Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hem huzur hakki hem başka firmada ssk li?

Kıdemli Üye

Hem huzur hakki hem başka firmada ssk li?

Limited şirket ortakları,kendi firmasından huzur hakkı alıp, başka bir şirkette ssk lı görünebilir mi? Yoksa huzur hakkı aldıkları için bağkurlu olmak zorunda mı?

Müdavim Üye
    sayın trojen, kusura bakmayın ama siz meslek mensubu musunuz? yoksa eleman veya korsan olarak mı bu işi yapmaktasınız diye düşünüyorum.

sorularınız çok ilginç. (ssk lı görünebilir mi?)

Kıdemli Üye
    Bu nasıl bir cümle.. Korsanlıkla ilgisi ne... Mevzuatımızda yoruma açık oldukça konu var.. ve bu forumda hepberaber sorularımıza cevap aramaya çalışıyoruz... Doğrusu Meslek Mensubu olarak üslubunuza hayran kaldım..

Müdavim Üye
    siz de biliyorsunuz ki, bu forumu takip eden maliye, sgk vb. yetkili kişiler bulunmaktadır. ayrıca bir kişinin fiilen çalışması olmadan başka bir yerde ssklı görünmesi kanunen de yasaktır. bu tür uygulamalarda müşterilerimizi yanlış yönlendirmememiz gerekir.

iyi çalışmalar.

Kıdemli Üye
    Bende, Müşterilerimizi yanlış yönlendirmemek için Foruma soru sordum... Meslek mensubuna yakışmayan bir cevap aldım.. ayrıca bu kişi fiilen başka bir yerde çalışmaktadır ve soru bu sebeple sorulmuştur.

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Değerli üstadlarım lütfen konu hakkında paylaşımlarda bulununuz.

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Huzur Hakkı ödemesi; Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerine ve limited şirketler için müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılabilmekte olup diğer tüzel kişileri kapsamamaktadır.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu
    V- Yönetim kurulu üyelerinin mali hakları
    MADDE 394- (1) Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir.

Huzur Hakkı ; Gelir Vergisi Kanunun 61 maddesinde tanımlamış olup ödenen bu ücretler üzerinden Gelir Vergisi Kanunun 94/1 maddesine göre stopaj kesintisi yapılması gerekmektedir.

Limited şirketler içinde bağ kurlu olan müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır.

Limited şirketler içinde iş akdine bağlı olarak çalışan müdür sıfatına sahip kişilere yapılan huzur hakkı ödemeleri sigorta primine tabi tutulmasına gerekmektedir.

İş Kanunu açısında bir den fazla işyerinde çalışılmasına dair yasaklayıcı hüküm bulunmamaktadır. Kısmi süreli olmasa da iki işyerinde bir işçi 3 er saatte çalışsa tam gün primi yatırılabilir. Emeklilik hesaplanmasında Brüt ücretlerin genel toplamı üzerinden hesaplandığı için ay 30 gün olarak dikkate alınır.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Olabilir sayın trojen, herhangi bir mahsuru yoktur. Öncelik 4/a.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    Nereden
    BAĞCILAR SGK/İST
    güller açınca bilgiler paylaşıldıkça güzelleşir
    smm_erdem@hotmail.com

Kıdemli Üye
    hakkı huzur ödemesi yapılan ortak, sgk lı olarak çalışmaya devam edebilir.
    insan kaynakları ve idari işler