Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: iş güvenliği

Müdavim Üye

iş güvenliği

fabrikamızda 1 işçi çalışıyor işyeri sgk nace 2.0811
    bu işçiyi merkez aktarsak fabrikada iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda mıyız yine de
    bir de
    merkez büro da 2 işçi çalışıyor sgk işyeri nace 2.8211
    3 adet de şantiyemiz var. onarım restorasyon işi yapıyor 3 ayrı ilde sgk nace kodları 4.4120 ile başılıyor
    1.şantiyede 20
    2.şantiyede 1
    3.şantiyede 14 işçi çalışıyor
    merkez fabrika ve şantiyeler için iş güvenliği anlamında neler yapılacak iş güv.uzmanı zorunlu mu.
    yardımcı olursanız.

Müdavim Üye
    merkezde risk analizini de iş güvenliği uzamanı yapabilir mi risk analizi ile ilgili örnek formlar var mı
    bu arada iş güvenliği uzmanı hem fabrikaya hem de şantiyelerimize bakabilecek mi.
    iş güvenliği uzmanı şantiyemizin birinde sgk lı görünüyor orada görünmesinde sakınca var mı yoksa iş güvenliği uzmanını merkezde mi göstermemiz gerekir.

Müdavim Üye
    fabrikada kış olduğu için sekreter dışında kimse yok o nedenle onu oradan merkeze kaydıracağız nu durumda orada iş güv.uzmanına gerek olacak mı işçi çalıştırmaya başladığımızda iş güv.uzmanı çalıştırsak olur mu.
    Diğer yanda 3 adet şantiye var iş güv.uzmanını şantiyelerde ayrı ayrı nasıl çalıştıracağız. çalışma saatleri ne olacak ona göre her 3 işyerinde nasıl sgklı gösterecğiz ve sgklı gösterdiğimizde kısmi süreli sözleşme mi yapacağız kısmi süreli sözleşme 3 şantyede de yaparsak her ay eksik gün bildirimi mi verilecek.Eğer eksik gün verilirse de gss sorun olur.

Çok karıştı..
    Tam ay göstersek sgklı tek şantiyede ya da merkez büroda ve diğer şantiyelere de baksa olmaz mı.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı isriskanalizi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    İş güvenliği uzmanı hem şantiyenizde hemde fabriakanızda ayrı ayrı sgk lı görünmeli.Merkezde sgk lı görünmesine gerek yok.
    Merkez için risk analizini ve acil eylem planını iş güvenliği uzmanınız yapabilir.
    konuyu uzmanınızla konusunuz size yardımcı olacaktır.

Sayın iş güvenliği uzmanı

İş güvenliği uzmanı ya s.meslek mensubu olarak ya da ortak ( OSGB ) olarak veya şirket şeklinde mükellefiyet tesis ettirmeleri gerekmiyor mu? neden bu şekilde sigortalı olmalarını öneriyorsunuz.

Arkadaşlar değerli meslek mensupları sayın işverenler

Bu tür meslek mensupları da aynen mali müşavir, avukat, mühendis gibi dışarıdan hizmet alınan meslek mensupları. Bu gruplardan hizmet almak için iş akdi düzenleyip SGK lı gösterenlerin bilgisini sorgulamak gerekir. Yapmayın arkadaşlar bu tür sözleşme yapmayın işverene ve kendinize ek angaryalar ve zahmetler çıkarmayın. Bu meslek mensupları eğer mükellef olamıyorsa ( devlet memuru v.s. olmaları nedeniyle ) o zaman şirket şeklinde organize olabilirler. Hemen taviz vermeyin biraz şartları ve ülke gündemini dikkatli izleyin lütfen.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sn. Okan Güler

İş Güvenliği uzmanı vergi dairesine serbest meslek mensubu olarak kaydolup firmalara dışarıdan kanunda belirtilen süre kadar hizmet veremez mi? Neden ya kısmi süreli sözleşme ya da OSGB olarak hizmet almak zorunda kalalım ki üçüncü bir yolu yok mu yani tam anlamıyla serbest çalışma yöntemi yani serbest meslek mensubu olarak çalışmak mümkün değil mi.

