Sayfa 2 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şahıstan Limitede dönüştürme (Tür Değişikliği)

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    3-Daha sonra Ltd Şirket Kuruluş ve dönüşüm işlemi yapılacak. (Ticaret sicil-mersis v.s.)

bu kısmı biraz açarmısınız.
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    Nereden
    advisor
    şahıs işletmesi içinde gelir vergisi beyanı verilecek öyle değilmi?

Alıntı advisor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şahıs işletmesi içinde gelir vergisi beyanı verilecek öyle değilmi?
    Sayın Advisor, Şirket tecil olduktan sonra 30 gün içerisinde kıst dönem Gelir Vergisi beyannamesi ve eğer tescil işlemi 01 ocak - 31 Mart tarihleri arasında yapıldı ise önceki yılın Gelir Vergisi Beyannamesi ile birlikte vergi dairesine elden verilmelidir aksi takdirde yapmış olduğunuz tüm işlemler iptal oluyor. Ayrıca Kesin Mizan bildirimlerini unutmayınız.

Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı sevket Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özet Olarak:
    1-İlk önce şahıs firmasını bilançosu çıkartılacak.
    2-Bilançoya göre YMM veya SMMM özvarlık tespiti yapılacak.
    3-Daha sonra Ltd Şirket Kuruluş ve dönüşüm işlemi yapılacak. (Ticaret sicil-mersis v.s.)
    (Anasözleşmeyi notere onaylatmadan önce özelge talep edip her türlü vergi ve harçtan muafiyet yazısı alınırsa avantajlı olur)
    4-Şirketin tescili yapıldıktan sonra Her iki firma için eş zamanlı olarak V D açılış kapanış SSK devir bildirgelweri verilecek.
    5-Şahıs firmasının aktifinde kayıtlı olan hek, lisans, taşıt, g.menkul vs varlıklar harçsız bir şekilde Limited şirkete tescil ettirilecek.

sevket bey bende şahıs bilanço usulün etabi firmayı ltd yada A.Ş.'ye dönüştüreceğim. Çalışmalarınızı mail atarmısınız ve telofonunuzuda mailde bildirirseniz yardım ve desteklerinizi alırım sizin için mahsuru yoksa
    öldürmeyen acı güçlendirir

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    [QUOTE=KARADASMUSAVIRLIK;688742]Sayın Advisor, Şirket tecil olduktan sonra 30 gün içerisinde kıst dönem Gelir Vergisi beyannamesi ve eğer tescil işlemi 01 ocak - 31 Mart tarihleri arasında yapıldı ise önceki yılın Gelir Vergisi Beyannamesi ile birlikte vergi dairesine elden verilmelidir aksi takdirde yapmış olduğunuz tüm işlemler iptal oluyor. Ayrıca Kesin Mizan bildirimlerini unutmayınız.[/QUOTE

Günaydın arkadaşlar.
    Pardon bir şey sormak istiyorum. 17/12/2015 te Tür değişikliği ile Şahış firmadan Limited Şirkete Dönüşüm olduğunda;
    Şahıs Firmanın Gelir Vergisi Beyannamesini ve KEsin Mizanını ne zamana kadar vermemiz gerekiyor.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Şahıs firmasının tür değişikliğinin tescil olduğu tarihe kadar olan kıst döneme ilişkin Gelir vergisi beyannamesini yasal süresi içerisinde yani 25.03.2016 tarihine kadar vermelisiniz. Kesin mizan bidirimini de aynı şekilde yasal süresi içerisinde verebilirsiniz.
    Tür değişikliği yapan bir sermaye şirketi olsa idi 30 gün içinde hem kurumlar vergisi beyannamesini ve hem de kesin mizan bildirimini dilekçe ekinde elden vermeniz gerekirdi.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    [QUOTE=OSMAN_55;710281]
    Alıntı KARADASMUSAVIRLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Advisor, Şirket tecil olduktan sonra 30 gün içerisinde kıst dönem Gelir Vergisi beyannamesi ve eğer tescil işlemi 01 ocak - 31 Mart tarihleri arasında yapıldı ise önceki yılın Gelir Vergisi Beyannamesi ile birlikte vergi dairesine elden verilmelidir aksi takdirde yapmış olduğunuz tüm işlemler iptal oluyor. Ayrıca Kesin Mizan bildirimlerini unutmayınız.[/QUOTE

Günaydın arkadaşlar.
    Pardon bir şey sormak istiyorum. 17/12/2015 te Tür değişikliği ile Şahış firmadan Limited Şirkete Dönüşüm olduğunda;
    Şahıs Firmanın Gelir Vergisi Beyannamesini ve KEsin Mizanını ne zamana kadar vermemiz gerekiyor.
    ağızınıza sağlık. Geçen yıl 1 tane Bu yıl da 2 tane yaptım. Bir bu konuya takılmıştım. Birde Diyelim 17/12/2015 te Tür değişikliği oldu. 17/12/2015 ten sonra 3 -4 gün daha şahıs firmadan gelir gider oldu. Burda takılıyorum.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    benimde naçizane bir sorum olacak,şahıs işletmesini limitede dönüştürürken tek ortaklı değilde 3 ortaklı yaparsak bu diğer iki ortak sermaye taahhüdünde bulunmak zorundamı yoksa işletme öz varlığından pay verilebilir mi.

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun
    [QUOTE=OSMAN_55;710290]
    Alıntı OSMAN_55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ağızınıza sağlık. Geçen yıl 1 tane Bu yıl da 2 tane yaptım. Bir bu konuya takılmıştım. Birde Diyelim 17/12/2015 te Tür değişikliği oldu. 17/12/2015 ten sonra 3 -4 gün daha şahıs firmadan gelir gider oldu. Burda takılıyorum.
    hayır öz varlığından alamaz. yeni katılan ortak ayrıca taahhüt ediyor.
    SMMM OSMAN ARSLAN

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı KARADASMUSAVIRLIK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Advisor, Şirket tecil olduktan sonra 30 gün içerisinde kıst dönem Gelir Vergisi beyannamesi ve eğer tescil işlemi 01 ocak - 31 Mart tarihleri arasında yapıldı ise önceki yılın Gelir Vergisi Beyannamesi ile birlikte vergi dairesine elden verilmelidir aksi takdirde yapmış olduğunuz tüm işlemler iptal oluyor. Ayrıca Kesin Mizan bildirimlerini unutmayınız.
    Merhaba, 30 Gün içerisinde verilmesi gerektiği nerde yazıyor. Kanun maddesini ekleyebilirmisiniz.
    Ş.KARTAL