Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yazar Kasa Fişi Gider yazılabilir mi?

Üye
    Nereden
    Turkiye

Forumda önceki tarihlerdede buna benzer bir konu işlenmişti fakat benim sorum biraz daha detaylı olacak.

XX A.Ş.

Market, Otopark, Tüpgaz, Damacana su, Elektrik malzemesi, Eczane, Kırtasiye (vs)

gibi bazıtutarı küçük harcamalariçin Yazar Kasa fişi almaktadır.

Her ne kadar alıcının istemesi durumunda, 480 Ytl altında kalan rakam için satıcının fatura verme zorunluluğu olsada, 2 Ytl, 5 Ytl, 10 Ytl gibi bu fişler için fatura istemek veya almak hem Alıcı için, hemde Satıcı için bir külfet.

Bu sebeple, bu tür Yazar Kasa fişlerini gidere yazabilir miyiz ve Kdv lerini indirebilir miyiz.?

Ayrıca, bu tür Yazar Kasa fişlerini gider yazabilmemiz ve Kdv'sini indirebilmemiz durumunda, yukarıda yazmış olduğum kalmelerde özellikle gider yazılamayacak ve Kdv'si indirilemeyecek bir masraf kalemi bulunuyor mu?

Tüm forum kullanıcısı arkadaşların ve Mustafa Bey'in bu konudaki cevabını rica ediyorum.

Saygılarımla,

Forum

Üye
    Nereden
    Turkiye

benim görüşüm yazar kasa fişleri gider olarak yazılabilir hepsinin kdv side indirim konusu yapılabilir şahıs şirketlerinde yazılmıyor ama a.ş lerde yazılabilir..

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    fişlerin kdv si fiş üzerinde gösterilmediği için indirilemez. tamamı gider olarak işlenebilir
    refik muğla

Üye
    Nereden
    Turkiye

arkadaşım refik özdemir fişler derken eğer pisatış fişlerinden bahsediyorsa düşüncesine aynen katılıyorum.fakat arkadaşımızın sormuş olduğu soruda yazar kasa fişinden bahsetektedir.Ö.K.C fişlerinde kdv oranları ve tutarları ayrıca gösterilmektedir.arkadaşımızın sormuş olduğu diğer bir soruda ilgili iş alanlarında alınan (otopark,tüpgaz v.s.)yazar kasa fişlerinin giderlere yazılıp yazılamayacağı hususundadır.Kanunda açık bir şekilde şöle demektedir:İşletmenin sürekliliğini sağlayacak,yapmış olduğu ödemeler bunlara konaklama giderleride dahil olmak üzere demektedir.Burdanda anlayacağımız gibi işletme almış olduğu bir işi takip etmek amacıyla yapmış olduğugiderleri vergiden düşebilir ve kdv siniindirim konusu yapabilir.ve bunuda v.u.k. nunda yazılı belgelere dayandırmak zorundadır.

Üye
    Nereden
    Turkiye

Merhaba Arkadaşları;

Hakan_07 arkadaşımızın görüşlerine katılıyor ve ilave yapmak istiyorum. Böyle bir makale söz konusu olmuş ve orda şu belirtilmişti. "Ö K C Fişleri gider olarak kaydedilebilmektedir. Fakat malumunuz alıcı firma bilgileri mevcut olmadığı için ispat sorunları yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı mümkün olduğunca fatura kullanılmalı fakat zaruri durumlarda ispat olanağının tam ve mümkün olduğu durumlarda gider yazılabilr" diye bir içerik mevcuttu.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

BU MESLEĞE AŞIĞIM!

Üye
    Nereden
    Turkiye
    mrb arkadaşlar;
    bu noktada kimsenin görüşüne katılmıyorum, çünkü çoğu muhasebecinin yapmış olduğu gibi kulaktan dolma bilgilerle yazılabilir veya yazılamaz şeklinde yorumlar yapılıyor.her yaptığınızın veya söylediğinizin bir dayanağı olmalıdır. bu konu ile ilgili VUK 204 nolu tebliğ konuya tamamen açıklık getirmiştir. görüldüğü gibi burda şirketle yazabilir veya gelir vergisi mükellefleri yazamaz diye hiçbir şeyden bahsetmiyor. sadece ticareti yapılan emtialar için alınan yazar kasa fişi geçerli değildir yorumuvardır.
    herkese saygılar ii çalışmalar

