Merhaba arkadaşlar,

Birden çok web sitem var ve firmalara domain (alan adı) ücreti ödüyorum. Bayilik sisteminde alan adı alış fiyatı daha ucuz olduğu için bayi olmak istiyorum. Yani bayilikten kastım şu; atıyorum 50 tane müşterim olacak ve alan adlarını benden 18 tl'ye alıp 20'tl ye satacaklar. Yani bir alan adından yaklaşık 2 tl falan kazanıyor olacağım. Ve bu da yıllık. 50 tane müşterim için ise 500 tane alan adı var diyelim. Bunları sahip oldukları alan adlarını benden 18 tl'ye alacaklar ve 20 tl'ye satacaklar. Yani bir müşterimden yılda yaklaşık 20 tl kazanacağım. Aslında kazançlı sayılmaz gibi görünüyor ama atıyorum bi müşterim yılda bana toplamda 200 tl para aktarmış olacak. Yani ben bayi olacağım. Çok kazançlı olmadığı için vergi vermem gerekir mi bilmiyorum. Zaten yılda 1000 tl net kazanç ya olur ya olmaz onu da muhasebeye verirsek işimiz var Ama bütününe bakacak olursak 500x20=10000 tl girdi çıktı olacak hesabıma. Banka hesaplarım falan incelenir de vergi kaçakcısı konumuna düşer miyim?

Bir nevi Herbalife, Avon gibi al-sat bayilik sistemi yani. Ne yapmam gerekir? Umarım açıklayıcı olmuştur.