Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ticari Malların Çalınması Hk.

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  19.Mart.2005
  Nereden
  Karaman
  Mesajlar
  387
  selam

  hırsızlık sonucu ticari malların zararından dolayı olan kaybı
  nasıl bir yol izlememiz gerektiği ve yapılacak muhasebe kayıtlarıdır.

  Bu malların zararlarını ne kadarını kardan düşebiliriz. Bu konuda yardımcı
  olursanız veya bu konu ile ilgili bilgi alabileceğim ber yer varsa
  bildirirseniz sevinirim.

  çalışmalarınıda başarılar diler şimdiden teşekkür edderim..

  Saygılarımla,

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  44


  Sayın kutlu,


  Çalınan malların maliyet bedelleri vergi kanunlarımıza göre gider kabul edilmemektedir.O nedende ticari kar açısından giderleştirecek fakat KKEG olarak dikkate alacakvergi matrahından düşemeyeceksiniz.Ayrıca bu mallar nedeniyle yüklenilen KDV'lerinin indirilmeside söz konusu olmadığından indirilecek KDV hesaplarından çıkartacak eğer evvelce indirilmişse çalındığı dönemin KDV beyannamesine ilave edilecek KDV olarak eklenerek düzeltilmeleri gerekecektir.


  Çalınan mal bedelleri ile KDV lerini 689 hesap vasıtasıylagiderleştirebilirsiniz.Edited by: mkemal
  Saygılarımla

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  HÜRRİYET<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P>
  17.06.2004, PERŞEMBE<O:P> </O:P>
  <O:P> </O:P>
  Çalınan malın vergisi mi olur?<O:P> </O:P>


  ŞükrüKIZILOT<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break"><O:P></O:P>


  İSTER inanın ister inanmayın, çalınan malın vergisi var. Mal satılmayıp da tezgahta durursa vergi yok. Aynı mal çalınırsa, vergisi var. <O:P></O:P>
  Bu vergi, malı çalınan esnaf, tüccar ya da şirket tarafından zamanında ödenmezse, ayrıca cezası da var, gecikme faizi de...

  ‘Olmaz böyle şey, adam zaten zarara uğramış, bu neyin vergisi?’
  demeyin, yasada bununla ilgili madde bile var. Bilmeyenler için, hem olayı hem de ilgili yasa maddesini açıklayalım.

  YANAN MALA DA VAR

  Sadece çalınan değil yanan mala da vergi var. Bu verginin adı; Katma Değer Vergisi... İşyerinden mal çalındığında, karakola başvuracaksınız. Polisler gelip kontrol edecek, parmak izi vs. delillere bakacak, olayla ve çalınan mallarla ilgili tutanak tutacak. Moraliniz bozulacak, mallar sigortalı değilse iyice canınız sıkılacak. Tam o sırada, çalınan mal için, bir de vergi ödeyeceğinizi öğrenince, kimbilir ne hale geleceksiniz.

  Neyse... yasalar böyle. Üstelik, olay işyerine gece ya da tatil günü giren bir hırsızla sınırlı değil. İşyerinde şu ya da bu şekilde kaybolan mallar varsa, o mallar için de vergi ödenecek.

  Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 30/d maddesi uyarınca, çalınan ya da yanan malın, alış faturasında gözüken KDV, diğer KDV’lerle birlikte beyan edilerek, vergi dairesine ödenecek. Çalınan ya da yanan mal, henüz yeni alınmış ve KDV’si de indirilmemişse indirim konusu yapılamayacak (Bkz. Şükrü KIZILOT, Katma Değer Vergisi Kanunu ve Uygulaması, Cilt : 4, Yaklaşım Yayınları, s.1565-1581).

  ZARAR DA YAZILAMAYACAK

  Çalınan ya da yanan malların, KDV’sinin ödeneceğini ya da indirim konusu yapılamayacağını yukarıda belirttik. Peki... bu malların bedeli zarar yazılabilecek mi? Yanıt:Hayır!..

  Malı çalınan ya da yanan esnaf, tüccar veya şirket, bu malların bedelini zarar veya gider yazamayacak. Malın bedeli zarar ya da gider yazılamayacağı gibi, bu mallar için ödenen KDV’ler de, gider veya zarar kaydedilemeyecek.

  YANAN DEFTERE DE VAR

  İşyerinde yangın çıktığında, defter ve belgeler de yanmışsa, asıl felaket o zaman başlıyor. Defterlerin ve belgelerin yandığına ilişkin, Ticaret Mahkemesi’nden ‘zayi belgesi’ şeklinde karar alınsa dahi o defterlere yani yanan defterlere yazılmış olan mal alış, demirbaş ve masraf faturalarının, kimlerden alındığı soruluyor.

  Örneğin son üç yılın defterleri ve belgeleri yanmışsa, son üç yılın tüm alış ve masraf faturalarının listesi hatta karşı taraftan alınacak fatura fotokopileri isteniyor. Aksi halde, belgelendirilemeyenlerin, KDV’si faiziyle isteniliyor.

  Danıştay’ın süregelen kararlarına göre de; defter ve belgelerin yanmış olması, mükellefin mal alımlarına ilişkin belgelerin örneklerini, satıcıdan temin ederek, ibraz etmesine engel değil (Dn. 7.D. 19.11.2001 Tarih ve E.2000/6105, K.2001/3521, Bkz. Yaklaşım Dergisi, Sayı:119, s.252-253).

  Aman dikkat, malları çaldırmamaya, defter ve belgeleri de korumaya, en azından bilgisayardan bir kopya alıp saklamaya özen gösterin... Aksi takdirde, çalınan malın ve yanan defterlerin, vergisi var.. Bir anda herşey bitebilir!..<O:P> </O:P>
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 4. #4
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Değerli Üstad Sayın Ekici ile aynı anda mesajı yapıştırdım galiba.Yanlış anlaşılmasın.


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  44


  Sayın Gülşen,


  Çok yanlış anladım.[img]smileys/smiley36.gif[/img]


  Hoca yine döktürmüş.Ne güzel değilmi mevzuat paramparça.Vatandaşın ve arada kalan meslek mensubunun canı çıkarken bu işten para kazanmanın keyfini sürenlerde var.


  Hoca kitap yazmış, yayın çıkarmış ve orada zayi olan malların çalınan malların vergilendirilmesi gerektiğini yazmış.Olması gereken daha adil bir yasal düzenleme önerebilmişmi? Hayır.


  Demek o yayınlar umduğu kadar satmamış olacakki yarayı bir başka alanda kaşıyarak adres gösteriyor.


  Zayi olan malların ve çalınan malların vergiden indirilmemesinin, KDV'sinin düzelttirilmesinin, yanan yasal defterlerdeki indirimlerin reddedilmemesi için aranan şartların eleştirilmesinin nedeni bu.


  Değilse hoca o hükümler yerine şu hükümler konulmalı ve şöyle uygulanmalı diyebiliyormu?Neden desin ki?


  Sayın Gülşen öyle güzel zamanlama yapmışsınki anlatamam ellerine sağlık.
  Saygılarımla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •