Sayfa 3 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şahıstan Limitede dönüştürme (Tür Değişikliği)

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    [QUOTE=OSMAN_55;710323]
    Alıntı OSMAN_55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

hayır öz varlığından alamaz. yeni katılan ortak ayrıca taahhüt ediyor.
    teşekkür ederim

Alıntı sevket Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, 30 Gün içerisinde verilmesi gerektiği nerde yazıyor. Kanun maddesini ekleyebilirmisiniz.
    Sn. Şevket bey, bu konuda farklı görüşler mevcut herkes kendince yorumlayıp işlem yapıyor. Ben Ocak 2015 de bir şahıs firmasını Limited Şirkete dönüştürdüm ve o dönemde tüm araştırmalarıma rağmen şahıstan şirkete nevi değişikliği sonrası beyanlar için kanun maddesi bulamadım fakat ilgili Vergi Dairesi tahakkuk servis şefi ve Müdür Yardımcısı ile yaptığım görüşmelerde işlemin aynen şirketlerde olduğu gibi değerlendirilmesi gerektiği, şahıs firmasının şirketin tescil tarihinden itibaren sonlanacağını ve dolayısıyla arada kalan kıst dönem için 30 gün içinde Gelir Vergisi Beyannamesi ve Kesin Mizan bildirimde bulunmamız gerektiğini söyledi ve bizde aynen dedikleri gibi yaparak işlemi tamamladık.

Müdavim Üye
    Alıntı KARADASMUSAVIRLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn. Şevket bey, bu konuda farklı görüşler mevcut herkes kendince yorumlayıp işlem yapıyor. Ben Ocak 2015 de bir şahıs firmasını Limited Şirkete dönüştürdüm ve o dönemde tüm araştırmalarıma rağmen şahıstan şirkete nevi değişikliği sonrası beyanlar için kanun maddesi bulamadım fakat ilgili Vergi Dairesi tahakkuk servis şefi ve Müdür Yardımcısı ile yaptığım görüşmelerde işlemin aynen şirketlerde olduğu gibi değerlendirilmesi gerektiği, şahıs firmasının şirketin tescil tarihinden itibaren sonlanacağını ve dolayısıyla arada kalan kıst dönem için 30 gün içinde Gelir Vergisi Beyannamesi ve Kesin Mizan bildirimde bulunmamız gerektiğini söyledi ve bizde aynen dedikleri gibi yaparak işlemi tamamladık.
    Kanunlarda olmayacak bir şey aradığınız için elbette bulmanız mümkün değildir. Neden şüpheye düşüp sordunuz. Şahıs firması yıl içinde kapandığı zaman ne yapıyorsanız aynısını yapacaksınız. Geçen yıl böyle bir uygulama yaptık şahısların gelir bey. mart-2016 da verdik. Kimse de yanlış veriyorsunuz demedi.

Kıdemli Üye
    Nereden
    gaziantep
    mahkemeden sermaye tespit raporu istiyorlar. Ymm veya Smmm raporu olmuyor.
    memety27

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı zafer966 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanunlarda olmayacak bir şey aradığınız için elbette bulmanız mümkün değildir. Neden şüpheye düşüp sordunuz. Şahıs firması yıl içinde kapandığı zaman ne yapıyorsanız aynısını yapacaksınız. Geçen yıl böyle bir uygulama yaptık şahısların gelir bey. mart-2016 da verdik. Kimse de yanlış veriyorsunuz demedi.
    Aynı şeyi söylüyoruz yanlış anlamadıysam.
    Bende bir çok kez şahıstan Ltd. ye dönüşüm yaptım ve hepsinde gelir vergisi beyananmelerini mart ayı içinde verdim.
    Şöyle düşünün; 01.01.2016 da açılıp 05.01.2016 da kapanan bir şahıs işletmesi olsun, yani sadece 5 günlük iş yapsın.
    Bu 5 güne ilişkin gelir vergisi beyannamesini 2017 Mart ayında vereceğiz.
    Dolayısıyla dönüşen şahıs firması da bir nevi kapanmış oluyor. (Vergi no değişiyor, evrak ve belgeleri iptal ediliyor vs.)
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Örnek olarak; Bir şahıs işletmesini 30.06.2015 tarihinde dönüşüm yaparak sermaye şirketine çevirdiniz.Bazı arkadaşların dediği gibi Gelir Vergisi beyannamesini de 30 gün içinde yani 30.07.2015 tarihine kadar verdiniz.
    Gelir Vergisinde kazançların birleştirilmesi esastı bunu biliyoruz.(Kazancın 7 unsuru var).
    Bu şahsın 30.06.2015-31.12.2015 tarihleri arasında kiradan dolayı geliri veya başka her hangi bir bir geliride varsa onlar için bir daha ayrı bir beyannamemi vereceksiniz.
    Zaten Gelir Vergisi Kanunu' nun "Yıllık Beyanname Verilmesi" başlıklı 92. Maddesinden de takip eden yılın mart ayında verilmesi gerektiği anlaşılmalıdır.
    Benim düşüncem takip eden yılın Mart Ayında beyannameyi vermek.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Bende sahısı şirkete çevirmek istıyorum. Uygulama örneklerini paylaşırsanız sevinirim.
    info@akaymusavirlik.com

Birde konu ile ilgili sormak istediğim, araçların durumu nasıl olacak. Nevi değilikliği gazetesi ile trafikten ruhsat mı değişecek yoksa noterden satış mı olacak ?

Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bende Şahıs Bilanço usulune tabi firmayı şirkete çevirmek istiyorum. Yapmış olduğunuz uygulama örneklerini paylaşırsanız çok memnun olurum
    metin@smartdenetim.com
    öldürmeyen acı güçlendirir

Müdavim Üye
    Nereden
    KOCAELİ
    Arkadaşlar benimde servis işiyle uğraşan şahıs firmasını şirkete çevirmek istiyorum. Paylaşırsanız çok memnun olurum. ozdemir.ercan@hotmail.com
    E.R.C.

Alıntı aspava Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende sahısı şirkete çevirmek istıyorum. Uygulama örneklerini paylaşırsanız sevinirim.
    info@akaymusavirlik.com

Birde konu ile ilgili sormak istediğim, araçların durumu nasıl olacak. Nevi değilikliği gazetesi ile trafikten ruhsat mı değişecek yoksa noterden satış mı olacak ?
    Ben araçlar kısmında emniyetle ciddi sorun yaşamıştım trafik tescil bölümündeki memurlara nevi değişikliği işlemini anlatana kadar akla karayı seçmiştim . Yapmanız gereken uygulama; araçlar için ayriyeten değer tespit raporu düzenleyeceksiniz ve tescil işleminden sonra gazete, araç ruhsat fotokopileri, trafik sigorta poliçeleri ile birlikte emniyete başvuru yaparak ruhsat değişikliği yapacaksınız.