Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işçinin işverene maliyeti

Yeni Üye

Lightbulb işçinin işverene maliyeti

Merhaba arkadaşlar. Hepinize kolay gelsin.

Benim sormak istediğim konu işçinin işverene maliyeti.

Bir işçinin brüt maaşının %15,5 i sgk primi olarak ödeniyor diye biliyorum.

Bundan çıkan diğer maliyetler nedir?

Bildiğim kadarı ile brüt asgari ücret : 1134 tl, bunun 891 tl si net 243 tl si sgk primi değil mi?
    buna ne kadar muhtasar çıkıyor?
    Artı olarak işveren gider olarak işçinin maaşını gösteriyor, düşük gider göründüğü için kurumlar vergisini daha çok ödüyor?

Peki işçi net 2,000 tl maaş üzerinden sigortalı olursa 366 tl sgk primi çıkacak ve ne kadar muhtasar çıkar?
    Ve bunun da artısı olarak giderde işçinin maliyeti daha yüksek olacagı için kurumlar vergisini daha az ödeyecek?

Sormamın nedeni biliyorsunuz işçiler hep asgari ücretle sigortalı gösteriliyor, bundan patronun karı nedir?
    Örnek olarak asgari ücretli ve net 2,000 tl maaşlı işçi üzerinden konuşabilirsek sevinirim.

Teşekkürler.

Müdavim Üye
    Firmanın mali müşaviri bu hesapları yapabilir.

Yeni Üye
    Alıntı yazıcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Firmanın mali müşaviri bu hesapları yapabilir.
    Şu an bir işte çalışmıyorum fakat başıma geleceği için bilgi edinmek amacı ile soruyorum.

Yeni Üye
    Zor bir soru mu oldu?

Yeni Üye
    Yaklaşık olarak rakam da verebilirsiniz? Cevap olmayışı şaşırtıcı.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANTALYA
    SMMM TURGUT DURMAZ

Müdavim Üye
    498,12 oluyor .

Yeni Üye
    Teşekkürler.
    Sormak istediğim tam anlaşılmamış sanırım, anlatamadım galiba kusura bakmayın.

İşverenler asgariden değilde gerçek maaştan sigortalı gösterdiklerinde çok vergi ödeyeceklerini bahane ederek asgariden sigortalı göstermek istiyorlar.
    Peki asgariden sigortalı gösterdiklerinde işçilik gideri düşük olmuyor mu? Burda ne kadarlık bir fark var?

Müdavim Üye
    Alıntı exmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler.

İşverenler asgariden değilde gerçek maaştan sigortalı gösterdiklerinde çok vergi ödeyeceklerini bahane ederek asgariden sigortalı göstermek istiyorlar.
    Peki asgariden sigortalı gösterdiklerinde işçilik gideri düşük olmuyor mu? Burda ne kadarlık bir fark var?
    İşverenler böyle birşey mi yapıyorlar yani gerçek maaş başka gösterilen asgari ücret v.s. hiç duymadık! ve kamu kurumlarının izlediği bir forumda bu tür yazılar ve sorular sormak doğrusu cesaretlisiniz ondan sonra da mesleğin imajı ve etik değerleri konuşuluyor daha çok konuşulur...

Kıdemli Üye
    Alıntı exmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler.

Arkadaşım burası mesleki dayanışma forumu. Sadece nickine muhasebe yazıp aslında uzaktan yakından muhasebe ile alakası olmayan uyanıklara cevap verilecek yer değil. böyle şeyleri ögrenmek istiyorsanız en yakın muhasebe bürosuna gidip ücret mukabilince cevap alabilirsiniz.

Bu Konu için Etiketler