İş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği 6331 ile getirilen yeni bir iş alanı. Ben size şimdi birşey sormak istiyorum. Kamuda mühendis, mimar, tekniker, fizikçi, doktor olarak çalışmakta iken yani bu işinden ayrılmadan aynı zamanda özel veya kamu firmalarına iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olarak hizmet vermek kanunen mümkün değil mi. Bunun süresi ne kadar yani ne kadar kamuda hizmet vermek ne kadar 6331 kapsamında çalışmak mümkün. Yani bir doktor devlet hastanesinde memur olarak hizmet vermeye devam ederken, bir mühendis kamuda çalışmaya devam ederken aynı zamanda 6331 kapsamında ( iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği sertifikası almak kaydıyla tabi ) ne kadar süre ile hizmet verebilirler.

Bu soruya vereceğiniz cevaba göre asıl söylemek istediğimi ifade edeceğim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Serbest çalışan iş güvenliği uzmanı kısmi süreli iş sözleşmesi yapmak zorunda.bunu zorunlu kılan Çalışma bakanlığıdır.Bu sözleşmelerde İSGkatip üzerinden yapılmak zorundadır. Aksi taktirde iş veren malesef Çalışma Bakanlığı gözünde İş güvenliği uzmanı çalıştırmamış olur.Serbest meslek makmuzu kesip isg üzerinden sözleşme yapmayanlar var ve malesef bilerek veya bilmeyerek iş verenleri büyük bir yanlışa sevkediyorlar.

İkinci Sorunuz için cevabım; 217saat-(Aylık çalışma süresi+varsa fazladan çalışma)
    serbest çalışan iş güvenliği uzmanı niçin işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapmak zorunda olsun ki. Bence bu konuda yanılıyorsunuz. OSGB sistemi çalışmada böyle bir zorunluluk yoksa ki bu durumda fatura verilmektedir. Serbest çalışma da ( ki sizde serbest meslek makbuzu düzenlendiğini zaten ifade ediyorsunuz ) serbest meslek makbuzu verilerek dışarıdan hizmet verilmesi gerekmez mi yine İSG katip üzerinden elbetteki bildirim yapılacaktır. Aynen SMMM 'lerin sözleşme yaparak geliri dairesinin sistemine girdikleri gibi.

İkinci sorumun cevabını tam alamadım. Demek istediğim bir mühendis kamudaki görevine devam ederken iş güvenliği uzmanı olarak özel firmalara hizmet verebilir mi Kamunun buna izni var mı varsa kamudaki mesaisini eksik yapma hakkı var mı yoksa mesaisini tam yapıp akşam saatlerinde veya tatil günlerinde mi bu hizmeti verebilecektir. Bu takdirde en fazla kaç firma ile kaç saatlik sözleşme yapabilir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    sondan başlayalım

217 saat zaten kamudaki çalışması gereken yaklaşık süre değil mi bu da günlük yaklaşık 9 saat yapar geriye ne kalıyor ki derseniz ki bu süre şekli bir süre yani brüt gözüken süre net (! ) çalışmaları acaba kaç saat orası belli değil haftanın 5 günü aylık yaklaşık 22 gün yapar ki o da günlük yaklaşık 9 saate tekabül eder. Ancak kamuda çalışan bir mühendis işten erken çıkabilir mi bilmiyorum ama kamu kurumlarında saat 16 dan sonra pek kimse kalmıyor sanki. O saate kadar özel sektördeki gibi sıkı sıkı çalışmadıkları zaten biliniyor. Yani kamuda mesaisini tam olarak düzenli çalışan bir mühendis dışarıda çalışacak zamanı nasıl bulacak bunun cevabını alamadım.

birinci soruma cevap vermemişsiniz demek istediğim serbest meslek mensubu iş güvenliği uzmanı olarak veya OGSB nin bünyesinde çalışan bir iş güvenliği mensubu olarak aylık sadece 217 saat çalışmak kaydıyla serbest sözleşme yapmak ve bunu İSG katip'e girmek mümkün değil mi illa kısmi çalışma sözleşmesine niçin zorlansın bu konudan emin misiniz. Böyle bir zorlama olacağını düşünmüyorum. Kaldı ki OGSB bünyesinde çalışanlar yani fatura verenler böyle çalışıyor zaten. Ferdi olarak tek başına aynen bir SMMM gibi mükellefiyet tesis edip s.meslek makbuzu vererek ayda azami 217 saat çalışmak mevzuat açısından mümkündür ama zaman olarak işyerlerine gidip gelme zamanını da düşünürsek fiilen pek sağlıklı da mümkünde gözükmüyor bu konu ayrı bir mesele tabi.
    Konu DUMANLI tarafından (26.Ocak.2014 Saat 00:44 ) değiştirilmiştir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sn. Okan Güler

Sizi fazla zorlamak istemem yukarıdaki sorulara cevap vermek zorunda değilsiniz tabi. Açık kimliğinizi ve iletişim bilgilerinizi yazarak bu sitede tanıtımınızı veya reklamınızı yapıyorsunuz. Tabi bilemiyorum belki site yönetiminden burada bilgi vermek adına izin aldınız yoksa bu sitede reklam yapmak yasak diye biliyorum. Her neyse bu site yönetiminin sorunu son olarak size şunu sorsam cevap alabilir miyim.

Siz OGSB bünyesinde mi, kamuda mı, serbest meslek mükellefiyeti şeklinde s.meslek makbuzu vererek mi ( pek bu değil galiba ) yoksa hiç mükellefiyeti olmayan sadece kısmi sözleşme yaparak mı çalışıyorsunuz. Yani sizinle anlaşan nasıl sözleşme yapacak ve karşılığında hangi belgeyi alacaktır.
    Konu DUMANLI tarafından (26.Ocak.2014 Saat 00:58 ) değiştirilmiştir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Kamuda çalışan doktorlara bu hak tanındı.Ama nasıl çalışırlar nasıl yaparlar onu bilemem.

osgb ler iş yeri hekimi ve iş güvenliği ile aralarında tam süreli iş sözleşmesi yaparlar ve bu şekilde işveren ile çalışırlarken fatura kesebilirler.Bu onlar için tanınmış bir haktır.
    Serbest çalışanlar için benim yapabileceğim bir şey yok malesef böyle olmak zorunda.İlerde değistiriler mi bilmiyorum.Değiştirirlerse bizimde işimize gelir rekabet açısından.
    Örneğin 10 saat için 400 liraya bir firma ile anlaştığımda fatura kessem +%18 kdv ile 400+72 lira ama kısmi süreli sözleşme gereği ödenecek prim yanılmıyorsam yaklaşık 140-150 tl civarı cıkıyordu.Arada büyük fark var ve bu bizim içinde bir problem
    1 - Serbest çalışma imkanı yok diyorsunuz yanlış anlamıyorum değil mi?

2- ayda 400 TL ücret ile ( KDV yi saymayın o yük değil firma üzerinde kalmıyor ) 150 TL primi niçin karşılaştırdınız anlayamadım bu tutar prim birde bu primin ücreti yok mu o da yaklaşık 400-500 TL eder ki 400 TL maliyeti her zaman aşacaktır. Ayrıca işverene veya SMMM'sine sözleşme yapma, bordro düzenleme, izin, tazminat v.s. gibi zahmet veya bürokratik uygulamaları yüzünden ben hiçbir işverenime kısmi sözleşme ile çalışmalarını önermiyorum hatta hatta müsaade etmiyorum. OSGB veya s.meslek ( ki mümkünse eğer ) şeklinde çalışan ile sözleşme yapmalarını sağlıyorum. Buradan bizi izleyen herkese de aynı yoldan gitmelerini tavsiye ediyorum.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    serbest çalışan ( şirket şeklinde değil tek başına çalıştığınızı anlıyorum ) uzman olarak s. meslek makbuzu mu yoksa faturamı veriyorsunuz. Fatura veriyorsanız bence yanlış mükellefiyet tesis ettirdiniz. Ayrıca risk analizi için fatura veya s.meslek makbuzu veriyorsanız iş güvenliği hizmetini niçin aynı şekilde aylık çalışma karşılığı olarak kısmi sözleşme ile yapıyorsunuz. Buna bakanlık müsaade etmiyor diyorsunuz yanılmıyorsam ki eğer böyle ise bu işte bir yanlışlık yok mu?. Ben serbest çalışan bir uzman ile aylık örneğin 8 saat işyerime gelip ( ki bu bir günde olabilir birkaç günde olabilir sanırım ) hizmet vermesi niçin mümkün olmasın. Bu şekilde çalışma da İSG katip yoluyla bildirilip sistem tarafından kontrol edilebilir.