Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geçmiş yıl zararları mahsubu

Yeni Üye
    Nereden
    KOCAELİ

Geçmiş yıl zararları mahsubu

Arkadaslar 1 dönem kurum geçici vergi beyannamesinde zarar ettiğimizden dolayı geçmiş yıl zararlarını beyannamede mahsup olarak girilmedi şimdi ise 2 dönem kurum geçici vergi beyannamesinde kar çıkmaktadır. geçmiş yıl zararlarını beyannamede mahsup edebiliyor muyuz. Ben edilemiyor diye biliyorum daha önceden böyle bir şeyle karşılaşmıştım ilk dönemden itibaren mahsup edilmesi gerekiyor diye biliyorum.

yardımlarınızı bekliyorum arkaşlar

Müdavim Üye
    Aslında geçici vergi beyannamesinde I.nci dönemde, matrah bildiriminde bulunan, mahsup edilecek geçmiş yıl zararları bölümüne, geçmiş yıl zararları yazılmalıdır. Haliyle unutulmuş veya atlanmış. Benim bildiğim ise bu zararı düşebilirsiniz. Forumda hatırladığım birçok arkadaşımız düşülebileceği yönünde fikir beyan etmiştir. Bende böyle bir durumda düştüm. Bugüne kadarda herhangi bir sıkıntı olmadı.

Eğer geçmiş yıl zararı rakamı çok ise düşebilirsiniz. Ben ikna olmadım, ben biraz ince elerim sık dokurum, ağrısız başım dertsiz aşım, korkulu rüya görmeyeyim diyorsanız, I.nci dönem geçici verginizi düzeltip geçmiş yıl zararını yazabilir. Sonra II.nci dönemde düşebilirsiniz.

Yeni Üye
    Nereden
    KOCAELİ
    Mantık olarak bakarsak ilk dönem karım az çıktı geçmiş yıl zararlarının mahsup etmeyeyim 2 dönem fazla kar çıktı dur geçmiş dönem zararım var mahsup edeyim bence böyle bir şey olmaması lazım diye düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Sizin böyle düşünmeniz gerçekleri değiştirmez. Eğer sizin mantığınızla gidersek mesela akü satan mükellefi kışın çok akü sattığı için 2014 ilk döneminde çok kar çıktı. 2014 II.nci önem kar çıkmaz ben onu ona sayarım diyemezsiniz.
    2013 yılında zarar var ise 2014 yılında düşülmesi gerekir. Çünkü takvim yılı 2014 yılına sarkmıştır. 2014 I.nci dönemde düşülmedi ise, ikinci dönemde düşebilirsiniz. Çünkü işleyiş bir takvim yılındadır.