Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ihracat işlemlerinde Kur

Kıdemli Üye

ihracat işlemlerinde Kur

Merhaba arkadaşlar:
    İhracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde faturada yazan kurmu dikkate alınır yoksa intaç tarihinden bir önceki güne ait olan kurmu dikkate alınır.

Müdavim Üye
    intaç tarihinde geçerli olan kuru kullanacaksınız

Kıdemli Üye
    Teşekkürler

Kıdemli Üye
    Nereden
    Trabzon
    Alıntı hasan2301 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler
    intaç tarihinden bir önceki güne ait olan kuru kullanacaksınız..

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı hasan2301 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar:
    İhracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde faturada yazan kurmu dikkate alınır yoksa intaç tarihinden bir önceki güne ait olan kurmu dikkate alınır.
    İhracat bedeli, gümrük beyannamesinin kapanma tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış bulunan (kapanma tarihinde Resmi Gazete’de kurlar ilan edilmemiş ise kapanma tarihinden önceki ilk Resmi Gazete’de yayınlanmış bulunan) T.C. Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden TL’ye çevrilir.” denilmektedir.

Bu nedenle; yurt dışı teslimlerin kayıtlara intikalinde; gümrük çıkış beyannamesinin kapanma tarihindeki (fiili ihraç tarihi) T.C. Merkez Bankası döviz alış kurunun esas alınması gerekmektedir. Bilindiği gibi gümrük çıkış beyannamesindeki kur 1 önceki günün saat 15.30 itibariyle kapanış kurudur. örneğin ayın 13.10.2019 ihraç tarihi olan bir malın yurt dışı çıkış kuru doğal olarak 12.10.2019 saat 15.30 kuru olacaktır. Dolayısıyla faturası 08.10.2019 olan bir malın yurt dışı çıkışı 13.10.2010 tarihinde gerçekleşiyorsa baz alınacak kur ihraç tarihindeki kur olan 13.10.2019 kuru olacaktır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!