yükselmesi için uğraş vermeliyiz.

Şu soruma cevap verir misiniz: Bu kadar kanunu, tebliği, yönetmeliği, tüzüğü keyfi uygulamayı bilmek zorunda mıyız?

Şaban Abacı/Yönetici</TD></TR></T></T></T></TABLE></CENTER>Edited by: Mustafa Gülşen
    Gerçekçi Ol İmkansızı İste

Müdavim Üye
    Nereden
    turkey

Lütfen şöyle bir düşünün
    hangi meslek dalını bu kadar kanun ilgilendirir. Bir avukatı ele alın,
    bir doktoru inceleyin, bir mimarı düşünün, hepsi serbest meslek
    erbabıancak sadece uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilere sahiptirler.
    Avukat ya icra avukatıdır. İcra mevzuatı ile ilgilenir veya ağır ceza
    avukatıdır sadece o konuda uzmanlaşır. Bir doktor KBB'cidir, cerrahtır
    veya dahiliyecedir... Bir mimar sadece proje ve çizim işleri ile
    hesaplama ile uğraşır. Peki ya biz?

özellikle bu kısım özetliyor ne iş yaptığımızı
    </font>
    </font>

Kıdemli Üye
    Nereden
    HATAY
    <?: prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /></V:STROKE></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:ULAS></V:PATH><?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:LOCK aspectratio="t" v:ext="edit"></O:LOCK></V:SHAPE>
    </V:STROKE></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:ULAS></V:PATH><O:LOCK aspectratio="t" v:ext="edit"></O:LOCK></V:SHAPE>
    <DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 10pt">

</V:STROKE></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:ULAS></V:PATH><O:LOCK aspectratio="t" v:ext="edit"></O:LOCK></V:SHAPE></V:></V:SHAPE>
    Tespitler çok güzel ve yerinde.
    Bunun için bir çözüm önerimiz var mı acaba?

Edited by: ALATIF

Üye
    Nereden
    Denizli

Sevgili arkadaşlar, tüm meslektaşlarım nacizane sizlerle bir şey paylaşmak istiyorum.

Sizlerle daha önce paylaştığım gibi mesleğimizin sıkıntılarıyla ve çözümü ile ilgili bir takım öneriler ve bilgilendirmeler yapmaya çalıştım.

Avukatlar özlük haklarını almakta hiçbir sıkıntı yaşamamaktalar, dava kaybettiklerinde ceza ödememekteler, hem mükellefe hem devlete karşı sorumlu değiller, sadece mükellefine karşı sorumlular.

Bizler 80.000 meslek mensubu ve büyük camiamız ve yöneticileri olarak bu güne kadar mesleki bir birliktelik oluşturamadık, oluşturamayız da. Bizler öncelikle hep kendimizi düşündük ve düşünüyoruz. Yöneticilerimiz öncelikle tabandaki işlerden uzak olmaları ve yıllardır yöneticilik yapmalarının de etkisiyle sorunların çözümüne odaklanamadılar. Seçimlerde problem çözmeye değil seçime kazanmaya odaklandılar. Böylelikle en büyük gücümüz kaybettik. Hala daha bu durumun değiştiğine inanmıyorum.
    Bireysel olarak da kendimize bakmadan hep karşımızdakileri eleştirdik. Mesleki ahlak ve etik ilkelerden bahsettik. Ama kendimize hiç bakmadık. Acaba biz bu mesleki ahlakın ve etik ilkelerin neresindeyiz diye hiç sorguladık mı kendimizi. Bir veya birkaç olay için belki ama genel de yaptığımız tüm işlerde etik mi davranıyoruz, mesleki ahlaktan yoksun mu davranıyoruz?
    Tabii her meslekte olduğu gibi çürük yumurtalar var. Olacaktır da, ama biz bu çürükleri içimizden ayıklayabiliyor muyuz. Ayıklarken de siyasi olarak ayıklamaya mı çalışıyoruz. Yandaşlarımızı koruyup diğer tarafın çürüklerini ve sağlamlarını mı ayırıyoruz?
    Yıllarını harcayıp emek verip meslek mensubu olan meslektaşlar bu konuda daha da haklılar. Bu kadar basit bir konularda bile birleşemedikten sonra hangi mesleki haklarımızın savunucusu olabiliriz? Birimizin ak dediğini diğeri gök diyorken hakkımızı nerede ve nasıl arayabiliriz?

Şimdi yazımın başında avukatlara bir örnek verdim. Acaba sadece avukatlar mı haklarını arıyor da diğer mesleklerde bizim gibi haklarını alamıyorlar mı?

Hayır, şimdi aşağıdaki yazımı okuduğunuzda daha da hayıflanacağınıza eminim.

Birincisi bu konunun tartışmasız lideri tabii ki HUKUK fakültesi mezunları mesleğini icra eden avukatlar, savcılar, Hakimler.

