Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Acil Yardım !!!!

Yeni Üye

Acil Yardım !!!!

Öncelikle herkese merhaba,
    Edirne de bir arkadaşımız öğrenci evi açıyor. Ancak hala binanın iskanı alınamadı. Çalışmalar devam ediyor. Bu ay sonunda iskan alınacak. Ancak şöylede bir durum var. Biz kayıtları alamaya başladık. Daha açılış,sgk vs. hiç bir işlemi halletmedik. Şimdi sizlerden ricam bu konuda bana yardımcı olmanız. Nerden başalamalıyım. Neleri hemen halletmeliyim. Lütden acil yardımlarınızı bekliyorum. Herkese şimdiden teşekkürler.

Müdavim Üye
    Öğrenci evi derken neyi kasdediyorsunuz. Son yıllarda bu kelimeyi ve bu konuyu sık duymaya başladık. Aslında işin ne olduğunu tahmin ediyorum da konunun biraz daha tartışmaya açılmasını arzu ediyorum.

Yani öğrencilere kiralık ev mi veriliyor yoksa otel veya pansiyon şeklinde mi çalışacak. Yoksa yurt statüsünde mi olacak. O nedenle çalışma şekli gelirin sahibi önemli GMSİ mi yoksa ticari kazanç mı olmalı çalışanlar varmı SGK ve maliye kayıtları nasıl yapılmalı konusunda size fikir verebilmemiz için sanki biraz daha işi açıklamanız gerekiyor.

Yeni Üye
    Şöyle söyliyeyim apart daireler halinde 42 dairesi var ve buralarda öğrencilerin kalması için ayarlandı. Yurt gibi ama meb e bağlı değil. Çalışanlar tabiki olucak güvenliği, muhasebesi, karşılayan elemanı vs.
    Öğrenciler ödemelerini aylık olarak yapacaklar, 10 yada 12 aylık sözleşmeli olucak. Bunlar yeterli sanırım size.

Müdavim Üye
    Şirket değil şahıs işletmesi anlaşılan. Belediyeden ruhsat alırken işin adını ne koyacak şşimdilik iskan alınmamış olabilir alınınca mecburen ruhsata başvuracak. Büyük şehir olsa belki bir süre ruhsatsız idare edebilir ama o şehirlerde pek olmaz. Bana göre yapılan iş bir nevi özel yurt işletmeciliği bu durumda meb bağlı olmadan çalışabiliyorsa mesele yok.

Sorunuza gelirsek;

Önce vergi dairesine ve aynı anda SGK ya başvuracak, başlangıçta işletme defteri olabilir 2015 te nasılsa bilançoya geçecektir. Çalışan kaç kişi ise ( en az 4-5 kişi olacak galiba ) onların sigortası yapılacak. Fatura bastırıp her ay öğrencilerden aldığı ücrete fatura düzenleyecek. Daha sonra belediyeye ruhsat için başvurabilir. Siz SMMM iseniz zaten bu yönde yapılacakları yaparsınız değilseniz bir SMMM ye başvurup anlaşarak çalışmasını tavsiye ederiz. Eksik olan işleri o tamalar.

Forumda Edirneli meslektaşlar vardı. Yazılarından meslek için müşteri için çok da düzgün çalıştıklarını anlıyorduk. Şimdi isim versem reklam ve yanlış anlama olur. Siz forumdan arayarak bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Yeni Üye

yardım

yardım bekliyorum akdaşlar logoda daha çok yeniyim tahsilat makbuzu işlerke ödeme yapmam gerekiyordu bakiyem azalsın diye ama yanlışlıkla ödeme aldım bakiyem yükseldi nasıl değişecek hiç bilmiyorum loütfen yardımcı olun
    teşekkürler
    Konu BERR tarafından (01.Aralık.2014 Saat 11:12 ) değiştirilmiştir.