<TABLE height=16 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD =metin style="PADDING-TOP: 15px" vAlign=top colSpan=2>
<TABLE>
<T>
<TR>
<TD =metin>Eşim sakin tabiatlı; ama ani kızgınlıklarıyla çok şaşırtıyor!</TD>
<TD align=right></TD></TR>
<TR>
<TD =metin vAlign=top colSpan=2>Eşiniz sakin tabiatlı bir kimseyken ani kızgınlıkları öfke patlamaları ile sizi şaşırtıyor mu? Bunun bir nedeni de eşinizin duygularını, düşüncelerini bastırması, zamanında doğru olarak ifade etmemesi olabilir.</TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
<TR>
<TD =metin vAlign=top colSpan=2>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=right>
<T>
<TR>
<TD style="PADDING-TOP: 10px"></TD></TR>
<TR>
<TD></TD></TR></T></TABLE>

Yaz tatili, ailelerde büyük değişikliklerin yaşandığı dönemlerdir. Akrabalara ziyarete gidilen, eve misafirlerin daha çok geldiği, evde büyük değişikliklerin yapıldığı, yakın akrabalarda düğünlerin daha çok olduğu, evde çocukların daha çok zaman geçirip bilhassa anneyi daha çok meşgul ettiği bu günler, getirdiği değişiklik ve yenilenme ile birlikte eşlerin zorlanmalarına da yol açabiliyor. Zorlanma ise bastırılmış olumsuz duygu ve düşüncelerin kontrolsüz olarak dışavurumunda etkilidir.

Bazı kişiler çok hassas, duygusal ve aşırı fedakârdır. Duygularını zamanında eşlerini kırmak veya yanlış anlaşılmak endişesiyle ifade etmezler. Eşleri tarafından anlaşılmayı bekler ya da davranışlarıyla ifade ettiklerini düşünürler. Örnek olarak; eşlerden biri diğer eşe sormadan ortak bütçe ile bir harcama yapıyor, misafir davet ediyor veya misafirliğe gitmek için söz veriyor. Eşine hiç sormadan onun beklentilerini bildiğini varsayarak tatil programı yapıyor.

Diğeri ise buna içerlediği, kendi fikrinin de sorulmamasından dolayı üzüldüğü, yanlış bulduğu halde duygularını bastırarak ifade etmiyor. Fakat benzer durumlarda kendisi de eşinden anlayış bekliyor. Duyguların zamanında ifade edilmemesi, eşlerin birbirini yeterince tanımasını engelliyor ve uyumu zorlaştırıyor.

Aşırı anlayış, fedakârlık veya aşırı kontrollü davranışlar da sorunları büyütebilir. Bazen hoşlanmadığı halde eşinin bir veya birkaç davranışını kabullenmiş görünen eş başka bir konuda eşinden fedakârlık beklentisi içinde olup beklentisi karşılanmayınca buna öfke duyup öfkesini içine atarsa bu da sorunlara yol açar.

Biriken öfke tehlikeli olabilir!

Biriken öfke ise bardağı taşıran son damla gibi herhangi bir sebeple ani öfke boşalmalarına yol açar. Zorlanma zamanında veya tetikleyici bir sebeple öfkeler şiddet eğilimine dönüşebilir. Ani parlamaya maruz kalan eşte "Ben şimdi onu bu kadar kızdıracak ne yaptım?", ani parlayan eşte ise, "Benim sabrımı bu kadar taşırmasa olmaz mıydı?","Neden kendimi kontrol edemedim?" şeklindeki kendini suçlayıcı düşünceler oluşur.

Eşler arasında uyum, mutluluğun temelidir. Detaylara takılmamak, her şeye itiraz etmemek suçlayıp şikâyet etmemek ve karşılıklı anlayışla uyum içinde birbirinin beklentilerine duyarlı şekilde tabii bir akış içinde evliliği yürütmek, esastır. Bununla beraber bir konuda zorlanan eş bunu, "Bugün için bir sorun yok, (ya da baş edebilirim); fakat bir dahaki sefer benim de fikrimi alırsan memnun olurum" gibi ifadelerle zamanında belirtmelidir ki birikim olmasın. * Uzman psikolog </TD></TR></T></TABLE>