Genel Tebliğler <?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Sıra No.: 204<O:P> </O:P>[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Sayı: 20539<O:P> </O:P>[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">R.G.: 05.06.1990<O:P> </O:P>[/B]
    Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 232 nci maddesinde, ‘Birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler;<O:P> </O:P>
    1 - Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara;<O:P> </O:P>
    2 - Serbest meslek erbabına;<O:P> </O:P>
    3 - Kazançları götürü usulde tespit olunan tüccarlara;<O:P> </O:P>
    4 - Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere;<O:P> </O:P>
    5 - Vergiden muaf esnafa.<O:P> </O:P>
    Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.<O:P> </O:P>
    Yukarıdakiler dışında kalanların, birinci ve ikinci sınıf tüccarlardan ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin 300.000 lirayı geçmesi veya bedeli 300.000 liradan az olsa dahi istemeleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir.’ hükmü yer almaktadır. Buna göre, nihai tüketiciler tarafından fatura istenilmesi halinde 300.000 liralık hadde bakılmaksızın fatura verilmesi; satılan emtia veya yapılan iş bedelinin 300.000 liranın altında olması ve müşteri (nihai tüketici) tarafından fatura istenilmemesi halinde ise perakende satış fişi verilmesi zorunludur.<O:P> </O:P>
    Öte yandan, söz konusu maddenin açıklamasına ilişkin olarak 167 sıra numaralı Vergi Usul kanunu Genel Tebliğinde, birinci ve ikinci sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin yukarıda beş madde halinde sayılan kimselere sattıkları emtia veya yaptıkları işler için, satılan emtianın veya yapılan işin bedeli ne olursa olsun fatura vermelerinin emtiayı satın alan veya hizmeti yaptıran bu kimselerin de fatura istemelerinin ve almalarının zorunlu olduğu ve bunlar için perakende satış fişlerinin geçerli olmayacağı belirtilmiştir.<O:P> </O:P>
    Ancak, mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla, perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 sayılı Vergi Usul kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür.<O:P> </O:P>
    Işletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir.<O:P> </O:P>

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye

selam arkadaşlar:

arkadaşlar yorumlarımızı yaparken kendimizi ön plana çıkarmaktan ziyade sorunu olan arkadaşımıza yardımcı olacak şekilde yaparsak daha faydalı olunacapını düşünüyorum.sorulan soruda arkadaşımız ticari mal olarak kastedmediğini yapılan masrafları kastettiğini ve yapılan bu masraflara Ö.K.C fişi alınması durumunda gidere kdv sininde indirim konusu olup olamayacağını sormuştur.eğer yapılan bu masraflarda kanunda belirttildiği gibi belirtilen haddi (480,00 YTL) geçerse fatura almak zorunda altında ise Ö.K.C fişi alması gerekir.

sonuçta iki vesikayıda kayıtlarına intikal ettirebilir.(ticari mal alışı dışındaki yapılan masraflarda)saygılarımla iiiii çalışmalar dilerim.

NOt:fatura kesme üst sınırı 480,00 ytl

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

değerli meslektaşlarım.

işletmenin faaliyeti ile ilgili tüketim amaçlı olmak kaydı ile gelir ve kurumlar vergisi matrahının tesbitinde gider olarak kabul edilir düşüncesindeyim.

saygılar
    istmk

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    özellikle büyük şirketlerde çalışan personeller iş takibi sırasında genellikle (yemek,yol,otopark)Ö.K.C. fişi almaktadırlar ve bunların almış olduğu masraf gidelerinin kdv si ve matrahı indirim konusu olmaktadır.

Üye
    Nereden
    Turkiye

Konuya ilgi gösterenforum kullanıcısı arkadaşlara, benim ve bu konu ile ilgiliaçıklamalardan faydalanmak isteyendiğer forum kullanıcısı arkadaşların kafalarını allak bullak ettikleri için teşekkür ediyorum.

Acaba bu durum, bu düşünce yapısı sadece bu mesleğe has bir şey midir?

Yani, "Ben ilgili kanunun ilgili maddesini okudumve böyle anladım, böyle değerlendiriyorum ve kesin böyledir."

Veya, "Ben bunu şu kişiden veya şuradan duydum ve o böyle dedi ise kesin böyledir." demek.

Arkadaşlar, tamam hepimizin bu meslekle ilgili çeşitli konularda yeterince ve ayrıcalıklı bilgisi var fakat, yetersiz olduğumuz ve eksiklerimizin olduğu konularda elbette olacaktır.

Ben de, 10 Yıldır bu mesleğin içerisinde vebu meslekle ilgili bir miktar bilgiye sahibim.

Fakat, "Yazar Kasa fişi gider yazılabilir mi?" gibi kimilerine göre çok basit olarak düşünülebilen bir konuyu bile sorarak doğrusunu bulmaya çalışıyorum.

Yani bundan da gocunmuyorum.

Biliyorum ki, benimde çok iyi bildiğim, başarılı olduğum bir çok konu var.

Mesele şu arkadaşlar. (Acizane)

Meslek gerçekten iyi, zevkli ve ayrıcalıklı bir meslek.

Fafat her geçen gün kan kaybediyor ve ciddiyetini yitiriyor.

Sebebide bana göre, hepimizin her şeyi çok ama çok iyi bilmesi ve hiç bir eksiğinin olmaması...

(Ve ben hâlâ bu fişlerin gider olarak yazılıp Kdv'sinin indirilebilmesihususunda kararsızım)

Saygılarımla,

Forum