Peki başka var mı?
    5996 sayılı yasa gereğince istihdamı zorunlu personel tanımını duyanınız var mı? Yok dediğinizi duyar gibiyim. Bu yasa gereği (2010 yılında yürürlüğe girdi.) Ziraat mühendisleri, Zooteknist, Veteriner hekimler, Kimyagerler, Eczacılar, Kimya mühendisi, Su ürünleri ve balıkçılık teknolojileri mühendisi, Gıda mühendisleri, Orman endüstri mühendisi, benim tespit edebildiğim meslekler bunlar.

Şimdi ne var diyeceksiniz? Bu yasa gereği belirli kriterleri aşan işletmeler bünyesinde ilgili meslekten mühendis çalıştırmak zorunda ve NOTERDEN SÖZLEŞME yapmak zorunda. Buraya kadar her şey normal gibi değil mi?
    ASIL BOMBA ŞİMDİ ; Sözleşmede geçen ücret bırakın bir tek meslek odasını 3 meslek odası “ TMMOB ve KİMYA VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BİRLİKTE BİR PROTOKOL İMZALAMIŞLAR. Ve bu protokolde belirtilen ücretten aşağı personel çalıştırılamaz. Taban ücret 2.050.-TL inanmayanız varsa en yakın notere gitsin öğrensin veya https://www.gidamo.org.tr/resimler/e...c902792_ek.jpg adresine baksın.

İşte sevgili meslektaşlarım bizler haklarımızı bu kadar savunabiliyoruz. Meslek camiamızı kendimiz birleştiremiyoruz. Hatayı hep dışarıda arıyoruz. Sağ görüşlümüz sol görüşlüye, sol görüşlümüz sağ görüşlüye, suçlayarak bu günlere geldik. Mesleki bir siyasetimiz hiç olmadı kendi kanaatimce.

ARTIK BU DURUMA SON VERMEK İÇİN TÜM MESLKEKTAŞLAR OLARAK NEYİ BEKLİYORUZ? BAKIN TTK ÇIKTI VE DENETÇİ MESLEĞİ İCRA EDİLECEK, 3568 SAYILI YASADA BU HAK BİZE VERİLMİŞ AMA NASIL SAVUNACAĞIZ?

ÜLKE SİYASETİNDEN ÖNCE MESLEKİ SİYASETİ ÖNE ALMADIKÇA VE MESLEĞİMİZİ YÖNETENLER BUNUN FARKINA VARMADIKÇA VE TABAN OLARAK DA BİZLER BUNLARI TAVAN YÖNETİCİLERİMİZE AKTARAMADIKÇA BÖYLE OLMAYA LAYIKIZ BU SIKINTILARI ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ.

Saygılarımla,
    SMMM Öztekin ÖZDEMİR.
    SMMM Öztekin ÖZDEMİR

Üye

Üye
    Nereden
    İZMİR
    Alıntı izmirmaster Nickli Üyeden Alıntı
    Lütfen şöyle bir düşünün hangi meslek dalını bu kadar kanun ilgilendirir. Bir avukatı ele alın, bir doktoru inceleyin, bir mimarı düşünün, hepsi serbest meslek erbabıancak sadece uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgilere sahiptirler. Avukat ya icra avukatıdır. İcra mevzuatı ile ilgilenir veya ağır ceza avukatıdır sadece o konuda uzmanlaşır. Bir doktor KBB'cidir, cerrahtır veya dahiliyecedir... Bir mimar sadece proje ve çizim işleri ile hesaplama ile uğraşır. Peki ya biz?

özellikle bu kısım özetliyor ne iş yaptığımızı

ÇOK GÜZEL TESPİT ETMİŞSİNİZ KATILIYORUM, GEÇEN BİR MÜKELLEFİM VEFAT ETTİ VARİSLER BENDEN MİRASIN REDDİNİ ARAŞTIRMAMI İSTEDİLER DEDİM AVUKAT DEĞİLİM AMA ARAŞTIRAYIM,TAPU İŞLEMLERİNİ YAPMAMI İSTİOLAR KADASTROCU DEĞİLİZ, AMA AİDAT İSTERKEN 2FATURA YAZIYON SADECE 1 TAHAKKUK VERİYON OLUNUYOR.MUHASEBECİMİ HERŞEY BU ARADA FATİH BEY SİZİN SİTENİZİDE ÇOK BEĞENİYORUM. İYİ ÇALIŞMALAR
    Ahmet YÜKSEKOL

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    yanlış meslek seçmişiz herhalde ? herkesin malumu bir fıkra var ben de burada yazayım. Mali müşavire sormuşlar, dünya ya bir daha gelsen hangi mesleği seçerdin ? diye o da cevaben imam olurdum demiş çünkü mevzuat hep aynı değişmiyor demiş. Bizler vergi hafızı olduk, sosyal güvenlik hafızı olduk her türlü angaryanın hafızı olduk.
    Düşmanlarımıza tek bir borcumuz var: onlara karşı adil olmak\'\' Bilge Kral - Aliya İzzetbegoviç