Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Exelde çıkan tarihi, rakama çevirmek

Müdavim Üye

Exelde çıkan tarihi, rakama çevirmek

İstenilen bir defterimizi exel ortamına aktardık. Her nasılsa ufak paralı tarih biçiminde yazıyor. Mesela 1,50.- lirayı 05.Oca olarak gösteriyor. Hücre seç. Hücre biçimlendir sayı filan hiçbir işe yaramadı.
    Sayı'ya geldiğimizde 41644,00 Tl yazıyor. Halbuki biz doğru olan 1,50 yazmasını istiyoruz. 2013 ve 2014 yevmiye defterlerinde 348 sayfayı tek tek bakıp elle düzeltmek zaman alacak. Müfettişe yarın için vermem lazım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sayın Karce

İyi akşamlar diliyorum.

Sorunuzu görünce konunun aciliyetini hissettim. Ben biraz eski nesil olduğum için excel den çok anlamıyorum. Yanımda bulunan oğluma müracaat ederek aşağıdaki cevabı yazdırdım. İnşallah geç kalmış olmayız ve işinize yarayabilir.

Excel tablonuzda kaynaklanan hatanın temel nedeni windows'un tarih ayracı simgesi olarak "."(nokta) işaretini kullanmasından kaynaklanmaktadır. Düzeltilmesi gayet kolay. Windows'un Denetim Masasına girin, orada Bölge ve Dil Seçenekleri bulunmakta oraya giriş yapın karşınıza standartlar ve biçimler çıkacak, pencerenin ortalarına doğru Türkçe ve yanında özelleştir butonu bulunmakta. Özelleştir'i tıklayıp Bölgesel ayarları özelleştir penceresini açacaksınız. Tepede 4 adet seçenek bulunmakta "Sayılar, Para Birimi, Saat ve Tarih". Tarih kısmını seçip Alt Tarafta göreceğiniz üzere tarih ayracı "."(nokta) gözükmekte onu "/" seçip tamamı seçip kapatmanız lazım. Bu işlemleri yaptıktan sonra defterinizi excel'e aktarma işlemi tekrardan yaparsanız sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz.
    Konu DUMANLI tarafından (12.Ağustos.2014 Saat 22:20 ) değiştirilmiştir.

Ilgili sütuna tiklayarak işaretle sonra sağ tikla hücreleri biçimlendir metin yap

Müdavim Üye
    Sayın Dumanlı, dediğiniz biçimde yaptım. Olmadı. Yeniden yükle demişsiniz. Yüklememizde şöyle bir sıkıntımız var. Bizim program eski olduğu için (lks üretim) txt, dosyasından alabildik. Txt dosyasını exele bir bilgisayarcı arkadaşımıza çevirttik. O kişi solda açılan daha doğrusu c: nin içinde önceden yüklediği bir metni dönüştür programı sayesinde yaptı. Bende veri orta bölümde metni dönüştür programına geliyorum. Sütunları ayarlayacağım bölüm aktif olmuyor. Yani kısaca hesaplar exelde bir bütün olarak görülüp ayrı ayrı bölümlerden oluşmuyor. Tekdüzen hesapları açıklamaları, borç, alacak, hep aynı sütunda. Yine türkçe karaterler bozuluyor. Haliyle müfettişin bu şekilde kabul edeceğini düşünmüyorum. Bilgisayarcı arkadaşımızda tek tek düzelteceksin demişti. Zaten başı kalabalık 10 dk'lık işi telefon yoğunluğundan 3 saatte zor yaptırabildik. Hele şimdi yapacağını hiç ummuyorum.
    Sıkıntım şu. Geçici vergileri yetiştirmem lazım. Yoksa tek tek ufak rakamlar 1,95- 15,30 gibi kısımları düzeltmek 5-6 saatimi alır. Müfettiş bizim 3-4 günümüzü alınca maalesef geçici vergiler kaldı.

Neyse ilginiz için teşekkür ederim.

Sayın king sizin dediğiniz gibi yapsak 05.Oca işlemini 41644 yazıyor. Halbuki asıl yazması gereken 5.01.- Tl. sı