Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: özel hesap deönemi nasıl istenir

Üye
    Nereden
    Gaziantep
    Dershane firmamıza özel hesap dönemi isteyeceğiz...
    Kanunlarda araştırdım maliye bakanlığına müracaat edilerek oradan alınan hesap dönemi yqazıs ile bağlı bulunduğunuz vergi dairenize vererek özel hesap döneminiz yapılacak..
    maliye bakanlığına normal dilekçe ile mi müracaat edeceğim acab a belli bir formu varmıdır?
    saygılarımla
    SMMM MUSTAFA TUTAR

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Belli bir form yok gerkçelerinizi belirterek dilekçe yazıyorsunuz
    baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Sayın Huzzam ve ilgilenecek arkadaşlar

Özel hesap dönem hakkında bilgi verirmisiniz..Nicin istenir?Dershane işi yapan mükelef açısından yararı ne? Uygulama nasıl..Nereye nasıl baş vurulur..Baş vurma ile ilgi idare zorluk çıkarır mı? Vb...

Dershane mükellefim varda ondan soruyorum...Yarın übürgün talep ederse hazırlıklı olma açısından..

Şimdiden teşekürler..

Kıdemli Üye
    konuyla ilgili ayrıntılarara buradan ulaşabirsiniz.

iyi çalışmalar
    https://www.vergiportali.com/doc/yayinlar/ohd.pdf
    itimat,kontrole engel değildir!

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Özel Hesap Dönemi özellikle dershanelerde gerekli oluyor; çünkü bildiğiniz gibi eğitim dönemi 2 yılı kapsamaktadır. İncelemelerde 2 yılın defter ve belgelerini ibraz etmekten kurtuluyorsunuz. İnceleyene de bu durum kolaylık sağlıyor. Bakanlığa dilekçe ile bu durumu anlatıyorsunuz "hesaplarınızın sağlıklı olabilmesi için ve eğitim döneminin iki takvim yılını kapsadığını gerekçe gösteriyorsunuz"Bakanlık ta Vergi Dairenize yazı yazıyor ve onlara da bu durumuanlatıyorsunuz.Hiçbir zorluğu yok, Fakat Vergi Dairesi otomasyonlu değilse sık sık memurlarla karşı karşıya gelebilirsinizizahat isterler vadeleri dönemleri karıştırıyorlar ama izah ettiğinizde problem kalmıyor. Geçici Vergi Beyannamelerinizi Normal Hesap Dönemi ile aynı aylara denk getirmenizi tavsiye ederim. 1-7/30.6 olarak Hesap Dönemi alırsanız GeçV aynı aylara denkl gelir mesela..Kolay gelsin
    Mükellefiniz istemeden siz onlara anlatın avantajlı ve gerekli bir durum buEdited by: Huzzam

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Sayın Huzzam;Açıklamalarınız için teşekürler

Özel hesap dönemi talep edilirse,çalışan personel ve ders veren hocaların bazıları çalışır olmaları ve bunların Ssk ve Stopaj ödemeleri devam ediyorsa ginede hesap döneminden söz edebilir miyiz? Yani bu dersane bir fiil açık durumda eğitim yapılmasa kayıttır,Öğrencilere bilgi veremektir vb.durumlardan dolayı dersane açık..

saygılarımla...

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    Bahsettiğiniz durumlar özel hesap dönemi almaya engel teşkil etmiyor; Zaten Dershanelerde öğretmenlerin tatil döneminde de kesintisiz maaş almaları yasa gereğidir.Milli Eğitimle sözleşmesi falan varişe giriş çıkışlrı Milli Eğitimle mutabık olmalı ve faaliyetiniz devamlı olmasının özel hesap dönemi istenip istenmemesi ilealakası yok Edited by: Huzzam

Müdavim Üye
    Nereden
    Diyarbakır
    Bir şarkıdır yaşamak..

sayın Huzzam,

Şu anda baş vuru yaparsak nelere dikkat etmemiz gerekir?

Başlangıç dönemi olarak hangi dönemi başlangıç olarak belirtebiliriz..

Defrter tastiki ne şekilfde olur.. Özerinde dikkat edeceğimiz neler olabilir....

Şimdiden teşekürler...

saygılarımla..

Üye
    Nereden
    Aydın
    bende suan da aynı dertten muzdaripim

mesela şimdi bana dedilerki mükellef hizmetleri birliğine basvuru yapın dıyorlar acaba basvurularınızı nerelere yaptınız yardımcı olurmusunuz