Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şirketlerin vergisini halk mı ödeyecek

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
  <T>
  <TR>
  <TD =muhabir vAlign=top align=right width="100%">6 Aralık 2005 </TD></TR>
  <TR>
  <TD =hurtextverdana vAlign=top align=left width="100%"> Şükrü KIZILOT skizilot@yaklasim.com

  Şirketlerin vergisini halk mı ödeyecek

  KURUMLAR vergisi oranının, 2006 yılından itibaren, yüzde 30’dan yüzde 20’ye indirilecek olmasını olumlu buluyoruz. Gelir vergisi oranının 5 puan indirilecek olması da sevindirici bir gelişme.


  Bu düzenlemeler nedeniyle, hükümeti kutlamak gerekir.

  Ancak, oran indirimi sonrası yapılan bazı açıklamalar, kafaları karıştırdı.

  Özellikle, ‘oran indirimi ile ortaya çıkabilecek 4 milyar YTL (4 katrilyon lira) gelir kaybının faturasını halk mı ödeyecek?’
  sorusu kafaları karıştırıyor.

  ÜCRETLİLER VE YATIRIMLAR

  Gelir vergisinde, ücretliler için oran indirimi yapılmaması, doğru olmadı.

  Oran indiriminin, yatırımları hızlandıracağı ve yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekeceği iddiası da doğru değil. Nedenine gelince; yatırım yapanlar ‘yatırım indirimi’ nedeniyle 5-10 yıl hiç vergi ödemiyorlardı. Oran indirimi ile birlikte, yatırım indirimi de kaldırılınca, yatırımcı hemen vergi ödeyecek. Yatırım yapmanın, vergi cazibesi ortadan kalkacak.

  GELİR KAYBI

  Kurumlar vergisi oranının yüzde 30’dan 20’ye indirilmesi olayında ‘2006 yılı bütçesi hazırlanırken, bu indirim gözönüne alındı’ şeklindeki açıklama, pek inandırıcı değil.

  İsterseniz, olayı ilkokul beşinci sınıf matematik bilgisiyle, değerlendirelim.

  1- 2006 yılı bütçe tasarısı, 17 Ekim 2005 tarihinde Meclis’e teslim edildi.

  2- 2006 yılı bütçe gerekçesinde, kurumlar vergisinde oran indirimi yapılacağı açıklaması yer almıyordu.

  3- Bütçe tasarısına göre 2006 yılı gelir ve kurumlar vergileri, 2005 yılı ile kıyaslamalı olarak, tabloda gösterilmiştir.

  Tablodan da fark edileceği gibi, kurumlar vergisi gelirinde, 2005 yılına kıyasla yüzde 12,9 artış öngörülüyor. Oysa, kurumlar vergisi ve geçici vergi oranı 30’dan 20’ye indirilince, 2006 yılı vergi tahsilatında artış değil azalma öngörülmesi gerekirdi.

  Bu nedenle, 2006 yılı bütçe tasarısında öngörülen kurumlar vergisi tahsilatının, tutturulamayacağı ve yaklaşık 3-4 milyar YTL sapma olacağı anlaşılıyor.

  Gelir Vergisi :

  Gelir vergisi tahsilatında, 2005 yılına kıyasla yüzde 8,7 artış öngörülüyor.

  Oysa, beyannameli mükelleflerin, geçici vergi oranı 5 puan indiriliyor. Oran indirimleri nedeniyle, Yıllara yaygın inşaat işi yapanlarda yüzde 5 stopajın, serbest meslek ve kira ödemelerindeki yüzde 22 stopajın, aşağı çekilmesi gerekiyor. Banka mevduat faizi, repo ve döviz tevdiat hesabı faiz gelirlerindeki stopaj oranı sırasıyla 18, 22 ve 24’den 15’e indirildi. Bu indirimlerden dolayı da bir gelir kaybı sözkonusu. Gerçi Hazine Bonosu ve Devlet tahviline yüzde 15 stopaj getirildi ama bu stopaj 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren ihraç edilen HB ve DT’leri kapsayacağı için, 2006 yılının özellikle ilk yarısında, bir tahsilat gözükmüyor. Aksine, vergi geliri azalması gözüküyor.

  2006 yılı gelir vergisi ve kurumlar vergisi gelir hedefleri, oran indirimi açıklamasından, 1,5 ay önce açıklandı. Kurumlar vergisinin yüzde 52’sini 20 şirket ödüyor. 2006 öncesi yatırım indirimi de devam edeceği için, oran indirimi nedeniyle, 2006’da ciddi bir gelir azalması olacak.

  Ortaya çıkacak gelir azalmasını telafi etmek amacıyla, bazı dolaylı vergileri artırma ve zam yapma yoluna gidilmesi halinde, ‘şirketlere yapılan vergi indirimini, halk mı karşılayacak?’ tartışması başlayabilir. Bu da ‘Fakirden al zengine ver’ olur!..
  <TABLE>
  <T>
  <TR>
  <TD height=10></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  06.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  2


  Ne çeşit olursa olsun vergi indirmek güzel bir olay hükümet iyi yaptı ancak


  şuda bir gerçek ki yatırım indirimi altında çok büyük kayıbı var hükümetin


  gerçektende yatırım yapana haksızlık ama ya yatırım adı altında devletten kaçırılan vergiler belki bunlar önlenir şimdi kutlarım

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  07.Aralık.2005
  Mesajlar
  5


  Bence bu indirim yapılırken İşçi ücretleri ile ilgilide hem sigorta hem de vergi indirme gidilmeliydi.


  Bu olay kayıt dışını önlemek amacıyla yapıldı. Ancak işverenler bu oranlar ile


  çalışanının SSK ödemesini tam göstermeyebilir ya da eksik beyan eder çünkü aradaki makas çok fazla açıldı. Tam bildirse yaklaşık %55'lik bir ödeme yapacak eksik yaparsa gider yazamadığı için sadece %20 kurumlar vergisi ödeyecek!!

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  08.Aralık.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  214


  herkese iii çalışmalar dilerim.


  1982 tarihinden itibaren devletin gelir % si servet vergisinden diğer vergi türlerine kaymıştır.aslında hükümetin bu adımdan sonrayapağı tekrar servetin vergisinin konsolide bütçe içerisindeki % sini arttırmak için çalışma yapması gerekiyor ana vergi konusu bu olmalıbu şekilde sermaye dağılımındaki eşitsizliği uzun vadede olsa çözeceğine inanıyorum.


  yoksa servetine servet katanlara daha çok rastlıcaz.....


 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Aralık.2005
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  360


  sayın hocamız şükrü kızılot'un yazısının son paragrafında belirttiği konu zaten yıllardır yapılan bir şey değil mi? yıllardır hazine bonosu ve devlet tahvili faizlerinden bir kuruş vergi alınmaması bunun en belirgin örneği değil mi?


  kayıtdışılığı vergi oranlarındaki 5 puanlık indirim mi yoksa etkin ve kararlı bir maliye politikası mı sağlar?yıllardır sokaklarda tezgah açıp,ne işyeri kirası,ne elektrik,ne su,ne işçi ücreti,ne ssk primi,ne de vergi ile tanışıklığı olmayan,


  vergi dairesinin yolunu bilmeyenlerin kayıt altına alınıp adam gibi vergilendirimesi


  dururken, kayıtlı ve çoğumuzun ekmek teknesi olan küçük esnaf ve tüccara şirin görünmek amacı ile yapılan bu 5 puanlık indirimin neler getireceğini ve neler götüreceğini hep birlikte göreceğiz.


  herkese sevgi ve saygılar.
  istmk

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •