Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Harcırah Ssk Prim ve Gelir vergisi

Müdavim Üye

Exclamation Harcırah Ssk Prim ve Gelir vergisi

Üstadlarım merhaba;

Bir büyüğümüz derki;

Ben Personele 1.500,00 TL net maaş veririm. Brütüne göre Ssk ve gelir vergisini hesaplarım. Akabinde 1.500,00 TL harcırah adı altında ödeme yaparım. Bunuda bordrosuna yansıtır, Ssk primi ve Gelir vergisi ödemem. Tevsik edici belgeyede gerek yok der.

Sorularım;

1) Tevsik edici belgeye gerek yok mu?
    2) E-Bildirgede nasıl yapacağız? Yani adamın brüt maaşı 4.196,33 oluyor. Yarısı için bir bildirge diğer yarısı için ayrı bildirge mi vereceğiz?
    3) Bu durumun mümkünlüğü nedir?

Ben gerek Gvk 24. madde diğer ilgili kanun maddelerini okudum Resul Kurtun bu konularla alakalı bir yazısı var onuda okudum ama bir yoruma ulaşamadım.

Fikirlerinizi rica ediyorum.

Müdavim Üye
    Güncel..
    Güncel..

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Harcırah, personele yurt içi veya yurt dışı seyahatlerde kullanılmak üzere yol, yeme, içme, yatma vb. masraflar için verilebilmektedir. Yapılan seyahatin işle ilgili olması, ödemenin işin gerektirdiği süre ve özelliğine uygun miktarda olması önemlidir.

Verilen günlük harcırah tutarının, devlet memurlarına verilen en yüksek gündelik tutarını aşan kısmı ücret olarak kabul edilmektedir. Aşan kısım üzerinden GV ve DV kesintisi yapılmalıdır.

Harcırah ödemeleri sigorta priminden de istisnadır. Sadece normal ücreti için tek bir bildirge verilecektir.

Yapılacak inceleme ve tespitlerde verilen harcırahın nedeni, seyahat yeri, seyahat süresi vb. konuların ispatı ve belgesi istenebilecektir.

Sadece vergi ve sgk priminden kaçınmak için aslen ücret olarak ödenen bedelin harcırah adı altında ödenmesinin tespiti halinde cezalı olarak vergi ve prim tahakkuk edecektir.

Kıdemli Üye
    günaydın..
    iyi çalışmalar diliyorumm

harcırah hesaplama bordrosu arıyorum..

saygılar

Bu Konu için Etiketler