Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Müstahsil makbuzu bağkur primi

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    17.Şubat.2014
    Mesajlar
    6

    Question Müstahsil makbuzu bağkur primi

    Sayın üstatlarım müstahsil makbuzunda bağkur primi hangi durumlarda kesilir, canlı hayvan alımı olacak, bir sınır varmıdır, ve oranları hakkında bilgi verirmisiniz. Şimdiden teşekkürler vereceğiniz cevaplar için.

  2. #2
    Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    Yaş
    51
    Mesajlar
    14,469
    sayın heman,5510/88.maddeye göre tarımsal faaliyette bulunanlardan bu kesinti yapılıyor eğer muafiyet belgesi yoksa kesinti yapılmaması ile ilgili kanun maddesine göre,%1-5 arası bir oran belirlemeye kurum yetkilidir ve bu oran %1'den %2 ye çıkarıldı 2014 yılında,şimdi burda hayvan alımı ve satımı kısmı tarımsal faaliyete girermi çünkü kanun tarımsal ürün olması lazım diyor,2013/27 nolu genelgeye baktığımızda net açık bir ifade yok ama GVK.kanunundaki zirai kazanca ve 94.maddedeki kısımlara atıfta bulunmuş ve hayvancılık kısmınıda bir nevi buna dahil etmiş,şimdi bu kapsamda %2 oranında prim kesintisi yapacaksınız eğer alım yaptığınız kişinin kesinti muafiyet belgesi yoksa,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

  3. #3
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    26.Ocak.2009
    Mesajlar
    155
    Yaptığımı yazıyorum.Tarımsal e-kesinti şifresi aldım.
    Önce sistemden kişinin TC kimlik numarasını sorgulatıyorum.Muafiyet belgesi var ise uyarı veriyor kesmiyorum.
    Muafiyet belgesi yok ise %2 bağkur kesintisine devam.
    İyi çalışmalar.
    Herşeyi Bilmene Gerek Yok,Haddini Bil Yeter !

  4. #4
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    17.Şubat.2014
    Mesajlar
    6
    Bir süredir işlerimin yoğunluğu nedeniyle giremedim verdiğiniz cevaplar için sağolun, muafiyet belgesi dediğiniz belge nedir, nereden alınıyor veya şifre olmadan hangi kurum ise telefon vb. yolla öğrenilebilirmi?

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •