Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Doğum rapor girişi nasıl yapılır

Yeni Üye

Doğum rapor girişi nasıl yapılır

Merhaba,

İlk defa doğum raporu girişi yapacağım,yardımlarınız rica.Çalışanımız 05.11.2013'de 37 haftaya kadar çalışabilir raporu getirdi.Rapor Sgk anlaşmalı özel hastanden elektronik ortamda verilmiş,rapor bitiş tarihi açık.10.12.2013 tarihinde 37 haftalıkken doğumn öncesi yasal izin raporu getirmiş sgk anlaşması olmayan özel hastanaden.Rapor manuel verilmiş.Sonrada 38. haftada doğum yapmış,17.12.2013 tarihli manuel verilmiş doğum raporunu getirdi.

1-Çalışabilir raporu elektronik ortamda verildiği,diğer çalışamaz raporlar manuel olarak verildiği için elektronik verilen çalışabilir raporunu 10.12.2013'e kadar çalışmıştır işaretleyip sonlandıramıyorum.170'i aradığımda mauel raporları girdiğinizde sonlandırabilirsiniz dediler,raporları girene kadar bekliyorum,ceza gelmez değil mi?

2-10.12.2013 tarihinde verilmiş manuel doğum iznine ayrılması uygundur raporu ile ilgili Aralık e-bildirge'de çalışan için 9 günlük prim girip 22 gün eksik gün bildiriyorum ve eksik gün nedenini 01 istirahat seçiyorum.daha sonra da doğum öncesi raporu için vizite sisteminden manuel olarak 10.12.2013-17.12.2013 doğum öncesi raporu için ayrı bir giriş yapmam gerekiyor mu?Yoksa doğum sonrası raporu da bittiğinde toplu olarak 10.12.2013 -bitiş tarihi arası tek giriş yapıp onaylasam yeterli olur mu?Çalışan parayı parça parça almak istemiyor,10'ar günlük bildirim yapmayacağım.
    3-Son olarakta raporun bitiş tarihi yok.Sadece doğum yapmıştır diyor.Ayrıca başka bir rapor daha var,onda da hastanın normal doğum tarihi 28.12.2013 olarak saptanmıştı,ancak hasta 17.12.2013 tarihinde doğum yapmıştır,arada kalan 11 günlük süreyi doğum sonu izni olarak kullanmak istemektedir diye bir yazı var.Bu durumda 17.12.2013 tarihinden itibaren doğum öncesi kullanılmayan 5 hafta+doğum sonrası için 8 hafta=91 gün +11 gün kullanamadığı izin 102 gün saydığımda rapor bitişi 28 Mart 2014 oluyor.Mart ayında 3 gün için prim girip eksik günü 28 gün bildireceğim ve son olarakta 17.Aralık -28 Mart arası için manuel ortamda vizite sistemine giriş yapacağım,doğru mu?Yoksa 10 Aralık -28 Mart için tek rapor girişi mi yapmam gerek vizite sistemine?

Cevaplarınızı bekliyorum,yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yeni Üye
    Bilen birinin yardımını rica ediyorum,acil lütfen...

Kıdemli Üye
    1. Manuel raporları sistemden elle girmeniz yeterli. ceza uygulanmaz.
    2. doğum raporu parça parça değilse, sistemden rapor bitiminde tek seferde giriş yapabilirsiniz.
    3. raporu hastanedeki doktorların kapatarak işbaşı tarihini raporda belirtmesi gerekiyor. 4 aylık süreyi aşan kısımlar için yıllık izin varsa izin, yoksa ücretsiz izin verilebilir. rapor kapandıktan sonra başlangıç ve bitiş tarihine göre sistemden tek seferde giriş yapabilirsiniz.
    insan kaynakları ve idari işler

Yeni Üye
    Teşekkür ederim yanıtınız için.
    Doğum öncesi raporu ve doğum raporu olarak 2 ayrı rapor var.Manuel olarak 2 ayrı rapor mu gireyim ben.10 Aralık -17 Aralık doğum öncesi raporu,17 Aralık ve rapor bitişine istinaden doğum raporu olarak.Bir de e- bildirge girişim doğru mu?

Kıdemli Üye
    ilk raporu manuel olarak girebilirsiniz. e-bildirge kayıtlarınız da doğrudur. doğum sonrası rapor için raporun bitiş tarihi yazılı tek rapor geldiğinde sisteme düşmesi gerekiyor. sistemden çalışmadığına dair onaylamanız yeterli olacaktır.

Yeni Üye
    Alıntı gedizli_43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk raporu manuel olarak girebilirsiniz. e-bildirge kayıtlarınız da doğrudur. doğum sonrası rapor için raporun bitiş tarihi yazılı tek rapor geldiğinde sisteme düşmesi gerekiyor. sistemden çalışmadığına dair onaylamanız yeterli olacaktır.
    Hastane özel hastane ve Sgk ile anlaşması yok.Sgk ile anlaşması olmadığı için elektronik ortamda rapor veremediklerini söylemişler.Doğum yaptığına dair rapor vermişler,bunu Sgk'ya götürdüğünüzde kabul edecekler,Sgk bitiş tarihini hesaplayacak demişler.Başka bir rapor vermeyeceğini söylüyor hastane.Bitiş tarihi yazan tek bir rapor gibi bir rapor yokmuş.

Hastanenin bu söylediklerine istinaden çalışan raporu Sgk'ya götürdü,rapor ne zaman bitiyor,ne yapmam gerekiyor diye.Sgk'da raporu bize çalışmaya başlayınca getireceksin şimdi değil demiş.Çalışanımız rapor ne zaman bitiyor diye sormuş,Sgk çalışanı sen raporu muhasebecine ver onlar hesaplayıp sisteme girişini yapar demişler.Sonuç olarak raporların 1'er örneği bende ve bende ne zaman ve nasıl gireceğim bilmiyorum.Alo 170'i arıyorum manuel raporsa Sgk bilir ne yapılacağını diyor.E-ödenek sisteminde olsaydı sadece onaylamanız gerekecekti ama sistemde yoksa ne yapacağınızı Sgk'ya sorun diyor.Arada kaldım.Alo 170 8+8 hafta 112 günlük ücret alacağı olacak diyor.Ben şimdi doğum öncesi raporun başlama tarihini esas alıp 112 gün sayıp bitiş tarihini o şekilde mi kabul edeceğim.10 Aralık doğum öncesi raporun başlama tarihi.17 Aralık doğum yaptığı tarih.10 Aralık-17 Aralık arası ayrı bir rapor girmem gerekiyor mu?Yoksa 10 Aralık'tan başlayıp 112 gün sayıp bitiş tarihinde tek bir rapor mu gireceğim.Sgk sonra bana neden doğum öncesi ve sonrasını ayrı ayrı girmedin der mi?

Kıdemli Üye
    İş kanununa göre doğum raporu doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olarak kabul ediyor. ama bazı özel durumlarda doğum öncesi rapor gününü doğum sonrasına ilave edebiliyor. siz raporu doğum öncesi olan 10 Aralık tarihinden başlayarak hesaplamanız gerekiyor. işbaşı olduktan sonra çalışan sgk ya bildirimde bulunacak ve sizde sistemden manuel olarak girişini yapmanız gerekmektedir.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    arkadaşlar 32.haftada çalışabilir raporu aldım, raporu onaylamanız gerekiyor diye mesaj geldi. bunun üzerine 170 i aradım, dediklerine göre rapor bitiş tarihini başlama tarihinden 5 hafta sayıp isabet eden günü alarak, tarihleri aralığında çalışmamıştır diye onay verecekmişiz.dediklerini yapıyorum ancak bitiş tarihi ileride olduğu için sistem kabul etmiyor. bu durum cezayı doğurur mu, nasıl bir yol izlememiz lazım...
    eykocak