Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mesai Saatlerine Uymayan Bir İşçi

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Mesaj Defterinden Alıntıdır;


  -işletmemdeki bir personelim ile ilgili bazı problemler yaşamaktayım, bunlardan biri mesai saatlerine uymaması vs. bununla ilgili olarak tutabileceğim bir tutanak varmıdır. Kendisi benim işten çıkarmamı ve tazminat talebinde bulunmak istiyor tazminat vermem gerekir mi bununla ilgili bir tutanak örneğiniz varmı var ise yardımcı olabilirmisiniz. Çok teşekkür ederim ve Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 2. #2
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı
  MADDE 25. -
  Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:


  I- Sağlık sebepleri:
  1. <LI>İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.
   <LI>İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda. </LI>  (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.


  II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
  1. <LI>İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.
   <LI>İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.
   <LI>İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.
   <LI>İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.
   <LI>İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.
   <LI>İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.
   <LI>İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.
   <LI>İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
   <LI>İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması. </LI>  III- Zorlayıcı sebepler:
  <BLOCKQUOTE>


  İşçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması.</BLOCKQUOTE>


  IV- İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması.


  İşçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21 inci madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir.


  Üstte işveren hakları arasında söz konusu hadiseden açıkça bahsedilmemiş. Ancak yaptığınız sözleşmede (eğer yapılmışsanız) ilgili bir madde var:
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">1.1 [/B]Personel, işveren tarafından tespit edilen günlük ve haftalık mesai çalışma saatleri ile ilgili düzenlemelere uymak zorundadır. Personelin işveren tarafından belirlenen ve işyerinde ilan edilen çalışma saatlerine uymaması ve mesaiye geç kalması halinde çalışmadığı saat ücreti kesilir. Bir ay içinde iki defa geç gelen personele ihtar verilir. İhtar almış personel bir daha geç kalırsa o gün iş başı yaptırılmaz ve işe gelmemiş kabul edilir ve o günkü ücreti ile hafta tatili ücreti kesilir.<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

  Bu sözleşmeyi yapmamış iseniz önce bunu işçiye imzalatınız ve cezaları uygulayınız. Halen devam ediyor ise durumu tespit ettiriniz. (Noter en iyisi)


  Sonrada bölge çalışma müdürlüğüne gidiniz. Orada size yardımcı olacaklardır.


  &lt;&lt;Sözleşmeyi buradan indiriniz&gt;&gt;


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Mayıs.2010
  Mesajlar
  66
  merhaba şirket personelimiz bir iş yapılırken işi yarıda bırakıp yani arkadaşlarına devredip sorumluluğunu tam olarak yerine getirmeden işi yarıda bıraktı.
  hafta başı için ise de mail olarak izin istedi ama onay gelmedi. ( yıllık izin hakkı gün sayısı mevcurttur. )
  bu durumda personele tazminat ödemeden işten çıkartabilirmiyiz?
  tşk.
  OMERMYD

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •