Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Meslek mensubuna borcu varken, defteri kabul etmenin suç olduğunu biliyor muyuz?

Müdavim Üye
    ısıtılıp ısıtılıp aynı şey önümüze konuluyor mal ve hizmet ifa olduğunda sm makbuzu kesilmek zorunda ama diğer taraftan makbuzdan bahsediyoruz fatura dan değil...
    FEYZULLAH DEMİRÖZ

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Bu çok açık bana ödemeyen sana da ödeme yapmaz..Aslında burada birbirimizin çıkarlarını gözetmek adına mevcut olan bir hüküm var..Tabi anlayana
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Bugün 350 TL ye 10 işçili LTD nin defteri geldi geri gönderdim. Eski SMMM si bu paraya tutuyormuş gel sana aynı fiyattan vereyim dedi yok arkadaş 1000 TL altı kurtarmaz senin ihracatın varmı dedim var dedi iade varmı dedim var dedi ayda en az bir kere vd ye git yok işçisi rapormu aldı almadı kontrol et kaydını gir onu bunu yap birde vatandaş kayıtlar kendi şirketimin bünyesinde olacak diyor şirketede git gel, ba-bs yi hiç saymıyorum bile ayda temiz 100 TL yol parası harca sonra birde kdv dahil 350 TL al ne güzel memleket, hadi canım dedim sen orda kal diye geri gönderdim ha bu paraya hatta yarısına o deftere balıklama atlayacak yokmu millet kafayı yemiş olmaz mı ama bana gelmez vallahi şuan elimde en ufak bir fırsat olsa şu lanet mesleği bırakıcam ama yok işte ne yazık ki yok.
    hayatta oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur

Kıdemli Üye
    Büroda tutulduğunda üstelik iadede alan bir firmaysa 1.000 TL ye iş denenebilir ama üstüne kayıtlar kendi iş yerinde takip edilsin istiyorsa işte o zaman 1.000 TL ye mümkün değil , iadesi olan ve ihracatı olan firma 350 TL hemde 10 işçili vay arkadaş o iş yerinin telefon faturaları bile 350 TL nin üstündedir, işte kota olsaydı o vatandaşa fiyat vermeniz o kadar kolay olurduki ve iş öyle tıkır tıkır işlerdiki kimse ücret kırarak iş almazdı aksine daha yüksek ücret isterdi , geçim derdi olmayınca elbet erkes yüksek istemeye başlayacak, kalifiye eleman yetişrirecek sigortalarını yapacak, hey gidi hey ömrümüz yetermi acaba o günleri görmeye

Müdavim Üye
    Sadecemantık görüşlerinize katılıyorum. Bu mesleğin düzelmesi için kusura bakmayın 95.000 meslek mensubunun yarısını tahtalı köye göndermek veya defter sınırlaması olması lazımdır. Yaklaşık 5 senedir söylüyorum 5 senedir 1 gram bile yol alınmadı.
    Muhasebeci sayısı çok fazla. Bazı meslektaşlarımız defter (ç) almak için beyağı uğraş veriyorlar. Şimdi bu kişilere bir şey diyemiyorum. İstanbul'da bir ev olmuş 500.000 ile 2.000.000 tl arası. Kapıcı parası vb. Herkese 75-100'er defter lazım. Tabiki çok defter tutanlar hoplayacak. Fakat sıkıntı ve stresten erken yaşta kalp şeker kanser gidecek haberi yok.

Yukarıda bahsedilen 350 tl defteri, şimdi 150-200 tl'ye kapanın elinde kalacak. Halbuki defter sınırlaması gelse bu defteri mecburen 350-500 tl arası tutulacaktı.

Kıdemli Üye
    Sayın karce ben meslek mensubu sayısının çok fazla olduğunu düşünmüyorum ücretlerimiz yerlerde süründüğü için yetmiyor, yoksa ücretlerimizi gerektiği düzeyde alırsak herkese yeter, ben 1/3 üne hatta 1/4 üne çalıştığımızı düşünüyorum. Defteri çok olanları kota korkutuyor ama korkacak bişey yok kota çıksa işler 2-3 yıl içinde rayına kendiliğinden oturur. Kota çıkınca ücret tarifesinede gerek kalmayacak, zaten mükellefleri ücret bakımından bir sınıfa sokmak mümkün olmuyor çeşit çeşit mükellef var.Kota çıkarsa herkes kotasını en iyi defterlerle doldurmaya çalışacak, kota gelirse zannediyorlarki herkes aynı kazanacak, atıyorum 20 defter kotasını 500 tl den dolduran 10.000 kazanacak 20 defter kotasını 250 tl den dolduran 5.000 kazanacak. Ama şunu özellikle belirteyim ücret kırarak defter transferi artık kimse yapmaz olacak aksine kotasını hep daha iyi kazanmak için yüsek ücretle doldurmaya gayret edecek.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Az iş temiz iş her zaman iyidir meslek mensubu kendisine eğitimine sevdiklerine hobilerine vakit ayırmalıdır yoksa oturarak çalışma poğaça börek pide pizza türü beslenmeler aman iş kalmasın diye yapılan çabalar neticesinde kendimizi feda ederek yapılanlar şeker kalp damar kireçleme gibi hastalıkların habercisidir kaçış yok bakın istatiklere meslek mensupları genelde sabah saatlerinde kalp krizinden terki hayat ediyor yatağında aylarca hasta yatan meslek mensubu duymadım.Az iş temiz iş olursa geçimini sağlayabilen meslek mensubu spora yürüyüşe halı saha maçlarına vakit ayırabilirsek daha mutlu bir yaşam sürebilirsek yaşam normal şartlarda devam edebilir.Ödenecek kredi kartını gelen taksitleri düşünen alamadığı para için kdv nedeni ile makbuz kesip çıkan kdv'yi ödeyemeyen meslek mensubu huzurlu olamaz sitres insanları bitiriyor geçim derdi olmaz ise daha verimli olur mevcut işlerine daha faydalı olur.Dengesiz iş dağılımıın etkileyen faktörler bazı arkadaşlarımız pazarlama bilgisi var iş alabiliyor bazıları politika yapıyor sivil toplum kuruluşlarında aktif çalışıyor bazı arkadaşlarımız konuşmacı olarak katıldığı söylevler ve yazdığı makaleler nedeni ile iş alabiliyor onlara sözümüz olamaz bilekleri ile hak ediyorlar.Bandırmada bir İhsan abimiz var yanında belgeli meslek mensupları çalışıyor demek'ki bürosunda her kese yetecek kadar ekmek var paylaşıyor çalışanlar belgesi olsada bu kadar olur deyip kanaat ediyorlar demektir.Sıkıntımız bel altı vuranlarda mükellefin yumuşak karnı maliyet maliyeti düşürücü hayali teklifler etkili oluyor az vergi çıkarırım az kdv çıkarırım diğer müşterilerden fatura bulurum senin muhasebeci şu hizmetleri yapmıyor ben yaparım vergilerini yatırırım ücretimi ne zaman istersen ne kadar istersen ödersin tavri ile alınan kandırılan müşterilerdir.Bazı sgk'yi yatırım diyenlerin %5 indirimi müşteriye yansıtmadığını duyuyoruz ucuza yapıyorum diyor ama üste bir rakama düzlenen vergi ve sigortalar nedeni ile zaten aynı fiata geliyor müşteri farkında olmadan ödediği paraları anlayamıyor neden ucuz diyemiyor.Bir metalci bir mütaahhide hacı abi çalışalım bende fiat vereyim iş ver demiş
    demiş ölçmüş çok ucuz bir fiat vermiş başlangıç olsun diye mütaahhit o çok pahalı ben bunları ahme'de daha ucuza yaptırıyorum demiş.Metalci ısrarlı daha ucuz yapılmaz Ahmet'te yapamaz ısrarında.Sormuş mütaahhide malzemeyi kim hesaplıyor kim alıyor ben alıyorum Ahmet hesaplıyor demiş malzeme nereye iniyor Ahmet'in dükkanına iniyor.Ahmet para vermek istemeyen mütaahhitten para almanın yolunu onun işine kullanacağı malzemeyi 2 kat fazla aldırarak malzeme olarak alıyormuş kolayını böyle bulmuş.Bizim meslektede maalesef Ahmet'ler var her şeyini yatırırım tavrı ile eklenenler bizim fiatın üzerine çıkıyor ama müşteri farkında olmadan ödediği için zor gelmiyor işimi ucuza yapıyor tavrında.Emanet para almak yasak ama maalesef bazı mükellefler hala hizmet alıyorum tavrındalar.Hikayedeki mütaahhit kar etmek için daire yapıyor kar etmeye çalışıyor demirci ahmet neden benim işimi parasız yapıyor diye düşünmüyür veya düşünemiyor anlamak zor .
    Büronun işçilik kapasitesine göre sınırlama gelmelidir çok iş almak isteyen bürosunda belgeli meslek mensubu çalıştırsın
    kalifiye eleman istihdam etsin yapabiliyorsa yapsın her mükellef her yıl denetlenmelidir geçen bir formda vardı 2009 defteri hala yazılmamış denetime istenmiş bu vesile ile bakılan kayıtlarda tesbit edilen kdv lerde hata var düzelteceğim ondan sonra yazdırırım tavrı vardı denetim için yazı çıkan işletmede pişmanlıkla beyanda geçmez denetmen belki o hataları arıyordur.Çok iş boş defter demektir çok iş banka kayıtları sadece senebaşı bakiyesi sene sonu bakiyesi tek rakam yazılması demektir bazı defterlerde 360-361-120-320 leri hiç görmüyoruz sen uğraş mutabakat yapacağım diye pırasa gibi doğramak deyimi vardır her defterin denetleneceğini düşünerek yapılsa bu hatalar yapılmaz çok da iş yapılmaz her şeyin bir kararı var.Defter sınırlamasına mani olanlar kalite adına hata ediyorlar atıl olarak boş bekleyen meslek mensupları var sadece beyanname muhasebeciliği yapan son gün son saatte beyanname vermeye çalışanlar toptancı tüccar meslek mensuplarıda var tercih yöneticilerin.Belki bu sorumlu işi nedeni ile meslek mensuplarının hizmet kusuru oldukları kayıtlarda ceza yazılırsa aklımız başımıza gelir şapkamızı önümüze alır ve düşünürüz kaliteli değeri alınan az hizmetmi,yazdım geçtim ucuz işmi.İyi çalışmalar.

Kıdemli Üye
    Sevgili hasan er bey söylediklerinizin altına imzamı atarım aynen katılıyorum, ben ne zaman çok düşük bir muhasebe ücreti duysam hemen sorarım vergilerini kim yatırıyor diye her sorduğumda aynı cevap muhasebecim yatırıyor Bu dediğim 6 yıldır hiç şaşmadı ama dürüst kazancını helali ile kazanmak isteyene ekmek yok. Bunu böyle yapan arkadaşlar yani 50 Tl muhaebe ücreti deyip 200 Tl ye getiren bu arkadaşlar heralde vicdanlarında bu benim hakkım alırım diyorki böyle yapıyorlar. Vallahi diyorum öbür tarafta hesabını veremezler. Çünkü malzemeyi çalan ucuz iş yapan ustadan farkı yok bu olayın.

Kıdemli Üye
    Biz bartin da şöyle bir uygulama yaptik.borcundan dolayi işini biraktiğimiz mükellefi odaya bildirdik oda ise tüm meslektaşlara sms ile bildirdi defterlerin kabul edilmemesi gerekiyor diye.defter değişiminde telefonla bilgi alinmasi gibi işlemleri yaptirmaya çaliştik.tamamiyle değil ama bu defter değiştirme olaylarinda az da olsa yol aldik.mesela bir arkadaşin mükellefi bana geldi fiyat sordu bende fiyat nedeniyle defter kabul etmediğimi ama illa almak istiyorsa ilk önce tarife tutari (ama alinan ücret tarifeden yüksekse o ücretten aşaği olamayacağini)söyledim.adam benden sonra 2 arkadaşa daha gidiyor ve ayni cevabi alinca tipiş tipiş kendi muhasebesine geri döndü.tabi sevindirici bir olay ama zincir kiranlarda oluyor tabii o zaman devir teslim tutanaklari işe giriyor.

Müdavim Üye
    ben o mükellef yerine olsam bir kaç yere müracaat ederim kabul edilmedimmi? yazıyla müracaat ederim oda mı olmadı maliyeye defterimi tuttururum.
    FEYZULLAH DEMİRÖZ